Jak to bylo se vznikem Topolánkovy vlády? Toto se tehdy dělo

Praha - Lobbista Miroslav Šlouf, který dvě desítky let pracoval po boku současného prezidenta Miloše Zemana, ve své knize "Jak se dobývá Hrad" prozradil některé podrobnosti ze zákulisí Zemanova někdejšího postu předsedy vlády. Šlouf potvrdil to, co expremiér Jiří Paroubek podle svých slov věděl již od samého počátku, a poodhalil tak vznik vlády bývalého premiéra Mirka Topolánka.

Šlouf ve své knize uvádí, že Miloš Zeman měl dříve své negativní vlastnosti pod kontrolou, v posledních letech ale u prezidenta pociťuje rychlou degeneraci osobnosti. Jednou z  prezidentových špatných vlastností je podle Šloufa nevypočitatelná náladovost, druhou urputná zatvrzelost a třetí nulová sociální inteligence.

Podle Paroubka se Šlouf cítí osobně zhrzený, ale nechává si ještě pootevřené dveře ke svému někdejšímu mistrovi. "Nedojmul mě žádný sladkobolný Šloufův blábol o Miloši Zemanovi. Chápu to, věrně Milošovi sloužit, dělat pro něj špinavou práci a nakonec být odkopnut jako pes, je jistě velmi osobně nepříjemné. Mirda nicméně pořád ještě doufá, že si s Milošem zase padnou do náručí... A budou kamarádi jako dřív," domnívá se expremiér.

Z publicity o knize jej zaujala jen jediná věc. "To, že M. Šlouf potvrdil, co jsem já věděl již od samého počátku. A sice, že společně s M. Zemanem přesvědčili někdejší poslance ČSSD, Pohanku a Melčáka, aby ve sněmovně podpořili vládu pravice pod vedením M. Topolánka. Stalo se tak v lednu 2007 (Topolánkova koalice však ještě měla v záloze připraveného poslance Wolfa, tedy kdyby bylo nejhůř). Ostatně také M. Pohanka již před léty tvrdil, že se v této věci radil s M. Zemanem," píše ve svém komentáři Paroubek.

Jak to tehdy podle něj vše proběhlo? "Připomínám, že v červnu 2006 proběhlé volby do sněmovny dopadly nerozhodně. Levice a pravice získaly ve sněmovně po sto mandátech a při tomto poměru se hlasy obou Zemanovců staly rozhodujícími. Půl roku od voleb se nedařilo sestavit vládu s podporou většiny poslanců ve sněmovně. Pohanka a Melčák se tak v lednu 2007 stali čtvrtou koaliční stranou pravicové vlády," uvádí.

Topolánkově vládě to podle něj umožnilo rozjet pseudoreformy mající závažné sociální důsledky. "Při daňové reformě prosazené ve sněmovně díky Pohankovi a Melčákovi stát, počínaje rokem 2008 přišel o cca 80 mld. Kč daňových příjmů ročně. S tím se ve svých deficitech potýká dodnes. Díky Zemanovi a Šloufovi a dvěma do pravicového tábora zběhlým poslancům ČSSD došlo na centrálních úřadech a ministerstvech k „Noci dlouhých nožů", k rozsáhlým čistkám již před volbami avizovanými M. Topolánkem. Jinak řečeno, stovky odborníků byly nuceny odejít z ministerstev a centrálních úřadů," tvrdí expremiér.

"Právě nástupem Topolánkovy vlády s Kalouskem, Nečasem a Langerem byla zahájena éra korupce a korupčních kauz, která po sedmi letech vlády pravice vedla ke zkompromitování politického stranictví a k výraznému oslabení zejména pravicových politických stran. A konečně v roce 2010 a zejména po něm pak došlo i k oslabení ČSSD. A mohl bych pokračovat ve výčtu toho, jaké politické dopady měl vznik Topolánkovy vlády," dodává Paroubek.

Domnívá se, že Zeman se Šloufem sledovali vždy jen svůj osobní politický zájem. "Přiznám se, že pro takovéto typy machiavelistických politiků nemám žádné porozumění ani sympatie. Vlastně i tehdy, když tu a tam M. Zeman v poslední době hájí správnou věc, vím, že to nevyvěrá z jeho idealismu. Ale vždy z nějakého konkrétního zájmu," uzavřel.

Související

Mirek Topolánek

Na prezidenta Svazu průmyslu a dopravy kandiduje Topolánek, Rafaj, Palát a Wojnar

Kandidáty na prezidenta Svazu průmyslu a dopravy ČR jsou bývalý premiér Mirek Topolánek, současný viceprezident svazu Jan Rafaj, člen jeho představenstva Miroslav Palát a bývalý prezident Sdružení automobilového průmyslu Bohdan Wojnar. Informace serveru e15.cz dnes ČTK potvrdila mluvčí svazu Tereza Šebestová. Nový prezident nahradí Jaroslava Hanáka, který byl ve funkci 12 let.

Více souvisejících

Mirek Topolánek Jiří Paroubek Miroslav Šlouf

Aktuálně se děje

před 8 minutami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 17 minutami

před 50 minutami

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině

Sněmovní volby by na začátku listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO. Dostalo by 35,3 % hlasů, vyplývá z průzkumu agentury NMS Market Research. Křesla v dolní parlamentní komoře by získalo ještě pět dalších subjektů. Dvě z vládních stran, konkrétně TOP 09 a KDU-ČSL, by zůstaly pod pětiprocentní hranicí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy