Vlastizrádce Zeman? Senát projedná petici s 11 tisíci podpisy

Praha - Senát bude v dubnu řešit petici, která vyzývá členy horní komory Parlamentu ČR, aby se začali zabývat kroky prezidenta Miloše Zemana a popřípadě zvážili žalobu k Ústavnímu soudu pro vlastizradu.

Podpisové archy i s návrhem možné ústavní žaloby dnes předali místopředsedovi Senátu Přemyslu Sobotkovi (ODS) a předsedovi petičního výboru Jaromíru Jermářovi (ČSSD). Podání ústavní žaloby patrně velkou šanci nemá. Podle nynější úpravy by tento krok musely schválit Senát i Sněmovna. V obou komorách by se musela navíc najít ústavní většina.

Autor petice Michal Majzner dnes před novináři hovořil zejména o návrhu ústavní žaloby. Opírá se podle něho o tři důvody. Zeman podle Majznera soustavně šíří ruskou propagandu, která navíc jeho vyjádření opakovaně cituje. Prezident také údajně nerespektuje ústavní hodnotový systém ohledně ochrany lidských práv. Majzner v tomto ohledu poukazuje na jeho výroky při cestě do Číny. Zeman navíc útočí na ústavní pořádek v Česku, uvedl autor petice.

Podle webových stránek iniciativy se k petici dosud připojili třeba studentský vůdce z listopadu 1989 a politik Martin Mejstřík, místostarosta Prahy 7 Ondřej Mirovský a bývalý spolumajitel a zakladatel portálu Centrum.cz Ondřej Tomek.

Zeman navrhuje vyhladovění Senátu

Dle mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka organizátoři petice "ve skutečnosti jen nahrávají ruské propagandě". "Je to také jednoznačný pokus přepsat výsledek demokratických, svobodných voleb," napsal mluvčí ČTK. Poznamenal, že skeptický názor na sankce zastávají i státníci v zahraničí. "Šokující je požadavek 'prošetřit výroky'. Svoboda slova, svoboda názoru platí v demokratické společnosti pro všechny, tedy i pro prezidenta republiky. Tento normalizační přístup musí všichni bytostní demokraté odmítnout," dodal Ovčáček.

Někteří senátoři podle Sobotkových informací žádají, aby Zeman přišel vysvětlit do horní komory své výroky. "Myslím si, že ta věta o vyhladovění Senátu mnoho senátorů velmi podráždila," řekl.

Prezident při nedávné návštěvě Krnova na dotaz týkající se údajné zbytečnosti Senátu řekl, že horní komoru lze "vyhladovět". Senát neprojednává návrh státního rozpočtu, proto by bylo podle Zemana možné dát do kolonky jeho výdajů nulu. "Pak by se v Senátu nesvítilo, netopilo, což je zejména v zimě trochu nepříjemné, senátor by byla čestná funkce, protože by nepobíral plat, Senát by nebyla nejdražší cestovní kancelář v České republice a ukázalo by se, že Senát nikdo nepotřebuje. Chcete-li návod, jak zrušit Senát, tady ho máte," řekl prezident podle Parlamentních listů.cz.

Související

Více souvisejících

Miloš Zeman Senát ČR petice

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 59 minutami

před 1 hodinou

Eva Pavlová a Petr Pavel

První dáma by mohla dostávat peníze od státu. Návrh už je na stole

Eva Pavlová i její nástupkyně či nástupci v roli partnera prezidenta nebo prezidentky si mají z nuly výrazně polepšit. Na stole totiž leží návrh, který by jí a jejím následovnicím přiklepl měsíční náhrady ve výši 95 250 korun na reprezentační údaje. Už přišla i reakce z Pražského hradu. 

před 2 hodinami

Dostihy

Velká pardubická bude i s esy ze zahraničí. Nejslavnější dostih slaví 150 let

Konkrétní podobu dostala startovní listina 134. Velké pardubické se Slavia pojišťovnou na zámku Karlova koruna v Chlumci nad Cidlinou. Bude na ní šestnáct koní, kterým startovní čísla vylosovali operní pěvkyně Andrea Kalivodová s hrabětem Francescem Kinskym dal Borgo. Zájem startovat v českém dostihu projevil kvartet koní ze zahraničí.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropská unie směřuje k ekonomické studené válce s Čínou, varoval Orbán

Maďarský premiér Viktor Orbán varoval před tím, že Evropská unie směřuje k „ekonomické studené válce“ s Čínou v souvislosti s návrhem na uvalení cel na čínské elektromobily. Orbán to uvedl během rozhovoru pro státní rozhlasovou stanici, kde vyjádřil své obavy o negativní dopady tohoto kroku na evropskou ekonomiku a upozornil, že Maďarsko chce zachovat hospodářskou neutralitu a pokračovat v obchodování jak s Čínou, tak se Západem.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Rusko, ilustrační foto

Rusové už mají války na Ukrajině plné zuby

Podle nezávislých ruských sociologů roste mezi Rusy podpora pro uzavření mírové dohody s Ukrajinou a ukončení konfliktu. Dva sociologické projekty, Chronicle a ExtremeScan, zaznamenaly, že rekordní počet Rusů je ochoten přijmout kompromis, i když cíle takzvané „speciální vojenské operace“ nebudou dosaženy. Uvedl to server Ukrainska pravda.

před 8 hodinami

Benjamin Netanjahu s vojáky izraelské armády

Izrael má kapacitu na dlouhou válku. Vyplatí se mu to ale?

Izrael už od vyhlášení nezávislosti ležel v obklíčení nepřátel. Ze státních aktérů se ale postupně staly teroristické organizace. Boj s nimi je daleko záludnější a nebezpečnější. Izraelská armáda a zpravodajské služby ale mají dostatečné kapacity na to, aby tento boj zvládly – i kdyby trval dlouhá léta.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Fantastický snímek erupce na Slunci

Zemi ohrožuje extrémní sluneční erupce. Může napáchat masivní škody

Silná sluneční erupce, která se odehrála v úterý večer, má podle vědců závažné důsledky pro naši planetu. O víkendu se očekává geomagnetická bouře, která může výrazně ovlivnit běžný život obyvatel. Hrozí výpadky rádiového signálu a dalších komunikačních služeb. Na druhou stranu by se na obloze mohla zjevit nádherná polární záře.

před 10 hodinami

Londýn vrátil Čagoské ostrovy pod kontrolu Mauricia. Národní skandál, píší tamní média

Britská vláda oznámila, že uzavřela dohodu s Mauriciem o předání kontroly nad spornými Čagoskými ostrovy, které se nacházejí v Indickém oceánu. Čagoské ostrovy, které Británie od roku 1814 spravovala jako součást svého impéria, se skládají z asi 60 atolů a leží přibližně 500 kilometrů jižně od Malediv a 2000 kilometrů severovýchodně od Mauricia. Ačkoli se jedná o relativně malé území s rozlohou pouhých 60 čtverečních kilometrů, jejich strategická poloha uprostřed Indického oceánu z nich činí důležité geopolitické území.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy