Jednání vlády nás ohrožuje. Příklon k Západu nám zajistí bezpečnost a suverenitu, tvrdí Fiala

Praha – Zpráva o plánovaném cvičení spojenců na území České republiky rozvířila politické vody. Politici na přítomnost amerických vojáků u nás nemají jednotný názor, občané sepisují petice. Svět kolem nás se změnil, naše země je v ohrožení, musíme pečovat o naši bezpečnost, vysvětloval předseda ODS Petr Fiala v pořadu Interview ČT24.

Podle politika došlo k porušení stávajícího světového řádu. „Mluvíme o Rusku, ale i o dění na Blízkém východě a o radikálním islámu," specifikoval hrozby předseda ODS. Přítomnost amerických vojáků v Česku podle něj nelze chápat jako provokování Ruska. „Problémy vyvolala už anexe Krymu. Pokud je Západ schopen ukázat, že je silný a připravený se bránit a obětovat něco ve jménu svých hodnot, tak vyhraje," myslí si Fiala a dodává, že to se ukazuje už od dob studené války.

Mírové řešení podle něj nepřijde samo. „Je třeba ukázat, že budeme bránit naše národní zájmy. Jsme součástí NATO a západní demokracie, spolu se můžeme bránit," uvedl politik. Zároveň dodal, že stát vykládá velmi málo peněz na armádu. „Zaručili jsme se dávat až 2 % z rozpočtu, ale loni se na ministerstvu nevyčerpali 4 miliardy," nelíbí se občanskému demokratovi, podle kterého Česká republika nedává na obranu dost peněz a neplní tak své závazky. „Tak to ale je ve všech evropských zemí. Amerika ty prostředky má, a proto si bez ní nelze představit poválečnou Evropu," dodal Fiala.

S tím ale zásadně nesouhlasí další opoziční politik. „Česká republika je bez souhlasu občanů v referendu členem NATO. Přítomnost vojsk mi vadí. Současná bezpečnostní situace se zvýšenou vojenskou přítomností zhoršuje," oponoval poslanec KSČM Vojtěch Filip, a zároveň upozornil na to, že Spojené státy po celém světě asi 200 vojenských základen. „Svět už není jednopolární nebo bipolární. Multipolární svět není možné vytvořit za pomoci účasti vojáků," dodal Filip.

„Západ podcenil trvalé imperiální ambice Ruska, to je součást jejich kultury a politiky," trval na svém Fiala, podle kterého nejednotný postup české vlády ohrožuje naši bezpečnost. „Nejednotná zahraniční politika je nebezpečná. Dáme-li najevo, že nejsme důvěryhodný partner, jejich ochota bránit nás bude menší," komentoval možnou reakci spojenců předseda ODS, který dává za příklad třeba postoj k sankcím vůči Rusku.

„Ministr zahraniční je pro sankce. Premiér dlouho váhal, nakonec se k nim taky přiklonil. Ministr průmyslu a obchodu je proti," vysvětloval Fiala s tím, že země tak vysílá nejasné signály. „Nebudeme mít lepší zajištění bezpečnosti, suverenity a prosperity, než když budeme součástí západních demokracií," říká rázně občanský demokrat. „Ti, kteří hlásají jiné varianty, neznají historii a nerozumí politice. Buď budeme součástí Západu, nebo dopadneme špatně," varuje Petr Fiala.

Související

Zástupci ČEZ a Rolls-Royce SMR uzavřeli partnerství za přítomnosti premiéra Fialy. (29.10.2024)

Česko chce být lídrem v jedné oblasti. ČEZ uzavřel klíčové partnerství

Česko chce být lídrem ve vývoji malých modulárních reaktorů. Dnes proto došlo k uzavření partnerství mezi ČEZ a Rolls-Royce SMR. Podle ministerstva průmyslu a obchodu jde o další významný milník v naplňování cílů Fialovy vlády. Malé modulární reaktory mají zajistit energetikou bezpečnost a soběstačnost i budoucím generacím. 

Více souvisejících

Petr Fiala (ODS) Vojtěch Filip (KSČM) bezpečnostní akce

Aktuálně se děje

před 24 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy