Jednání vlády nás ohrožuje. Příklon k Západu nám zajistí bezpečnost a suverenitu, tvrdí Fiala

Praha – Zpráva o plánovaném cvičení spojenců na území České republiky rozvířila politické vody. Politici na přítomnost amerických vojáků u nás nemají jednotný názor, občané sepisují petice. Svět kolem nás se změnil, naše země je v ohrožení, musíme pečovat o naši bezpečnost, vysvětloval předseda ODS Petr Fiala v pořadu Interview ČT24.

Podle politika došlo k porušení stávajícího světového řádu. „Mluvíme o Rusku, ale i o dění na Blízkém východě a o radikálním islámu," specifikoval hrozby předseda ODS. Přítomnost amerických vojáků v Česku podle něj nelze chápat jako provokování Ruska. „Problémy vyvolala už anexe Krymu. Pokud je Západ schopen ukázat, že je silný a připravený se bránit a obětovat něco ve jménu svých hodnot, tak vyhraje," myslí si Fiala a dodává, že to se ukazuje už od dob studené války.

Mírové řešení podle něj nepřijde samo. „Je třeba ukázat, že budeme bránit naše národní zájmy. Jsme součástí NATO a západní demokracie, spolu se můžeme bránit," uvedl politik. Zároveň dodal, že stát vykládá velmi málo peněz na armádu. „Zaručili jsme se dávat až 2 % z rozpočtu, ale loni se na ministerstvu nevyčerpali 4 miliardy," nelíbí se občanskému demokratovi, podle kterého Česká republika nedává na obranu dost peněz a neplní tak své závazky. „Tak to ale je ve všech evropských zemí. Amerika ty prostředky má, a proto si bez ní nelze představit poválečnou Evropu," dodal Fiala.

S tím ale zásadně nesouhlasí další opoziční politik. „Česká republika je bez souhlasu občanů v referendu členem NATO. Přítomnost vojsk mi vadí. Současná bezpečnostní situace se zvýšenou vojenskou přítomností zhoršuje," oponoval poslanec KSČM Vojtěch Filip, a zároveň upozornil na to, že Spojené státy po celém světě asi 200 vojenských základen. „Svět už není jednopolární nebo bipolární. Multipolární svět není možné vytvořit za pomoci účasti vojáků," dodal Filip.

„Západ podcenil trvalé imperiální ambice Ruska, to je součást jejich kultury a politiky," trval na svém Fiala, podle kterého nejednotný postup české vlády ohrožuje naši bezpečnost. „Nejednotná zahraniční politika je nebezpečná. Dáme-li najevo, že nejsme důvěryhodný partner, jejich ochota bránit nás bude menší," komentoval možnou reakci spojenců předseda ODS, který dává za příklad třeba postoj k sankcím vůči Rusku.

„Ministr zahraniční je pro sankce. Premiér dlouho váhal, nakonec se k nim taky přiklonil. Ministr průmyslu a obchodu je proti," vysvětloval Fiala s tím, že země tak vysílá nejasné signály. „Nebudeme mít lepší zajištění bezpečnosti, suverenity a prosperity, než když budeme součástí západních demokracií," říká rázně občanský demokrat. „Ti, kteří hlásají jiné varianty, neznají historii a nerozumí politice. Buď budeme součástí Západu, nebo dopadneme špatně," varuje Petr Fiala.

Související

Vláda ČR

Vláda uvolní peníze na pomoc sportu po povodních. Podpořila také podnikání s Ukrajinou

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.
Petr Fiala

Odvážná vize. Fiala vysvětlil, jak to myslel s platy jako v Německu

Premiér Petr Fiala (ODS) v den 35. výročí začátku sametové revoluce apeloval na voliče, aby jeho vládě dali ještě jedno čtyřleté období. Češi by pak podle jeho slov mohli dosáhnout na "německé" či "rakouské" platy. Navzdory následné kritice si Fiala za svými slovy stojí. Sebevědomí je podle předsedy občanských demokratů potřeba.   

Více souvisejících

Petr Fiala (ODS) Vojtěch Filip (KSČM) bezpečnostní akce

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy