V Česku vzniká kastovní systém. Škodíte státu, varuje politička vládu

Praha – Vláda včera schválila výhody pro státní zaměstnance. Do práce nebudou muset zaměstnanci státu například při promocích svých dětí či vnoučat, tátové také dostanou dva dny volna po narození dítěte. Není to fér vůči ostatním, zlobí se Miroslava Němcová.

Návrh, který připravilo ministerstvo vnitra, se týká 70 tisíc státních úředníků. „Postavení státních úředníků se tak stává vysoce privilegované zejména nad soukromou sférou. Vytváří se nebezpečná propast mezi úředníky státu na jedné straně, na druhé straně jsou podnikatelé a zaměstnanci, jejichž daně tvoří rozhodující příjem státní pokladny, z níž se provoz státu financuje," upozorňuje Němcová.

Varovný je podle ní i kontrast přístupu vlády ke státním úředníkům na jedné straně a živnostníkům na straně druhé. Připomíná také, že stát komplikuje jejich život „nesmyslnou byrokracií" kvůli připravované elektronické evidenci tržeb.

„Velmi podivné je vyhodnocení desítek tisíc dnů volna ročně z hlediska dopadu na státní rozpočet. Zpráva Ministerstva vnitra tvrdí, že dopad je nulový, nebude to stát nic. I kdyby úředníci práci dohnali v přesčasech, vzniká tu problém, že ostatní zaměstnanci či podnikatelé tuto státem placenou možnost nemají. Škody za toto kastovní rozhodnutí se promítnou do ještě slabšího vztahu občana ke svému státu," domnívá se politička ODS.

„Varovné je v této souvislosti to, že řada ministerstev má požadavky na posílení úřednických míst a před spuštěním služebního zákona musely stovky zaměstnanců opustit zejména centrální úřady, aby byli nahrazeni vládě blízkými lidmi. Pro státní úředníky schválila vláda výhody, které nemají žádné opodstatnění," dodala ostře Němcová.

Podle superúředníka Josefa Postráneckého si většinu ze schváleného volna budou moct úředníci vybrat pouze několikrát za život. „Je to určitá kompenzace za povinnosti a nevýhody, které kupříkladu v režimu zákoníku práce nejsou," řekl v pondělí novinářům.

Související

Více souvisejících

Miroslava Němcová Služební zákon živnostníci

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy