Kovářová: Mrzí mě, že jsem byla tak otevřená

Praha - Dosluhující ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová vyjádřila v rozhovoru, který poskytla agentuře Mediafax při příležitosti páteční demise překlenovací vlády, lítost nad otevřeností, se kterou přistupovala k médiím. Byla jsem naivní, říká.

Rep.: Jak jste vnímala mediální tlak v posledních týdnech a kritiku, že se snažíte narychlo rozhodnout věci, ke kterým nemáte mandát?

D. K.: Bylo to náročné proto, že mne kritizovali za něco, co jsem neudělala. Většina z obvinění totiž nebyla pravdivá. Bohužel se mi ale nepodařilo přesvědčit média o opaku. A to také považuji za svůj neúspěch - naivitu, se kterou jsem šla do komunikace s médii, otevřenost, kdy jsem si myslela, že víc informací bude ku prospěchu, a to, že se mi nepodařilo vysvětlit některé kauzy tak, aby jim média a veřejnost uvěřila. Všechno to, o čem jsem si myslela, že by to měl udělat ministr, jsem také udělala, protože jsem přesvědčená o tom, že neexistuje neplnoprávný ministr, jak členy Fischerova kabinetu označovali kritici, a až do momentu, než vládu předám, tak budu ministrem plnoprávným. A nic na tom nezmění ani fakt, že budu mít za svým jménem dodatek "v demisi". Navíc, kdybych nedělala vůbec nic, tak mi bude veřejnost právem vyčítat, že tady jenom sedím, pobírám příjem a čerpám různé výhody, které ministr má.

Rep.: Co považujete za svůj úspěch v ministerské funkci?

D. K.: Mám dobrý pocit z toho, že jsme stanovili minimální částky u odškodnění za jeden den nezákonné vazby, navíc se nám, mimo jiné také díky personálnímu posílení příslušného odboru, podařilo zkrátit lhůty pro vyřizování těchto žádostí. Za svůj úspěch považuji i to, že došlo k otevření debaty o prolomení hranice trestní odpovědnosti, těsně před dokončením legislativního procesu je i zavedení trestní odpovědnosti právnických osob, po které volá Evropa a ke které se Česká republika zavázala podpisem hned několika mezinárodních smluv. Úspěchem je i otevření debaty o náhradním mateřství. V neposlední řadě musím zmínit tabulky pro určování výživného, které už fungují v praxi.

Rep.: Pokud byste dostala nabídku na setrvání v pozici ministryně spravedlnosti, ale už jako členka politické vlády v čele s Petrem Nečasem, přijala byste ji?

D. K.: Teprve v lednu či únoru jsem pochopila, o čem vlastně ministrování je. Až tehdy jsem začala mít pocit, že rozumím všem činnostem ministerstva, mám tedy i představu, co by se ještě dalo zlepšit. Existuje řada věcí, u kterých si dokážu představit, že bych v nich pokračovala, když jsem je začala. Mám na mysli například výživné, i když právě to je projekt, který si můžu odnést s sebou do Justiční akademie, a tam ho dokončit. A pokud by měl někdo pocit, že mohu prospět nebo pomoci, nebráním se žádné z výzev.

Rep.: Kdo by měl podle vašeho názoru tento post obsadit?

D. K.: Na to nedokážu dost dobře odpovědět, protože se neúčastním příslušných jednání a neznám tedy ani jména, která jsou ve hře. Jediné informace jsou ty, které znám ze sdělovacích prostředků. Budu ale ráda, pokud tento rezort obsadí Občanská demokratická strana, a to proto, že ho v posledních letech vždycky obsazovala, takže by ta linie zůstala zachována.

Rep.: Zmínila jste Justiční akademii, které jste šéfovala před svým nástupem do funkce ministryně. Bude tedy právě ona místem, kam se přesunete po odchodu z ministerstva?

D. K.: Ano, vracím se do Justiční akademie, kde působím stále jako ředitelka, pouze si teď vybírám neplacené volno. Nicméně, v průběhu celého roku jsem činnost školy sledovala, takže mám přehled o tom, co se tam událo za tu dobu, co jsem na ministerstvu. Navíc si myslím, že bych mohla být lepší ředitelkou než předtím. Některé kroky, které jsem činila tenkrát, bych už totiž nyní nedělala, protože vím, že jsou zbytečné. Myslím, že by se dalo zapracovat také na lepších možnostech vzdělávání soudců a státních zástupců.

Rep.: Nemrzí vás, že nejste mezi čtveřicí kandidátů, ze kterých Poslanecká sněmovna zvolí nového ombudsmana?

D. K.: Velmi mě potěšilo už jenom to, že jsem byla nominována. Navíc vedle takových jmen to necítím jako prohru.

Rep.: Máte mezi kandidáty svého favorita?

D. K.: Znám je všechny a každého z nich si na tomto postu dovedu představit. Osobně budu držet palce Ivě Brožové.

Související

Více souvisejících

Daniela Kovářová

Aktuálně se děje

před 45 minutami

Petr Pavel a Zuzana Čaputová

Čaputová dorazila do Česka na svou poslední zahraniční cestu

Prezident Petr Pavel a jeho manželka Eva dnes odpoledne na Pražském hradě přivítali končící slovenskou prezidentku Zuzanu Čaputovou s partnerem Jurajem Rizmanem. Čaputová touto dvoudenní návštěvou krátce před ukončením svého pětiletého mandátu zakončuje své rozlučkové zahraniční cesty.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Nebyla to ptačí chřipka. Lékaři popřeli tvrzení WHO o prvním úmrtí na světě

Muž z Mexika nakažený ptačí chřipkou zemřel v důsledku chronických chorob, ne na infekci tímto virem, uvedlo podle serveru The Economic Times tamní ministerstvo zdravotnictví. Světová zdravotnická organizace (WHO) přitom minulou středu oznámila, že v Mexiku zemřel člověk na ptačí chřipku, konkrétně na variantu H5N2. Mělo jít o první potvrzený případ úmrtí na nákazu touto nemocí u člověka. 

před 4 hodinami

Policisté zajistili místo tragické střelby na Filozofické fakultě UK. (21.12.2023)

Vyšetřování odhalilo motiv střelce z FF UK. Chtěl se pomstít

Muž, který loni v prosinci střílel na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a také dříve v Klánovickém lese a obci Hostouň, jednal samostatně. Podle závěrů vyšetřování, které zveřejnil server Seznam Zprávy s odvoláním na policejní zdroje, se nechtěl pomstít konkrétní osobě, ale celé společnosti.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Policie přijala kvůli hrozbě preventivní bezpečnostní opatření.

Cizinec podezřelý z terorismu měl přiznat, že za útok na autobusy dostal peníze

Jihoameričan, který je v souvislosti se žhářským útokem na autobusy pražské MHD podezřelý z terorismu, řekl po zadržení policistům, že byl k provedení činu najat za peníze. Informoval o tom server Seznam Zprávy. Premiér Petr Fiala (ODS) už v pondělí po zasedání Bezpečnostní rady státu řekl, že muže pravděpodobně financovalo Rusko. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Francoise Hardyová

V 80 letech zemřela nejlepší francouzská zpěvačka Francoise Hardyová

Ve věku 80 let zemřela francouzská zpěvačka Francoise Hardyová, kterou v 60. letech proslavil její křišťálově čistý hlas a melancholické balady. O úmrtí šansonierky, kterou Mick Jagger označil za svoji "ideální ženu" a Bob Dylan pro ni napsal báseň, informoval na sociálních sítích v úterý večer její syn.

před 7 hodinami

Teroristé Hamásu

Hamás obrátil. Příměří v Pásmu Gazy nechce, mrtví civilisté mu vyhovují

Palestinská militantní skupina Hamás údajně odmítla americký návrh příměří v Pásmu Gazy. Uvedl to v úterý izraelský představitel, který citoval odpověď Hamásu zprostředkovanou vyjednavačem příměří, informuje agentura Reuters. Deník The Wall Street Journal (WSJ) s odkazem na uniklé zprávy Hamásu uvedl, že narůstající počty civilních obětí militantům vyhovují.

před 9 hodinami

včera

Ilustrační fotografie.

Nizozemci odhalili rozsáhlou kyberšpionáž. Pachatelem má být Čína

Zatímco Rusko pokročilo v hybridní válce na další úroveň, tak Čína podniká rozsáhlé kyberútoky. Nizozemská vojenská rozvědka MIVD v úterý uvedla, že čínská kyberšpionáž byla rozsáhlejší, než se dosud předpokládalo. Cílila zejména na západní vlády a podniky z vojenského průmyslu. 

včera

včera

včera

Bidenovi mají problém. Prezidentova syna Huntera uznali u soudu vinným

Porota soudu v americkém státě Delaware, u kterého se projednává kauza Huntera Bidena, v úterý uznala syna současného amerického prezidenta vinným ve všech třech bodech obžaloby v případu nelegálního držení zbraní. Informovala o tom agentura AP. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy