Jak to bylo se vznikem Topolánkovy vlády? Toto se tehdy dělo

Praha - Lobbista Miroslav Šlouf, který dvě desítky let pracoval po boku současného prezidenta Miloše Zemana, ve své knize "Jak se dobývá Hrad" prozradil některé podrobnosti ze zákulisí Zemanova někdejšího postu předsedy vlády. Šlouf potvrdil to, co expremiér Jiří Paroubek podle svých slov věděl již od samého počátku, a poodhalil tak vznik vlády bývalého premiéra Mirka Topolánka.

Šlouf ve své knize uvádí, že Miloš Zeman měl dříve své negativní vlastnosti pod kontrolou, v posledních letech ale u prezidenta pociťuje rychlou degeneraci osobnosti. Jednou z  prezidentových špatných vlastností je podle Šloufa nevypočitatelná náladovost, druhou urputná zatvrzelost a třetí nulová sociální inteligence.

Podle Paroubka se Šlouf cítí osobně zhrzený, ale nechává si ještě pootevřené dveře ke svému někdejšímu mistrovi. "Nedojmul mě žádný sladkobolný Šloufův blábol o Miloši Zemanovi. Chápu to, věrně Milošovi sloužit, dělat pro něj špinavou práci a nakonec být odkopnut jako pes, je jistě velmi osobně nepříjemné. Mirda nicméně pořád ještě doufá, že si s Milošem zase padnou do náručí... A budou kamarádi jako dřív," domnívá se expremiér.

Z publicity o knize jej zaujala jen jediná věc. "To, že M. Šlouf potvrdil, co jsem já věděl již od samého počátku. A sice, že společně s M. Zemanem přesvědčili někdejší poslance ČSSD, Pohanku a Melčáka, aby ve sněmovně podpořili vládu pravice pod vedením M. Topolánka. Stalo se tak v lednu 2007 (Topolánkova koalice však ještě měla v záloze připraveného poslance Wolfa, tedy kdyby bylo nejhůř). Ostatně také M. Pohanka již před léty tvrdil, že se v této věci radil s M. Zemanem," píše ve svém komentáři Paroubek.

Jak to tehdy podle něj vše proběhlo? "Připomínám, že v červnu 2006 proběhlé volby do sněmovny dopadly nerozhodně. Levice a pravice získaly ve sněmovně po sto mandátech a při tomto poměru se hlasy obou Zemanovců staly rozhodujícími. Půl roku od voleb se nedařilo sestavit vládu s podporou většiny poslanců ve sněmovně. Pohanka a Melčák se tak v lednu 2007 stali čtvrtou koaliční stranou pravicové vlády," uvádí.

Topolánkově vládě to podle něj umožnilo rozjet pseudoreformy mající závažné sociální důsledky. "Při daňové reformě prosazené ve sněmovně díky Pohankovi a Melčákovi stát, počínaje rokem 2008 přišel o cca 80 mld. Kč daňových příjmů ročně. S tím se ve svých deficitech potýká dodnes. Díky Zemanovi a Šloufovi a dvěma do pravicového tábora zběhlým poslancům ČSSD došlo na centrálních úřadech a ministerstvech k „Noci dlouhých nožů", k rozsáhlým čistkám již před volbami avizovanými M. Topolánkem. Jinak řečeno, stovky odborníků byly nuceny odejít z ministerstev a centrálních úřadů," tvrdí expremiér.

"Právě nástupem Topolánkovy vlády s Kalouskem, Nečasem a Langerem byla zahájena éra korupce a korupčních kauz, která po sedmi letech vlády pravice vedla ke zkompromitování politického stranictví a k výraznému oslabení zejména pravicových politických stran. A konečně v roce 2010 a zejména po něm pak došlo i k oslabení ČSSD. A mohl bych pokračovat ve výčtu toho, jaké politické dopady měl vznik Topolánkovy vlády," dodává Paroubek.

Domnívá se, že Zeman se Šloufem sledovali vždy jen svůj osobní politický zájem. "Přiznám se, že pro takovéto typy machiavelistických politiků nemám žádné porozumění ani sympatie. Vlastně i tehdy, když tu a tam M. Zeman v poslední době hájí správnou věc, vím, že to nevyvěrá z jeho idealismu. Ale vždy z nějakého konkrétního zájmu," uzavřel.

Související

Mirek Topolánek

Na prezidenta Svazu průmyslu a dopravy kandiduje Topolánek, Rafaj, Palát a Wojnar

Kandidáty na prezidenta Svazu průmyslu a dopravy ČR jsou bývalý premiér Mirek Topolánek, současný viceprezident svazu Jan Rafaj, člen jeho představenstva Miroslav Palát a bývalý prezident Sdružení automobilového průmyslu Bohdan Wojnar. Informace serveru e15.cz dnes ČTK potvrdila mluvčí svazu Tereza Šebestová. Nový prezident nahradí Jaroslava Hanáka, který byl ve funkci 12 let.

Více souvisejících

Mirek Topolánek Jiří Paroubek Miroslav Šlouf

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 37 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v sobotu varoval, že Izrael a Spojené státy obdrží "zničující odpověď" za své útoky namířené proti Íránu a jeho spojencům v regionu. Chameneí tak reagoval na zvýšené napětí v oblasti, které eskalovalo od vypuknutí války mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy v říjnu loňského roku. Uvedl to server Times of Israel.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 14 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

Policisté budou protestovat i za vyšší platy. S udělováním pokut se nepočítá

Státní policisté se příští týden chystají protestovat a chtějí dosáhnout zvýšení platů. Do protestní akce by se mohly zapojit tisíce příslušníků, přičemž je avizováno, že některé přestupky se namísto pokuty budou řešit dohodou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy