Kovářová: Mrzí mě, že jsem byla tak otevřená

Praha - Dosluhující ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová vyjádřila v rozhovoru, který poskytla agentuře Mediafax při příležitosti páteční demise překlenovací vlády, lítost nad otevřeností, se kterou přistupovala k médiím. Byla jsem naivní, říká.

Rep.: Jak jste vnímala mediální tlak v posledních týdnech a kritiku, že se snažíte narychlo rozhodnout věci, ke kterým nemáte mandát?

D. K.: Bylo to náročné proto, že mne kritizovali za něco, co jsem neudělala. Většina z obvinění totiž nebyla pravdivá. Bohužel se mi ale nepodařilo přesvědčit média o opaku. A to také považuji za svůj neúspěch - naivitu, se kterou jsem šla do komunikace s médii, otevřenost, kdy jsem si myslela, že víc informací bude ku prospěchu, a to, že se mi nepodařilo vysvětlit některé kauzy tak, aby jim média a veřejnost uvěřila. Všechno to, o čem jsem si myslela, že by to měl udělat ministr, jsem také udělala, protože jsem přesvědčená o tom, že neexistuje neplnoprávný ministr, jak členy Fischerova kabinetu označovali kritici, a až do momentu, než vládu předám, tak budu ministrem plnoprávným. A nic na tom nezmění ani fakt, že budu mít za svým jménem dodatek "v demisi". Navíc, kdybych nedělala vůbec nic, tak mi bude veřejnost právem vyčítat, že tady jenom sedím, pobírám příjem a čerpám různé výhody, které ministr má.

Rep.: Co považujete za svůj úspěch v ministerské funkci?

D. K.: Mám dobrý pocit z toho, že jsme stanovili minimální částky u odškodnění za jeden den nezákonné vazby, navíc se nám, mimo jiné také díky personálnímu posílení příslušného odboru, podařilo zkrátit lhůty pro vyřizování těchto žádostí. Za svůj úspěch považuji i to, že došlo k otevření debaty o prolomení hranice trestní odpovědnosti, těsně před dokončením legislativního procesu je i zavedení trestní odpovědnosti právnických osob, po které volá Evropa a ke které se Česká republika zavázala podpisem hned několika mezinárodních smluv. Úspěchem je i otevření debaty o náhradním mateřství. V neposlední řadě musím zmínit tabulky pro určování výživného, které už fungují v praxi.

Rep.: Pokud byste dostala nabídku na setrvání v pozici ministryně spravedlnosti, ale už jako členka politické vlády v čele s Petrem Nečasem, přijala byste ji?

D. K.: Teprve v lednu či únoru jsem pochopila, o čem vlastně ministrování je. Až tehdy jsem začala mít pocit, že rozumím všem činnostem ministerstva, mám tedy i představu, co by se ještě dalo zlepšit. Existuje řada věcí, u kterých si dokážu představit, že bych v nich pokračovala, když jsem je začala. Mám na mysli například výživné, i když právě to je projekt, který si můžu odnést s sebou do Justiční akademie, a tam ho dokončit. A pokud by měl někdo pocit, že mohu prospět nebo pomoci, nebráním se žádné z výzev.

Rep.: Kdo by měl podle vašeho názoru tento post obsadit?

D. K.: Na to nedokážu dost dobře odpovědět, protože se neúčastním příslušných jednání a neznám tedy ani jména, která jsou ve hře. Jediné informace jsou ty, které znám ze sdělovacích prostředků. Budu ale ráda, pokud tento rezort obsadí Občanská demokratická strana, a to proto, že ho v posledních letech vždycky obsazovala, takže by ta linie zůstala zachována.

Rep.: Zmínila jste Justiční akademii, které jste šéfovala před svým nástupem do funkce ministryně. Bude tedy právě ona místem, kam se přesunete po odchodu z ministerstva?

D. K.: Ano, vracím se do Justiční akademie, kde působím stále jako ředitelka, pouze si teď vybírám neplacené volno. Nicméně, v průběhu celého roku jsem činnost školy sledovala, takže mám přehled o tom, co se tam událo za tu dobu, co jsem na ministerstvu. Navíc si myslím, že bych mohla být lepší ředitelkou než předtím. Některé kroky, které jsem činila tenkrát, bych už totiž nyní nedělala, protože vím, že jsou zbytečné. Myslím, že by se dalo zapracovat také na lepších možnostech vzdělávání soudců a státních zástupců.

Rep.: Nemrzí vás, že nejste mezi čtveřicí kandidátů, ze kterých Poslanecká sněmovna zvolí nového ombudsmana?

D. K.: Velmi mě potěšilo už jenom to, že jsem byla nominována. Navíc vedle takových jmen to necítím jako prohru.

Rep.: Máte mezi kandidáty svého favorita?

D. K.: Znám je všechny a každého z nich si na tomto postu dovedu představit. Osobně budu držet palce Ivě Brožové.

Související

Více souvisejících

Daniela Kovářová

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 18 minutami

Aktualizováno před 22 minutami

Papež František

Mimořádná zpráva Zemřel papež František, bylo mu 88 let

Vatikán dnes ráno oznámil úmrtí papeže Františka, který zesnul ve věku 88 let. Podle oficiálního prohlášení zemřel v pondělí ráno 21. dubna 2025 na Velikonoční pondělí v 7:35 místního času ve svém rezidenčním sídle Casa Santa Marta ve Vatikánu, uvedl server BBC.

před 32 minutami

před 49 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Papež František

Co bude po smrti papeže Františka? Po pohřbu dojde ke svolání konkláve

Smrt papeže Františka představuje nejen bolestnou ztrátu pro více než miliardu katolíků po celém světě, ale i okamžik, kdy se římskokatolická církev obrací ke svým hluboce zakořeněným tradicím. František se však ještě za svého života rozhodl mnohé z těchto zvyklostí pozměnit, a to ve snaze přivést církev blíže obyčejným lidem. Jeho pohřeb se tak nese v duchu jednoduchosti, pokory a odmítnutí pompéznosti, která byla s pohřby papežů dlouhá staletí spojována.

Aktualizováno před 4 hodinami

Emmanuel Macron

Muž pokory, hlas míru. Světoví lídři vzdávají poctu papeži Františkovi

Po zprávě o úmrtí papeže Františka, který zemřel ve věku 88 let ve Vatikánu na velikonoční pondělí, přicházejí z celého světa projevy soustrasti i obdivu k jeho životu a odkazu. Světoví státníci vyjadřují úctu vůči muži, který se podle jejich slov stal hlasem soucitu, míru a lidskosti v náročném století.

před 4 hodinami

Papež František na posledních záběrech před smrtí

Poslední záběry papeže Františka: Vystoupil před věřící, Urbi et Orbi už nepřečetl

Papež František se na veřejnosti naposledy objevil v neděli, tedy den před svou smrtí. Své velikonoční poselství Urbi et Orbi – Městu a světu – věnoval prosbě za světový mír, odzbrojení a propuštění vězňů. Navzdory rekonvalescenci po zánětu plic se papež z lodžie baziliky svatého Petra obrátil k tisícům věřících shromážděným na květinami zaplněném náměstí. Poselství už ale nepřečetl.

před 6 hodinami

Volodymyr Zelenskyj, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Putin podle Zelenského tisíckrát porušil velikonoční příměří

Ruské síly během velikonočního příměří, které jednostranně vyhlásil prezident Vladimir Putin, opakovaně útočily na Ukrajinu, uvedl v neděli ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Na sociální síti Telegram napsal, že Rusko se snaží vyvolat dojem dodržování příměří, ale ve skutečnosti dál podniká útoky a snaží se postupovat na frontě.

před 7 hodinami

Pete Hegseth

Skandál se opakuje. Hegseth sdílel vojenské plány v konverzaci se svou rodinou

Americký ministr obrany Pete Hegseth sdílel podrobné plány vojenské operace proti povstalcům Húsíům v Jemenu v soukromé konverzaci na aplikaci Signal, která zahrnovala nejen jeho právníka a bratra, ale i jeho manželku. Informaci přinesla televize CNN s odvoláním na tři nezávislé zdroje obeznámené s obsahem chatu.

před 8 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Joe Biden

"Biden byl mimo, uprostřed jednání šel do bazénu." Spisovatel popsal, co se dělo v Bílém domě, sepsul i Trumpa

Kdysi uznávaný jako pozorovatel dění v Bílém domě a autor knihy The Fight of His Life, Chris Whipple nyní ve svém novém díle s názvem Uncharted ostře mění kurz. Exprezidenta Joea Bidena a jeho nejbližší spolupracovníky líčí v mnohem temnějších barvách, než tomu bylo ještě před dvěma lety. Zatímco dříve vyzdvihoval Bidenovu vytrvalost a mentální bystrost, dnes hovoří o „šokující únavě“, „ztrátě kontaktu s realitou“ a „nepřipravenosti vést kampaň“.

včera

včera

Giorgia Meloniová, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

"To nejhorší, co se mohlo stát." Během jednání Trumpa s Meloniovou došlo k fatálnímu selhání

Tlumočnice italské premiérky Giorgie Meloniové Valentina Maiolini-Rothbacher se veřejně omluvila za nepříjemné selhání během důležité schůzky s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Incident, ke kterému došlo tento týden v Bílém domě, přiměl samotnou premiérku Meloniovou, aby svou odpověď na otázku ohledně NATO a obranných výdajů přeložila do angličtiny sama.

včera

Pentagon

Vlastní reaktor do každé základny? Pentagon v tichosti chystá energetickou revoluci

Vývoj umělé inteligence prudce zvyšuje poptávku po elektrické energii, včetně jaderné. I když zájem investorů roste, dosud jej brzdily praktické a regulační překážky. Pentagon nyní podnikl klíčový krok: jeho agentura Defense Innovation Unit (DIU) vybrala nové firmy, které mohou začít stavět malé jaderné elektrárny, takzvané mikrоrеaktory, na základnách amerického ministerstva obrany.

včera

Co se jedlo na Boží hod velikonoční?

Boží hod velikonoční nebo také slavnost Zmrtvýchvstání Krista, to byl v minulosti ten nejdůležitější svátek v celém roce. Kristovo vítězství nad smrtí, a tedy i dobra nad zlem, bylo potřeba oslavit mimo jiné dobrým jídlem. Velikonoční hostina, která se navíc odehrávala po dlouhém období přísného půstu, bývala velmi bohatá a zahrnovala také pokrmy, jejichž názvy už dnes neznáme. Víte, co je třeba škvarenica nebo hlavička?

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy