Ruská návštěva v Česku: V ČT se strhla ostrá debata

Praha - Na konferenci Let My People Live! k výročí 70. let od osvobození Osvětimi se objevil i kontroverzní ruský oligarcha Vladimir Jakunin, který na seznamu hostů nahlášen nebyl. Díky němu se v České televizi strhla ostrá debata mezi místopředsedkyní výboru pro evropské záležitosti z TOP 09 Helenou Langšádlovou, ředitelem zahraničního odboru kanceláře prezidenta republiky Hynkem Kmoníčkem a ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem.

Podle Langšádlové je současná situace podivná. Na jednu stranu totiž musíme bojovat s terorismem, na stranu druhou stranu ale teroristické akce probíhají na dvou frontách. "Jedna teroristická fronta je boj s Islámským státem, druhá je to, co se děje na východě Ukrajiny. A v tu chvíli, kde vlastně tyto povstalecké organizace jsou silně podporovány Ruskem, tak hovořit o boji s terorismem a současně zvát nejbližší spolupracovníky prezidenta Putina, to mi přijde opravdu jako rozpor," řekla v Událostech, komentářích, čímž narazila na osobu Vladimira Jakunina.

Proč navštívil Českou republiku a zúčastnil se oslav neví ale ani ředitel zahraničního odboru Kmoníček. Podle něj ho pravděpodobně pořadatelé pozvali. "Předpokládáme, že jsme uvnitř Schengenu, takže to Schengenu se dostane každý, kdo dostane schengenská víza, tudíž je jasné, že je dostat může," dodal.

Moderátor připustil, že na evropském seznamu sice Jakunin není, ale i tak ho zajímalo, proč se s ním prezident údajně setkal. "Já jsem v Lidových novinách dočetl, že pánové Mynář a Kmoníček se setkali s panem Jakuninem. K hodnověrnosti těchto informací bych rád řekl, že jsem s panem Jakuninem v životě nepromluvil ani jedno jediné slovo a dnešní informace Lidových novin měla jediný výsledek. Volalo mi několik představitelů českého průmyslu, že nevěděli, že se znám s panem Jakuninem a jestli bych jim mohl domluvit schůzku," kontroval Kmoníček.

To, že prezident České republiky byl na stejné konferenci, kde byl člověk, který je na americkém sankčním seznamu, ale podle nej chybou není. "Ta konference nebyla o americkém sankčním seznamu, byla o úvahách o tom, jestli jsme se poučili z tragické skutečnosti holocaustu natolik, abychom zamezili jeho příštímu opakování," uvedl v ČT.

Do debaty se následně zapojil i ministr zahraničí Zaorálek. "My jsme za ministerstvo zahraničí pozvali asi 40 hostů, jako je Frans Timmermans a podobně, dohromady s vaší kanceláří asi 110, a pokud vím, tak Evropský židovský kongres pozval asi 1100 hostů. Opravdu mě nenapadlo, že bychom měli požádat Evropský židovský kongres, aby nám ten svůj seznam ukázal, že mu ho probereme a že mu zjistíme, koho ano a koho ne. To se přiznám, že to mě nenapadlo. My jsme totiž vyhověli Evropskému židovskému kongresu v tom, když nás požádal, aby Praha a Terezín mohly být místem toho konání, a nikdy mě nenapadlo, že jim v tom musíme dělat nějaký pořádek. To je absurdní představa," přitvrdil Zaorálek.

"Já se domnívám, že ta konference byla pojata tak, že to byl otevřený prostor ke sdílení názorů a dokonce, jak jsem to chápal, i názorů různých a bylo to otevřeno i konfrontaci. Nikdo neřekl, že to má být nějakým způsobem dopředu dané, takže my jsme se nikdy na žádné úrovni neřekli, že bude nějaký výběr, anebo že budeme Evropskému židovskému kongresu jako pořadateli, jak to má vypadat," dodal Zaorálek s tím, že podobně kontroverzní osoby nehrají roli v tom, co se během posledních dní odehrálo.

Podle Langšádlové ale prezident Miloš Zeman dlouhodobě inklinuje ke spolupráci s Ruskem a s prezidentem Vladimirem Putinem, který "ohrožuje náš evropský civilizační prostor, stejně jako je ohrožován třeba islámským radikalismem. Já to považuju pro naši budoucnost za něco mimořádně nebezpečného, na druhou stranu je potřeba říct, že té akce se zúčastnilo mnoho respektuhodných osobností i mnoho přeživších holocaustu, a k těm musíme mít velikou úctu. A po této stránce jsem velmi ráda, že akce proběhla, protože jsou to okamžiky našich dějin, které si musíme připomínat," dodala.

Související

Helena Langšádlová

Pavel přijal demisi ministryně Langšádlové, nahradit ji má Tuleja

Výměna na postu ministra pro vědu a výzkum se ve čtvrtek přiblížila. Prezident Petr Pavel přijal demisi končící ministryně Heleny Langšádlové (TOP 09). Na Pražský hrad zároveň zamířil návrh na jmenování Pavla Tuleji, který by se měl v pondělí chopit vládní funkce.

Více souvisejících

Helena Langšádlová Lubomír Zaorálek Hynek Kmoníček

Aktuálně se děje

před 59 minutami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety

Ruský prezident Vladimir Putin se snaží zastrašit západní spojence eskalací konfliktu, tvrdí bývalý velvyslanec USA při NATO Ivo Daalder. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy