Bobošíková: Černí šerifové v akci

Praha - Na brutalitu černých šerifů si už dnes vzpomene jen málo kdo. A černí šerifové z ABL dnes sedí ve státní správě, říká Jana Bobošíková.

Říkalo se jim černí šerifové a bývaly doby, kdy by si od nich pes kůrku nevzal. Ano, mluvím o soukromých bezpečnostních službách, o oboru podnikání, kam spadá i ABL Víta Bárty, mecenáše Věcí veřejných. Poté, co pracovníci služby příkladně nazvané „Professional Commando" 11. června roku 1993 bezpříkladně zmasakrovali fanoušky na stadionu Sparty a 4. září téhož roku další pracovník jmenované agentury v metru ve stanici Dejvická zabil Filipa Venclíka, syna jednoho z tehdejších majitelů společnosti s licencí na vysílání TV Nova, se na tyto služby konal mediální a legislativní hon.

Úředníci ministerstva vnitra se překonávali ve vymýšlení paragrafů zákona, kterým by tyto „nepřátele lidu" mohli uvázat na řetěz. Dokonce šli až tak daleko, že by ze soukromých bezpečnostních služeb udělali něco podobného, jako bývala Pomocná stráž Veřejné bezpečnosti z dob hluboké totality. Veškeré rozhodování o vedoucích představitelích v ryze soukromých firmách mělo být podřízeno kuratele ministerstva vnitra. Jak rychle tato legislativní hysterie vznikla, tak také zanikla. Paskvil, který ministerští úředníci vyprodukovali a říkali mu návrh zákona, Sněmovnou neprošel a kdyby i prošel, těžko by obstál u Ústavního soudu.

Celá léta tento zákon nikomu nechyběl. Professional Commando se přejmenovalo na Special Security , jeho zaměstnanci přestali mlátit a zabíjet lidi a pracovníci soukromých služeb, co se týče kriminality, se pouze omezují občas na nějakou tu fingovanou loupež, kdy jakoby přepadeni zmizí s převáženými penězi. Ale ani těchto excesů není tolik, aby kromě pojišťoven museli nutně někoho výrazně trápit coby bezpečnostní riziko. Pracovníci soukromých bezpečnostních služeb jakožto lidé v řádném pracovním poměru prostě nemají jiná práva a jinou odpovědnost včetně té trestněprávní, než každý jiný občan. A tak to má být. Protože potom mohou nosit zbraň jen tehdy, když si sami podle všeobecně závazných právních norem, které nařizují i psychotesty, zařídí zbrojní průkaz. A zbraň mohou použít - stejně jako kdokoliv jiný - pouze v prokazatelném případě nutné sebeobrany nebo krajní nouze (podle Trestního zákona, který se vztahuje na všechny, bez výjimky). I tak se dá chránit majetek, na jehož ochranu má příslušná služba smlouvu s jeho vlastníkem. Podle úplně stejných regulí, jako třeba v případě správce nemovitosti. Agentury dodnes bez větších problémů provozují řadu užitečných činností, kde nejde o zbraně, ale prostě o službu zákazníkovi. Jejich pulty centralizované ochrany dokážou nejen reagovat na narušení objektu, ale i třeba na potíže seniora, který je zrovna sám doma, nebo i na takovou maličkost, jako když se během vaší dovolené stane vašemu kanárovi drobná nehoda a vylije si vodu.

Po úspěchu Věcí veřejných ve volbách je všechno jinak. Nejen, že lidé spojení s bezpečnostní agenturou ABL, která si podle všeho aktivity této politické strany předplatila už ve volební kampani, obsazují jedno ministerstvo za druhým, což by v první polovině devadesátých let bylo něco naprosto nepředstavitelného. Tehdy by to ve vypjaté společenské atmosféře, jitřené hojně medializovanými výše zmíněnými kauzami bylo totéž, jako bychom na tyto centrální úřady pustili násilníky a vrahy. Ale lidská paměť je krátká a řada z dnešních „Véčkařů" si dobře pamatuje zásah policie proti technařům, protože k němu došlo teprve v době, kdy přestali tahat „kačera kolem kamen". Ostré hochy v černém s obličeji v kuklách masakrující lidi na sparťanském stadionu nebo v metru si dnes vybaví už jen pamětníci a to jenom v případě, že jim je někdo připomene. A oni i ti fotbaloví fanoušci jsou dnes trochu z jiného těsta a lidé si řeknou, že by je měl někdo masakrovat pokud možno denně.Takže nikomu nepřijde divné, že první razantní a čitelný reformní počin lidí z ABL a jiných bezpečnostních či vymahačských firem, shromážděných kolem nového ministra vnitra Radka Johna, je jejich úsilí zpracovat právě zákon o soukromých bezpečnostních službách. Proč asi právě tento zákon považují za prioritu? A jakou má mít podobu? Vsadím se, že určitě nepůjde o snahu uvázat tyto služby na řetěz, jako tomu bylo v roce 1993 a 1994. Společenská objednávka na takový zákon byla stornována nebo prostě jenom vypršela. Kdokoliv toto téma vytahuje, musí mít tedy úplně jiný a patrně zcela opačný důvod. Důvod, který na rozdíl od stávajících agentur, fungujících podle současných právních norem, za bezpečnostní riziko považuji. Jakákoliv pravomoc, která bude zákonem dána pracovníkovi bezpečnostní agentury nad rámec práv ostatních občanů, neznamená nic jiného, než rozdělení společnosti na ty, kteří práva mají, protože si mohou dovolit platit soukromou bezpečnostní službu, a na ty, kteří práva nemají, protože se „provinili" pouze svými průměrnými nebo nedostatečnými majetkovými poměry.

Jediný, komu náleží vyšší pravomoc než jakou je vybavený běžný občan, jsou orgány činné v trestním řízení. Tedy policie, státní zastupitelství a soudy. Prostě proto, že jsou placené z daní nás všech a ze zákona musí také nám všem sloužit. Že to někdy nedělají, víme. Ale to není chyba v systému, ale šlendrián či korupce, na kterou si právě činovníci Věcí veřejných tolik chtěli posvítit (před volbami). I v případě těchto orgánů je velmi složité legislativně upravit jejich pravomoci, aby mohly efektivně fungovat a přitom, abychom nezměnili demokracii v policejní stát. Proto je činnost policie upravena zákonem o policii. Proto jsou policisté ve služebním a nikoliv v pracovním poměru, jako je tomu u zaměstnanců soukromých bezpečnostních agentur. Co si můžeme dovolit jako zaměstnanci, u služebního poměru nám neprojde - jako zaměstnanci nemáme například povinnost neprodleně informovat svého zaměstnavatele o tom, že proti nám bylo zahájeno trestní stíhání. Nepodléháme Inspekci ministra vnitra ani parlamentním kontrolním orgánům. Proto také nemůžeme užívat pravomocí, jakými jsou vybaveni policisté. Chtějí-li Věci veřejné a jejich chlebodárci zákonem tento stav změnit a nechat detektivy a hlídače v soukromém byznysu čichnout si k moci nad svým okolím, pak sbohem právo, demokracie a bezpečí. Cosi podobného se koncem předminulého a začátkem minulého století dělo v Itálii - skupinám, které si uzurpovaly pravomoci nad rámec práv běžných občanů, ačkoliv neměly odpovědnost státních orgánů, se říkalo fasci (množné číslo od slova fascio - čti fašio) a jednou z jejich významných osobností byl Benito Mussolini (pro ty, kteří se ve škole neučili, to byl on a nikoliv Hitler, kdo byl průkopníkem fašismu). Je záhadou, proč naše společnost ještě počátkem devadesátých let, kdy byla podle všeobecného mínění morálně zdevastovaná komunismem, toto nebezpečí citlivě vnímala, zatímco dnes černé šerify s nadšením volí. 

Související

Více souvisejících

Jana Bobošíková Suverenita

Aktuálně se děje

před 40 minutami

Čína

"Nebe nespadne". Čína uklidňuje svět po Trumpových celních excesech

Čína se pokusila uklidnit obavy z dopadu zvýšených amerických cel na její exportní sektor. Mluvčí čínské celní správy Lyu Daliang prohlásil, že „nebe nespadne“, i když prezident USA Donald Trump zintenzivnil obchodní tlak vůči Pekingu. Světové burzy na začátku týdne reagovaly růstem, především díky zmírnění některých opatření, která se týkají elektroniky.

před 1 hodinou

Náboženství, ilustrační fotografie

"Byly jsme jako středověké otrokyně, musely jsme se týrat." Slavnou církví Opus Dei otřásá skandál

V Argentině se rozhořel rozsáhlý skandál spojený s katolickou organizací Opus Dei, kterou 43 žen viní z dlouholetého zneužívání, nucené práce a psychického útlaku. Podle žaloby, kterou nyní vyšetřují argentinské federální úřady, byly dívky, mnohdy ve věku pouhých 12 let, lákány pod příslibem vzdělání a lepší budoucnosti. Místo toho se však podle jejich svědectví ocitly v prostředí připomínajícím středověké otroctví.

před 2 hodinami

Donald Trump

Trump opět vše mění: Výjimky na smartphony a elektroniku? Pouze dočasně

Spojené státy se opět ocitly v centru celosvětového obchodního napětí poté, co prezident Donald Trump oznámil, že výjimky z dovozních cel pro smartphony, notebooky a další elektroniku nebudou mít dlouhého trvání. V příspěvku na své sociální síti Truth Social uvedl, že „nikdo se nedostane z háku“, čímž zpochybnil předchozí rozhodnutí Bílého domu o dočasném uvolnění cel na vybrané produkty z Číny.

před 3 hodinami

Evropská unie

Prorazí EU Trumpův nezájem a chaos? Pokusí se využít zmrazení cel

Evropská unie plánuje oživit svou nabídku na nákup většího množství amerického zkapalněného zemního plynu (LNG) ve snaze urovnat obchodní spory s prezidentem Donaldem Trumpem. Unie tak reaguje na nedávné zmrazení cel ze strany USA, které představuje příležitost k obnovení jednání.

před 4 hodinami

Ruský útok na město Sumy

34 mrtvých, 117 zraněných. Útok na Sumy se stal omylem, prohlásil Trump

Ruský raketový útok na ukrajinské město Sumy, při němž zemřelo nejméně 34 lidí včetně dvou dětí a dalších 117 osob utrpělo zranění, vyvolal ostrou mezinárodní reakci. Spojenci Ukrajiny, zejména státy Západu, jej označili za hrůzný čin a válečný zločin. Mezi oběťmi byli i civilisté, které zásah zasáhl v blízkosti státní univerzity a kongresového centra.

před 5 hodinami

Aktualizováno před 11 hodinami

včera

Donald Trump

Lékařská zpráva zveřejněna. Jaký je zdravotní stav Donalda Trumpa?

Bílý dům zveřejnil výsledky každoroční lékařské prohlídky amerického prezidenta Donalda Trumpa a podle závěrů lékařského týmu je jeho zdravotní stav vynikající. Jde o první komplexní vyšetření od Trumpova návratu do prezidentského úřadu a jeho lékaři konstatovali, že prezident je plně způsobilý nadále vykonávat všechny ústavní povinnosti.

Aktualizováno včera

včera

Donald Trump

Čína poprvé oficiálně vyzvala Trumpa, aby zrušil cla

Napětí mezi Spojenými státy a Čínou se znovu prohloubilo poté, co čínské ministerstvo obchodu oficiálně vyzvalo prezidenta Donalda Trumpa, aby „zcela zrušil“ tzv. odvetná cla. Peking reaguje na nedávné zvýšení amerických cel na čínské zboží, které nyní dosahují až 145 %, což je dosud nejvyšší úroveň v probíhající obchodní válce.

včera

Mše za Annu Slováčkovou v bazilice sv. Ludmily na náměstí Míru v Praze Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Anna Slováčková (†29): Veřejnost se dnes rozloučila se slavnou umělkyní

V neděli se v bazilice sv. Ludmily na náměstí Míru konaly mše, které se proměnily v důstojnou vzpomínku na zesnulou zpěvačku Annu Julii Slováčkovou. Nešlo sice o oficiální zádušní mši, její jméno ale zaznělo z úst kněze během přímluv a prostor před oltářem zaplnily růže, svíčky a lidé, kteří zavzpomínali na mladou umělkyni. 

včera

Donald Trump

Trumpův paradox: Celoživotní odpůrce jaderných zbraní může rozpoutat nejrychlejší nukleární zbrojení od studené války

Donald Trump od osmdesátých let tvrdí, že se snaží zabránit jaderné apokalypse. Už jako mladý podnikatel údajně navrhl, že pokud by ho prezident Ronald Reagan jmenoval „plnomocným velvyslancem“, ukončil by studenou válku „během jedné hodiny“. Téma jaderných zbraní neopustil ani později – v roce 2018, před summitem s Vladimirem Putinem v Helsinkách, označil jaderné zbraně za „největší problém světa“ a prohlásil: „Žádné jaderné zbraně nikde na světě.“ 

včera

včera

Donald Trump

Svět za Trumpa platí obrovskou cenu: Sleduje jeho kroky, zatímco ignoruje jiné krize

Současný americký prezident Donald Trump se podle mnohých vyžívá ve své pozici globálního hybatele. Vytváří neustálé napětí na světových trzích, manipuluje s tarify jako s televizní show a drží mezinárodní obchod jako rukojmí. Jak ale upozorňuje britský publicista Jonathan Freedland, skutečná cena Trumpova působení nespočívá jen v miliardách dolarů ztracených na burzách. Jde o tzv. náklady příležitosti – tedy vše, co by svět mohl dělat, kdyby nebyl paralyzován a vyčerpán snahou reagovat na rozmary jediného muže.

včera

včera

Ilustrační fotografie

Trumpa se bojí Temu i Shein. Svět levného oblečení dostává kvůli Trumpovi na frak

Americký prezident Donald Trump po týdnu chaotických změn v celní politice oznámil konec tzv. „de-minimis“ pravidla pro dovoz levného zboží z Číny a Hongkongu. Pravidlo dosud umožňovalo zasílání balíčků do hodnoty 800 dolarů bez cla a minimální kontrolou, což masivně využívaly zejména módní e-shopy jako Shein a Temu. Opatření, které má vstoupit v platnost 2. května, zásadně mění pravidla hry pro fast fashion průmysl.

včera

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Tohle nikdy nebylo a nebude Rusko: Ukrajinci žijící pod okupací se děsí Trumpových mírových plánů

Z okupovaného jihovýchodu Ukrajiny se ozývají hlasy zoufalství, odvahy i naděje. Členka ženské odbojové skupiny Zla Mavka, která působí v jednom z měst pod ruskou kontrolou, popsala život pod okupací jako neustálý strach a napětí. Přesto se nevzdává. „Lidé tu zůstávají, protože nevěří, že zlo může vyhrát. Pořád doufají, že okupace skončí,“ vysvětlila pro CNN.

včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie

Neviditelná, ale o to zákeřnější. Evropa čelí novému druhu války s Ruskem

Napětí mezi Ruskem a Evropou se přelévá i pod hladinu moře. Nejde o oficiální válku, ale série podezřelých incidentů naznačuje, že podmořská infrastruktura — především internetové a elektrické kabely — se stává novou frontou konfliktu. Evropské státy čelí rostoucím obavám z ruských sabotáží, které sice zatím nezpůsobily masové výpadky, ale poukazují na zranitelnost kritické infrastruktury. 

včera

Velikonoční předpověď počasí se zlepšuje, potvrzuje nejnovější pohled

Velikonoční počasí nakonec může být lepší, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy