Praha - Sněmovna dnes jednala o vládní novele zákona o významné tržní síle a jejím zneužití, který má chránit dodavatele před praktikami obchodních řetězců. V prvním čtení ale nerozhodla.
Jednání doprovázela kritika ze strany pravicové opozice a spory o smysl tohoto zákona. Sněmovna nakonec debatu o předloze přerušila, protože se musela věnovat jiným, pevně zařazeným bodům na programu. Zatím není jasné, kdy se k předloze vrátí.
Novela má především odstranit nejasnosti vyplývající ze současného znění zákona. Zpřesňuje samotný pojem významné tržní síly a nahrazuje dosavadní pojem potravinářské a zemědělské produkty pojmem potravina, který se používá v evropských předpisech.
Podle Františka Laudáta (TOP 09 a Starostové) jde o zbytečný zákon a navrhoval zamítnutí novely již v prvním čtení. "Myslím si, že to je zákon, který je nadbytečný. Ve finále nic neřeší, přinese více byrokracie a věřte mi, obrátí se proti těm, pokud jej schválíme, kteří za něj dneska lobbují a říkají, že to je jediný způsob, jak ochránit malé vůči velkým," řekl bývalý ministr zemědělství Petr Bendl (ODS). Zákon je podle něj k ničemu, podle předsedy klubu ODS Zbyňka Stanjury je zbytečný.
Zákon bránil mimo jiné ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL), který řekl, že kdo se chová na trhu férově, nebude mít s tímto zákonem problém. "Nebylo by zapotřebí takového zákona, kdyby ona zbožštělá modla svobodného trhu doopravdy fungovala na základě rovných podmínek, rovných přístupů, například rovných dotací," prohlásil předseda klubu KSČM Pavel Kováčik.
Novela kromě jiného ruší šest příloh zákona, kde je uvedeno asi 80 skutkových podstat zneužití významné tržní síly a zneužití významné tržní síly definuje obecněji. Významná tržní síla je podle novely takové postavení odběratele, v jehož důsledku si odběratel může vynutit bez spravedlivého důvodu výhodu vůči dodavatelům v souvislosti s nákupem potravin.
Související
Jurečka v televizi tvrdě kritizoval vládu. Klempíře označil za infantilního a neschopného ministra, který jen točí videa
„Oškubali jste důchodce. Lhář, srab, chudák, nemáte koule...“ Opozice ve Sněmovně tvrdě šije do vládní koalice
Marian Jurečka (KDU-ČSL) , Zbyněk Stanjura , František Laudát
Aktuálně se děje
včera
Trumpův mírový plán pro Gazu kolabuje. Netanjahu jej nepodepsal
včera
Ukrajinská armáda provedla čtyřicetidenní dronovou kampaň s cílem přinutit Kreml k mírovým jednáním
včera
Na německém letišti našli dron s výbušninou. Policie nasadila robota
včera
Počet mrtvých po ruském útoku stoupá. Ukrajině chybí interceptory
včera
Metnar řešil situaci ve španělské Ceutě. Česko vyzvalo ke změnám v ochraně hranic EU
včera
České dráhy přepravily nejvíce cestujících od roku 2019
včera
Mohli jste zachránit životy, kritizuje Zelenskyj spojence po útoku na Kyjev
včera
Do Británie doputovala krásná zpráva z Portugalska. Eugenie porodila holčičku
včera
Policie zahájila trestní řízení kvůli nehodě poslance Filipa Turka
včera
Trump stále nevylučuje další použití síly proti Íránu
včera
Česko opět zasáhnou silné bouřky. Hrozit budou i ráno a dopoledne
včera
Policejní pátrání na jezeře Most. Dva lidé se pohřešují po úterní bouřce
včera
Trumpovi chodil ozbrojený muž po golfovém hřišti. Našly se u něj zbraně
včera
Česko netrápí jen tropy. V Praze a dvou krajích se vyskytuje smog
včera
Kyjev čelil raketám a dronům. Nejméně 14 mrtvých, další lidé jsou zranění
včera
EU zpřísňuje Ukrajincům podmínky pro dočasnou ochranu. Problém hrozí zejména mužům
včera
Horké letní počasí má úřadovat i po víkendu, naznačuje výhled
4. srpna 2026 22:04
Knížákova rehabilitace se bude řešit u soudu. Umělec dříve narazil
4. srpna 2026 21:08
Vlaky mezi Kolínem a Kutnou Horou zrychlí a přestanou ovlivňovat provoz na koridoru
4. srpna 2026 20:07
Občanští demokraté představili kandidáty pro podzimní volby
Občanská demokratická strana dnes, do řádného termínu registračních úřadů, podala všechny nominace do podzimních senátních voleb. ODS navrhuje 14 kandidátek a kandidátů, nad rámec toho v zájmu udržení silné pozice ve třech obvodech kandidují osobnosti v koalici s jiným navrhovatelem a v dalších sedmi volebních obvodech mají kandidáti podporu občanských demokratů.
Zdroj: Jan Hrabě