Šéf ÚS Rychetský: Spor o platy soudců má jeden vedlejší efekt

Brno - Vedlejším efektem sporu o platy soudců je podle předsedy Ústavního soudu (ÚS) Pavla Rychetského nastolení rovnoprávné komunikace mezi představiteli justice a výkonné moci. Podobná komunikace podle něj dlouho chyběla, dialog se navíc Rychetskému zdá úspěšný. Novinářům dnes řekl, že by byl rád, kdyby se ÚS platovou otázkou už nemusel zabývat. Ve hře totiž stále zůstává možnost, že předseda Okresního soudu Brno-venkov Petr Jirsa podá stížnost proti průlomovému verdiktu Nejvyššího soudu.

"Rozhodně vítám, že se podařilo, řekl bych dokonce po dlouhé době, tím nemyslím dobu týdnů nebo měsíců, navázat velmi rovnoprávnou komunikaci mezi představiteli soudcovského stavu a ministerstvem spravedlnosti a výkonnou mocí na straně druhé," řekl Rychetský. Vztahy podle něj dříve nebývaly optimální.

Dohodu o částečném dorovnání platů v minulých týdnech s ministerstvem spravedlnosti vyjednávali předsedové nejvyšších soudů Pavel Šámal a Josef Baxa, kteří následně také apelovali na soudce a státní zástupce, aby dohodu přijali. Oba si pochvalovali konstruktivní jednání ministryně Heleny Válkové (ANO), která ale vzápětí podala demisi.

Dohodu, podle které soudci a státní zástupci zpětně dostanou asi 1,2 miliardy a větší části nároku se vzdají, minulý týden podpořilo shromáždění předsedů soudů, dnes také Soudcovská unie. Ke konkrétním obrysům dohody se Rychetský nechtěl vyjádřit, stále je podle něj ve hře možnost, že ústavní soudci budou muset sporný rozsudek Nejvyššího soudu přezkoumat. Rychetský ale jasně uvedl, že by byl rád, kdyby to dělat nemuseli. Jirsa tento týden ČTK řekl, že se ještě nerozhodl, zda stížnost podá.

Nejvyšší soud loni v pilotním případu přiznal soudkyni z Brněnska dorovnání platu jednak kvůli nesprávně stanovené základně, jednak kvůli dlouhodobě sníženému koeficientu. Soudci mají podle dohody zpětně dostat peníze za léta 2012 až 2014, o které přišli kvůli nesprávně stanovené platové základně, nikoli však peníze pozbyté kvůli tomu, že jim zákonodárci dlouhodobě nepřiznávali trojnásobek základny.

Dohodu kritizují někteří politici. Bývalá ministryně spravedlnosti Marie Benešová (ČSSD) podle serveru Česká justice uvedla, že se "samozvaní představitelé justice" rozhodli vydolovat ze státu více než miliardu korun. Také další bývalý ministr, Pavel Blažek z ODS, dohodu označil za výhodnou pro soudce.

Související

Petr Pavel

Pavel ocenil matadory české politiky Pitharta a Schwarzenberga či zpěvačku Kubišovou

Prezident Petr Pavel poprvé od březnového nástupu do funkce uděloval státní vyznamenání, což je jedna z povinností hlavy státu u příležitosti Dne vzniku samostatného československého státu, který připadá na 28. října. Pavel ocenil přes 60 osobností. V projevu zdůraznil, že Česko má momentálně nejpevnější bezpečnostní ukotvení v historii. 
Petr Pavel

Pavel v pátek jmenuje nástupce Rychetského i další členy vedení ÚS

Petr Pavel se v pátek chystá kromě nových soudců jmenovat i členy vedení Ústavního soudu. V jeho čele po dvaceti letech skončí Pavel Rychetský. Prezident od březnového nástupu do funkce prosadil šest kandidátů na ústavní soudce, se třemi z nich včera vyslovila souhlas horní parlamentní komora. 

Více souvisejících

Pavel Rychetský Vláda ČR soudy

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy