Je to můj osobní dluh, přiznal Zeman a podpořil novelu o majetkovém přiznání

Praha – Hlava státu v pátek zavítala do Poslanecké sněmovny, aby veřejně podpořil projednávanou novelu o plošném podávání majetkových přiznání. Před poslanci také zavzpomínal, že i on se podobný zákon snažil několikrát prosadit, ale byl přehlasován pravicovou většinou.

Vládní návrh počítá s tím, že finanční správa bude mít možnost analyzovat výši majetku v souvislosti s daňovým přiznáním. Pokud hodnota neevidovaného majetku převýší sedm milionů korun, finanční správa vyzve k prokázání původu majetku a popřípadě jej zdaní.

Zeman zavzpomínal, jak ještě jako předseda vlády dvakrát předložil návrh o povinném přiznávání majetku. Návrh byl ale dvakrát odmítnut, protože ve Sněmovně měla pravice většinu. „Cítím to jako osobní dluh, a proto jsem velice rád, že tento zákon mohu při svém dnešním vystoupení podpořit a požádat vás, abyste jej přijali," uvedl k novele Zeman.

Připomněl také, že od té doby se objevily kauzy krabic s vínem, kapříků a dalších daňových podvodů. Zákona se podle něj nemusí obávat ten, kdo ke svému majetku přišel legálně a může svůj majetek doložit. Ocenil proto přenesení důkazního břemene na takzvaně oprávněně podezřelého. Pochválil také to, že o pokutách bude rozhodovat Finanční úřad, protože soudy jednají pomalu. Navíc se v soudnictví ukázalo, že i zde se dá korumpovat.

Na novele však Zeman našel i chyby. Nelíbí se mu třeba princip nepravé retroaktivity. „Zákon je v tomto případě poněkud nejasný," varuje prezident. Právníci si podle něj mohou tuto část zákona vykládat po svém. Chce proto, aby se majetek zkoumal i do minulosti. „Aby se pak neřeklo: co sis nakradl, to je tvoje, ale dál už nekraď," ujasňoval Zeman.

Druhá výtka se pak týkala penalizačních sazeb, které jsou v novele uvedeny v několika variantách. „Byl bych rád, kdyby v některém pozměňovacím návrhu byly zpřísněny, protože je pokládám za příliš mírné. Také nechápe, proč by při oprávněném podezření dotyčný nemohl předložit výkazu majetku. Poukazuje na to, že podle trestního zákoníku se používá třeba při žádosti o sociální dávky nebo při exekucích. „Proč by se tedy proboha nemohl používat i v případě podezření z daňového podvodu, tedy ne z okradení vlastní rodiny, ale z okradení státu," nechápe Zeman.

Související

Více souvisejících

Miloš Zeman majetková přiznání Poslanecká sněmovna

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy