Praha - Prezident Miloš Zeman pobouřil značnou část laické i odborné veřejnosti svým výrokem o tom, že není vhodné společné vzdělávání handicapovaných a zdravých dětí. Řekl to při debatě v Rehabilitačním ústavu v Brandýse nad Orlicí. Ohradili se pedagogové i NRZP.
Klára Laurenčíková, předsedkyně České odborné společnosti pro inkluzivní vzdělávání, v rozhovoru s ČTK řekla, že hlava státu by si podobná slova vůbec neměla dovolit. "Vrací nás do dob hluboké totality, kdy byly děti s handicapem vyloučeny nejen z běžných škol, ale mnohdy také z běžné společnosti, zavírány do ústavů," prohlásila.
Zařazování handicapovaných dětí do hlavního vzdělávacího proudu je podle ní prospěšné i pro ty zdravé. "Inkluze přináší zejména velmi důležitou zkušenost, že je normální, když je školní kolektiv a potažmo společnost pestrá, a není třeba se toho bát. Podle výzkumů formuje postoje dětí založené na respektu, spolupráci, toleranci," řekla.
Obdobný názor vyjádřila také veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová. "Je to pro ty děti obohacující, je to humánní, děti by měly vyrůstat společně, školy by se měly formou různých podpůrných opatření, pomůcek, asistentů snažit integrovat pokud možno všechny děti," uvedla.
Postavení v kolektivu může být podle Laurenčíkové pro handicapované dítě obtížné jen ve chvíli, kdy přichází do nepřipraveného prostředí. "Záleží to hodně na postojích učitele a jeho komunikaci s dětmi, na tom, jak jsou školy připravené. V dobrém prostředí může být každý člověk pro kolektiv přínosem," doplnila.
Psali jsme: "Odborník" Zeman to pořádně slíznul od vozíčkářky Zeman proti začleňování dětí s handicapy, Chládek je zaskočenOstře se proti prezidentovým výrokům ohradila Asociace speciálních pedagogů ČR. Podle ní jsou Zemanovy "paušalizující formulace" na úrovni školských koncepcí před rokem 1989. "Pan prezident není zjevně vůbec informován o demokratizaci našeho školství a současných trendech v zařazování dětí se zdravotním postižením do škol, byť to s sebou nese nemálo problémů a úskalí," uvedl předseda asociace Jiří Pilař. Cílem je vzdělávat ve speciálních školách jen děti, u nichž je to opravdu nezbytné.
Národní rada osob se zdravotním postižením (NRZP) ve svém dnešním tiskovém prohlášení uvedla:
Ve studijním roce 2013/2014 studovalo na mateřských, základních a středních školách celkem 1 615 079 žáků. Z tohoto počtu bylo 103 198 žáků a studentů se zdravotním postižením. Integrovalo se do běžného školství 53 861 žáků a studentů. To je více než polovina.
Vyjádření prezidenta republiky k inklusivnímu školství „děti jsou daleko šťastnější, když jsou zasazeny do rovnocenné komunity" není pravdivé a neodpovídá realitě. Prezident dále uvedl, že je proti slučování handicapovaných dětí s nehandicapovanými v běžných školách. Toto vyjádření je v rozporu s Úmluvou OSN o právech osob se zdravotním postižením a s dalšími dokumenty, které byly přijaty na úrovni Evropské unie nebo Rady Evropy. Prezident republiky by měl vysvětlit svoje slova a NRZP ČR by přivítala společnou schůzku s panem prezidentem, abychom mu mohli osvětlit, co znamená integrace osob se zdravotním postižením, a to nejen ve vzdělávání, ale i v dalších oblastech života. Pana prezidenta jsme již jednou požádali o schůzku, bohužel na naši žádost nereagoval.
V současné době se projednává novela školského zákona, která má dále zlepšit podmínky integrace žáků se zdravotním postižením ve vzdělávání. Naším cílem je umožnit co největšímu počtu dětí a žáků se zdravotním postižením navštěvovat běžné školy a účastnit se plnohodnotného vzdělávání. Segregace ve vzdělávání by nutně vedla k vytváření ghett osob se zdravotním postižením.
Související

Kde byl Fico, ptají se lidé. Při přehlídce v Moskvě se zachoval jako Zeman

Zemanovi nevadí, že se Fico setkal s Putinem. Česku předpovídá návrat Babiše
Miloš Zeman , Václav Krása , zdravotně postižení
Aktuálně se děje
včera

Zelenskyj se snaží přesvědčit Trumpa, že Putin ho vodí za nos. Má šanci uspět?
včera

Dánové překvapení s Maďary nedopustili, Rakušané poslali Francouze do boje o záchranu
včera

Lidé v Pásmu Gazy hladoví, ale USA situaci vyřeší, prohlásil Trump
včera

Trump: 150 zemím dochází čas, hodiny tikají
včera

Finům k jasné výhře pomohl čtyřmi trefami Tolvanen, Švýcarům stejným způsobem Andrighetto
včera

Moskva a Kyjev se dohodly na výměně tisíců zajatců. Chceme co mír co nejdřív, řekl Zelenskyj po hovoru s Trumpem
včera

Útočník na Salmana Rushdieho odsouzen na 25 let vězení
včera

Mírové rozhovory mezi Ruskem a Ukrajinou ztroskotaly po méně než dvou hodinách
včera

Zoufalství, chaos a smrt se v Pásmu Gazy stávají běžné. Umírají těhotné i děti
včera

Tisíce Ukrajinců zmizely v pekelném souostroví ruských věznic. Jsou týráni, znásilňováni a umírají bez soudu
včera

EU ostře odmítá obchodní dohodu s Trumpem po vzoru Velké Británie. Hrozí odvetnými opatřeními
včera

Mírová jednání o Ukrajině: Turecko apeluje na okamžité příměří
včera

Putin na žádném příměří zájem nemá, pouze se snaží proces protahovat a odsouvat, říká Drmola
včera

Prezident Pavel podepsal superdávku
včera

Teritoriální ústupky na Ukrajině? Jsou klíčové pro mír a bohužel i pro plány Putina, varují experti
včera

V Istanbulu začalo klíčové jednání USA, Ukrajiny a Turecka. Trump se chce obratem setkat s Putinem
včera

Trump opět překrucuje fakta? Indie nabídla USA nulová cla, tvrdí. Dillí říká něco jiného
včera

Trump setkáním se syrským lídrem vyslal Íránu jasný vzkaz: Jde to i bez vás
včera

Lotyšsko varuje před špióny z Ruska. Zveřejnilo návod, jak je poznat
včera
První jednání po třech letech. Dnešek může být pro válku na Ukrajině průlomový
Dnešní den může přinést zásadní posun v dlouho stagnujících mírových rozhovorech mezi Ruskem a Ukrajinou. Do tureckého Istanbulu totiž dorazily delegace obou válčících stran a očekává se, že se vůbec poprvé po třech letech setkají k přímým jednáním. Na místě je rovněž americký ministr zahraničí Marco Rubio, který se má sejít s vysokými tureckými a ukrajinskými představiteli.
Zdroj: Libor Novák