Poprask kvůli Zemanovi. V televizi se strhla ostrá diskuze

Praha - Prezident Miloš Zeman před 2 lety odmítl jmenovat Martina C. Putnu profesorem, po 2 letech činí totéž s dalšími 3 kandidáty. V reakci na prezidentův postoj ostatní profesoři odmítli pozvání na Hrad a pro dekret si nepřijdou. To bylo ústředním tématem pořadu Události komentáře, v němž diskutovali místopředsedkyně výboru pro vědu a vzdělání za TOP 09 Anna Putnová, předseda výboru pro vědu a vzdělání za hnutí ANO Jiří Zlatuška a předseda strany KSČM Vojtěch Filip.

Podle Putnové se nedá říci, že by se Zeman k tomuto kroku rozhodl schválně. Argumenty, které prostřednictvím svého tiskového mluvčího vzkázal, pro ni ale nejsou dostačující. "Současná právní úprava neumožňuje vybírat prezidentu republiky jako z jídelního lístku, co si vezme, koho bude jmenovat a koho nebude jmenovat. Ten prostor tam není. Tímto krokem dává najevo, že chce vyvolat nějakou diskusi a možná skutečně tlak k tomu, aby se toho jmenování, které je pro něho pravomoc nechtěná, do budoucna zbavil," podotkla úvodem.

Podle Filipa je samotný proces jmenování narušen tím, že jednotlivé instituce, tedy univerzity, kancelář prezidenta republiky neinformují včas. "V tomto ohledu jsem se musel zásadním způsobem postavit proti tomu, co se odehrálo. Proběhlo řízení, ve kterém kdykoli mohl prezident republiky svou informaci přednést vědecké radě univerzity a mohl s nimi o tom komunikovat. Ve chvíli, kdy řízení skončilo na univerzitě a dojde až k podpisu, je podle mého soudu trochu selhání Kanceláře prezidenta republiky. Teď neříkám, že přímo pana prezidenta, ale kanceláře, která samozřejmě může zjišťovat informace prostřednictvím ministra školství, má tam na to své odborníky a v tomto ohledu je samotné nejmenování selhání systému, informačního systému mezi univerzitami, ministerstvem školství a Kanceláří prezidenta republiky," tvrdí Filip.

Následně podotkl, že akademické hodnosti jsou jiného, než tituly, ale v tomto případě je to až do stupně docenta v podstatě nároková věc. "Kdežto profesura není nároková věc ze zákona a před koncem řízení by v každém případě prezident republiky měl mít v onom informačním systému minimálně informaci: Ano, toto řízení dopadne dobře. Ty informace, které sdělil tiskový mluvčí, mi připadají, že jsou "jedna paní povídala". Víte, novinové informace jsou informace z novin. To není informační báze, se kterou bychom mohli pracovat jako s objektivní informací. To je samozřejmě sdělení nějakého konkrétního redaktora, který nemusí mít úplné informace, a paní rektorka docela jasně říkala, že ty informace tam probíhaly standardním způsobem," dodal.

Putnová se ale ohradila s tím, že prezident republiky nemůže suplovat ani lustrační oddělení ani kádrové oddělení. "Prezident republiky nemá manévrovací prostor pro to, aby rozhodoval o tom, koho jmenovat a koho ne, pokud dotyčného navrhne jeho vysoká škola, jeho univerzita, a pokud splní všechny nároky univerzity. To je průběh, který má nějaký standardní proces a v tuto chvíli se stylizovat do role kádrováka je pro prezidenta republiky nedůstojné," tvrdí Putnová.

Podle Zlatušky jsou argumenty, které uvádí prezident republiky, zástupné, směšné a zakrývají nějaký jiný Zemanův záměr. "Kdybychom vzali, řekněme, to, že má kádrovat jednotlivé adepty na jmenování profesorem, a že by třeba podléhali lustračnímu zákonu, tak se podívejme na to, co lustrační zákon říká. Pokud je na danou pozici potřeba lustrační osvědčení, tak ten, kdo jmenuje, požádá toho, aby předložil lustrační osvědčení, pokud je má. Pokud je nemá, tak ten, kdo jmenuje, požádá příslušný úřad, tedy ministerstvo, o vydání lustračního osvědčení, které je zasláno tomu jmenovanému, který je potom předkládá tomu jmenujícímu," vysvětlil.

Nic z toho se ale nestalo. "To, co udělal prezident republiky, je opravdu, a musím s lítostí souhlasit s panem poslancem Filipem, takové mírně žinantní, ale také bych to charakterizoval jako čistě sbírání klepů, sbírání drbů a nemá to z hlediska správního řízení, které by eventuálně připadalo v úvahu, jakoukoli váhu. Zcela jistě to nebude přezkoumatelné a není to férové vůči adeptům," dodal.

Následně se strhla diskuze ohledně samotného prezidenta. Podle filipa je prezident republiky přímo volený a neměnil by kvůli osobnostním vlastnostem ústavní systém. "Ústavní systém není na osobnostních vlastnostech jednotlivce, ústavní systém je o fungování jednotlivých ústavních institucí a do ústavního systému patří v České republice i prezident republiky jako součást výkonné moci, a když mluvíme o samosprávě akademické obce, univerzit, já s tím souhlasím, ale nezlobte se na mě, abychom tu samosprávu zřídili, k tomu potřebujeme zákon. My zřizujeme vysoké školy zákonem, v tom případě rozhoduje stát o tom, že se zřídí ta nebo ona vysoká škola, a ta má podle vysokoškolského zákona tu danou samosprávu, a proto tam je ta součást toho podpisu té výkonné moci. To není jen tak legrace, protože známe systémy, kde jsou vysoké školy plně autonomní, a potom profesor z jedné univerzity je něco úplně jiného než profesor například ze Sorbonny nebo, nebo z Yale," svěřil se.

Podle Putnové je ale debata o změně zákona na stole. "Novela vysokoškolského zákona přichází právě do sněmovny. Já chci ještě podotknout, že to není úplně triviální úprava a že se jedná o hluboký zásah do celého systému vysokoškolského studia, včetně jmenování profesorem. Takže já jsem přesvědčena, že nebude tak jednoduché se postavit za to udělat nějakou snadnou novelu, a sama za sebe pro to v žádném případě nebudu, protože v tuto chvíli si myslím, že je to vlastně přání a snaha prezidenta Zemana donutit nás k tomu, abychom reagovali na ten jeho razantní krok tím, že budeme novelizovat a sejmeme z něho tu pravomoc, kterou nechtěl," uvedla.

"Rovnou se můžeme bavit o jiných úpravách, jestli nemůžeme třeba škrtnout z našeho ústavního systému prezidenta nebo něco takového. Těch možností je spousta," dodal Zlatuška.

"Já jsem přesvědčen, že to je vyvolání nějakého dalšího náhradního tématu, které Miloš Zeman jako prezident republiky vyvolal vzhledem k tomu, že ve společnosti se ta diskuse v současné době ubírá nějakým směrem, a on tomu chtěl dát směr jiný. Možná chtěl na sebe soustředit pozornost, ale soustředí ji na sobě způsobem, který je nepřijatelný," dodal Filip.

Související

Více souvisejících

Miloš Zeman Vojtěch Filip (KSČM) Jiří Zlatuška

Aktuálně se děje

před 2 minutami

před 21 minutami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 29 minutami

před 33 minutami

před 1 hodinou

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 5 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 7 hodinami

Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění

Velké komplikace nastaly v pátek brzy ráno v železniční dopravě kvůli incidentu v České Třebové. Při posunu tam vykolejil vlak, informovala Správa železnic. Provoz přes důležitou stanici je silně omezen, spoje nabírají zpoždění. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy