Poprask kvůli Zemanovi. V televizi se strhla ostrá diskuze

Praha - Prezident Miloš Zeman před 2 lety odmítl jmenovat Martina C. Putnu profesorem, po 2 letech činí totéž s dalšími 3 kandidáty. V reakci na prezidentův postoj ostatní profesoři odmítli pozvání na Hrad a pro dekret si nepřijdou. To bylo ústředním tématem pořadu Události komentáře, v němž diskutovali místopředsedkyně výboru pro vědu a vzdělání za TOP 09 Anna Putnová, předseda výboru pro vědu a vzdělání za hnutí ANO Jiří Zlatuška a předseda strany KSČM Vojtěch Filip.

Podle Putnové se nedá říci, že by se Zeman k tomuto kroku rozhodl schválně. Argumenty, které prostřednictvím svého tiskového mluvčího vzkázal, pro ni ale nejsou dostačující. "Současná právní úprava neumožňuje vybírat prezidentu republiky jako z jídelního lístku, co si vezme, koho bude jmenovat a koho nebude jmenovat. Ten prostor tam není. Tímto krokem dává najevo, že chce vyvolat nějakou diskusi a možná skutečně tlak k tomu, aby se toho jmenování, které je pro něho pravomoc nechtěná, do budoucna zbavil," podotkla úvodem.

Podle Filipa je samotný proces jmenování narušen tím, že jednotlivé instituce, tedy univerzity, kancelář prezidenta republiky neinformují včas. "V tomto ohledu jsem se musel zásadním způsobem postavit proti tomu, co se odehrálo. Proběhlo řízení, ve kterém kdykoli mohl prezident republiky svou informaci přednést vědecké radě univerzity a mohl s nimi o tom komunikovat. Ve chvíli, kdy řízení skončilo na univerzitě a dojde až k podpisu, je podle mého soudu trochu selhání Kanceláře prezidenta republiky. Teď neříkám, že přímo pana prezidenta, ale kanceláře, která samozřejmě může zjišťovat informace prostřednictvím ministra školství, má tam na to své odborníky a v tomto ohledu je samotné nejmenování selhání systému, informačního systému mezi univerzitami, ministerstvem školství a Kanceláří prezidenta republiky," tvrdí Filip.

Následně podotkl, že akademické hodnosti jsou jiného, než tituly, ale v tomto případě je to až do stupně docenta v podstatě nároková věc. "Kdežto profesura není nároková věc ze zákona a před koncem řízení by v každém případě prezident republiky měl mít v onom informačním systému minimálně informaci: Ano, toto řízení dopadne dobře. Ty informace, které sdělil tiskový mluvčí, mi připadají, že jsou "jedna paní povídala". Víte, novinové informace jsou informace z novin. To není informační báze, se kterou bychom mohli pracovat jako s objektivní informací. To je samozřejmě sdělení nějakého konkrétního redaktora, který nemusí mít úplné informace, a paní rektorka docela jasně říkala, že ty informace tam probíhaly standardním způsobem," dodal.

Putnová se ale ohradila s tím, že prezident republiky nemůže suplovat ani lustrační oddělení ani kádrové oddělení. "Prezident republiky nemá manévrovací prostor pro to, aby rozhodoval o tom, koho jmenovat a koho ne, pokud dotyčného navrhne jeho vysoká škola, jeho univerzita, a pokud splní všechny nároky univerzity. To je průběh, který má nějaký standardní proces a v tuto chvíli se stylizovat do role kádrováka je pro prezidenta republiky nedůstojné," tvrdí Putnová.

Podle Zlatušky jsou argumenty, které uvádí prezident republiky, zástupné, směšné a zakrývají nějaký jiný Zemanův záměr. "Kdybychom vzali, řekněme, to, že má kádrovat jednotlivé adepty na jmenování profesorem, a že by třeba podléhali lustračnímu zákonu, tak se podívejme na to, co lustrační zákon říká. Pokud je na danou pozici potřeba lustrační osvědčení, tak ten, kdo jmenuje, požádá toho, aby předložil lustrační osvědčení, pokud je má. Pokud je nemá, tak ten, kdo jmenuje, požádá příslušný úřad, tedy ministerstvo, o vydání lustračního osvědčení, které je zasláno tomu jmenovanému, který je potom předkládá tomu jmenujícímu," vysvětlil.

Nic z toho se ale nestalo. "To, co udělal prezident republiky, je opravdu, a musím s lítostí souhlasit s panem poslancem Filipem, takové mírně žinantní, ale také bych to charakterizoval jako čistě sbírání klepů, sbírání drbů a nemá to z hlediska správního řízení, které by eventuálně připadalo v úvahu, jakoukoli váhu. Zcela jistě to nebude přezkoumatelné a není to férové vůči adeptům," dodal.

Následně se strhla diskuze ohledně samotného prezidenta. Podle filipa je prezident republiky přímo volený a neměnil by kvůli osobnostním vlastnostem ústavní systém. "Ústavní systém není na osobnostních vlastnostech jednotlivce, ústavní systém je o fungování jednotlivých ústavních institucí a do ústavního systému patří v České republice i prezident republiky jako součást výkonné moci, a když mluvíme o samosprávě akademické obce, univerzit, já s tím souhlasím, ale nezlobte se na mě, abychom tu samosprávu zřídili, k tomu potřebujeme zákon. My zřizujeme vysoké školy zákonem, v tom případě rozhoduje stát o tom, že se zřídí ta nebo ona vysoká škola, a ta má podle vysokoškolského zákona tu danou samosprávu, a proto tam je ta součást toho podpisu té výkonné moci. To není jen tak legrace, protože známe systémy, kde jsou vysoké školy plně autonomní, a potom profesor z jedné univerzity je něco úplně jiného než profesor například ze Sorbonny nebo, nebo z Yale," svěřil se.

Podle Putnové je ale debata o změně zákona na stole. "Novela vysokoškolského zákona přichází právě do sněmovny. Já chci ještě podotknout, že to není úplně triviální úprava a že se jedná o hluboký zásah do celého systému vysokoškolského studia, včetně jmenování profesorem. Takže já jsem přesvědčena, že nebude tak jednoduché se postavit za to udělat nějakou snadnou novelu, a sama za sebe pro to v žádném případě nebudu, protože v tuto chvíli si myslím, že je to vlastně přání a snaha prezidenta Zemana donutit nás k tomu, abychom reagovali na ten jeho razantní krok tím, že budeme novelizovat a sejmeme z něho tu pravomoc, kterou nechtěl," uvedla.

"Rovnou se můžeme bavit o jiných úpravách, jestli nemůžeme třeba škrtnout z našeho ústavního systému prezidenta nebo něco takového. Těch možností je spousta," dodal Zlatuška.

"Já jsem přesvědčen, že to je vyvolání nějakého dalšího náhradního tématu, které Miloš Zeman jako prezident republiky vyvolal vzhledem k tomu, že ve společnosti se ta diskuse v současné době ubírá nějakým směrem, a on tomu chtěl dát směr jiný. Možná chtěl na sebe soustředit pozornost, ale soustředí ji na sobě způsobem, který je nepřijatelný," dodal Filip.

Související

Více souvisejících

Miloš Zeman Vojtěch Filip (KSČM) Jiří Zlatuška

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

před 4 hodinami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 7 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 14 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 22 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy