Kovářová: Mrzí mě, že jsem byla tak otevřená

Praha - Dosluhující ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová vyjádřila v rozhovoru, který poskytla agentuře Mediafax při příležitosti páteční demise překlenovací vlády, lítost nad otevřeností, se kterou přistupovala k médiím. Byla jsem naivní, říká.

Rep.: Jak jste vnímala mediální tlak v posledních týdnech a kritiku, že se snažíte narychlo rozhodnout věci, ke kterým nemáte mandát?

D. K.: Bylo to náročné proto, že mne kritizovali za něco, co jsem neudělala. Většina z obvinění totiž nebyla pravdivá. Bohužel se mi ale nepodařilo přesvědčit média o opaku. A to také považuji za svůj neúspěch - naivitu, se kterou jsem šla do komunikace s médii, otevřenost, kdy jsem si myslela, že víc informací bude ku prospěchu, a to, že se mi nepodařilo vysvětlit některé kauzy tak, aby jim média a veřejnost uvěřila. Všechno to, o čem jsem si myslela, že by to měl udělat ministr, jsem také udělala, protože jsem přesvědčená o tom, že neexistuje neplnoprávný ministr, jak členy Fischerova kabinetu označovali kritici, a až do momentu, než vládu předám, tak budu ministrem plnoprávným. A nic na tom nezmění ani fakt, že budu mít za svým jménem dodatek "v demisi". Navíc, kdybych nedělala vůbec nic, tak mi bude veřejnost právem vyčítat, že tady jenom sedím, pobírám příjem a čerpám různé výhody, které ministr má.

Rep.: Co považujete za svůj úspěch v ministerské funkci?

D. K.: Mám dobrý pocit z toho, že jsme stanovili minimální částky u odškodnění za jeden den nezákonné vazby, navíc se nám, mimo jiné také díky personálnímu posílení příslušného odboru, podařilo zkrátit lhůty pro vyřizování těchto žádostí. Za svůj úspěch považuji i to, že došlo k otevření debaty o prolomení hranice trestní odpovědnosti, těsně před dokončením legislativního procesu je i zavedení trestní odpovědnosti právnických osob, po které volá Evropa a ke které se Česká republika zavázala podpisem hned několika mezinárodních smluv. Úspěchem je i otevření debaty o náhradním mateřství. V neposlední řadě musím zmínit tabulky pro určování výživného, které už fungují v praxi.

Rep.: Pokud byste dostala nabídku na setrvání v pozici ministryně spravedlnosti, ale už jako členka politické vlády v čele s Petrem Nečasem, přijala byste ji?

D. K.: Teprve v lednu či únoru jsem pochopila, o čem vlastně ministrování je. Až tehdy jsem začala mít pocit, že rozumím všem činnostem ministerstva, mám tedy i představu, co by se ještě dalo zlepšit. Existuje řada věcí, u kterých si dokážu představit, že bych v nich pokračovala, když jsem je začala. Mám na mysli například výživné, i když právě to je projekt, který si můžu odnést s sebou do Justiční akademie, a tam ho dokončit. A pokud by měl někdo pocit, že mohu prospět nebo pomoci, nebráním se žádné z výzev.

Rep.: Kdo by měl podle vašeho názoru tento post obsadit?

D. K.: Na to nedokážu dost dobře odpovědět, protože se neúčastním příslušných jednání a neznám tedy ani jména, která jsou ve hře. Jediné informace jsou ty, které znám ze sdělovacích prostředků. Budu ale ráda, pokud tento rezort obsadí Občanská demokratická strana, a to proto, že ho v posledních letech vždycky obsazovala, takže by ta linie zůstala zachována.

Rep.: Zmínila jste Justiční akademii, které jste šéfovala před svým nástupem do funkce ministryně. Bude tedy právě ona místem, kam se přesunete po odchodu z ministerstva?

D. K.: Ano, vracím se do Justiční akademie, kde působím stále jako ředitelka, pouze si teď vybírám neplacené volno. Nicméně, v průběhu celého roku jsem činnost školy sledovala, takže mám přehled o tom, co se tam událo za tu dobu, co jsem na ministerstvu. Navíc si myslím, že bych mohla být lepší ředitelkou než předtím. Některé kroky, které jsem činila tenkrát, bych už totiž nyní nedělala, protože vím, že jsou zbytečné. Myslím, že by se dalo zapracovat také na lepších možnostech vzdělávání soudců a státních zástupců.

Rep.: Nemrzí vás, že nejste mezi čtveřicí kandidátů, ze kterých Poslanecká sněmovna zvolí nového ombudsmana?

D. K.: Velmi mě potěšilo už jenom to, že jsem byla nominována. Navíc vedle takových jmen to necítím jako prohru.

Rep.: Máte mezi kandidáty svého favorita?

D. K.: Znám je všechny a každého z nich si na tomto postu dovedu představit. Osobně budu držet palce Ivě Brožové.

Související

Více souvisejících

Daniela Kovářová

Aktuálně se děje

před 34 minutami

včera

Influencer zemřel po živém vysílání na síti, kdy soupeřil s kolegou v pití lihoviny.

Influencer zemřel po živém vysílání soutěže v pití čínského alkoholu

Influencer „Sanqiange“ (nebo-li „Brother Three Thousand“ "Bratr tři tisíce") byl nalezen mrtev jen několik hodin poté, co se v živém streamu účastnil soutěže s jiným influencerem, což zahrnovalo pití Baijiu, čínského likéru s normální hladinou alkoholu 30 až 60 procent. Informovala o tom CNN s odvoláním na Shangyou News.

včera

včera

Sociální síť Facebook a Twitter

Twitter ustoupil od kodexu EU o dezinformacích

Americká společnost Twitter se podle eurokomisaře pro vnitřní trh Thierryho Bretona rozhodla nepřistoupit k naplňování unijního kodexu o dezinformacích. Nicméně, jak uvedla agentura Reuters, to nezbavuje provozovatele sociální sítě Twitter povinností v této oblasti. Toto oznámení přišlo v pátek pozdě večer.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alois Hadamczik, český hokejový trenér

Jalonen tuší, že národní tým mohl hrát lépe. Hadamczik žádá vysvětlení

Po čtvrtečním konci ve čtvrtfinále v pátek přistáli v Praze svěřenci kouče Kariho Jalonena. Ten v rozhovoru přiznal, že jeho tým mohl mít na víc než na konečné osmé místo, což je nejhorší umístění českého týmu na MS v historii. Nyní se podle všeho může Jalonen začít strachovat o pozici, jelikož se už šéf českého hokeje Alois Hadamczik nechal slyšet, že bude po něm žádat vysvětlení neúspěchu. A není sám, kdo je po tomto turnaji rozčarován. Ozval se totiž také věčný kritik poměrů v českém hokeji a zároveň majitel Pardubic Petr Dědek. 

včera

včera

včera

Občanský průkaz

Konec rodných čísel: ČR chce platit miliardy za zrušení něčeho, co po desetiletí bezproblémově funguje. Jde o IT lobby, která chce snadné peníze daňového poplatníka

Česko chce být v řadě věcí jako Dánsko nebo Švédsko. Ale když už v něčem jako tyto země je, konkrétně v bezproblémovém používání rodných čísel v úředním styku, tak si vážně pohrává s myšlenkou přestat být jako Dánsko či Švédsko – a ještě za to zaplatit miliardy. Komentuje situaci ekonom Lukáš Kovanda.

včera

včera

včera

včera

včera

Policie vyšetřuje úmrtí dvou mužů při údržbě horkovodu na jihu Čech

Jihočeští policisté nařídili pitvy v případu pátečního úmrtí dvou mužů v šachtě horkovodu v Nové Vsi. Výsledky mají být známy během několika dní. Policie na vyšetřování spolupracuje s úřadem bezpečnosti práce. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy