Do p*dele s humanitou? Debata kolem uprchlíků je nebezpečná

KOMENTÁŘ - Úroveň veřejné diskuze o přistěhovalecké vlně směřující do Evropy - nejen v České republice - neodpovídá závažnosti problému. Namísto seriózních analýz či návrhů možných přístupů a strategií je mediální a internetový prostor zaplavován populistickými, lacinými, neinformovanými stanovisky, v horším případě i extremistickými projevy na straně jedné a velmi naivními a od reality odtrženými pohledy na straně druhé. Hlas kompetentních osob zaznívá velmi omezeně.

Českým mediální prostorem proletěla bez většího ohlasu zpráva o zajímavém experimentu, který provedli jistí aktivisté ve Velké Británii. V internetových diskuzích ohledně  přistěhovalců ve svých příspěvcích citovali nacistickou antisemitskou propagandu. Pouze slovo "Žid" zaměňovali za "imigrant". Následně pozorovali, že právě tyto komentáře získávají největší podporu ze strany ostatních diskutujících.

Zajisté šlo o pokus podnětný a mnohé naznačující, byť jeho výsledky nelze přeceňovat. Internetové diskuze jsou velmi specifickým prostředím, přičemž do nich přispívá jen určitý segment populace. Představuje též příhodný prostor pro prezentaci vyhrocených názorů. Přesto experiment ilustruje značnou radikalizaci veřejných nálad v souvislosti s aktuální migrační vlnou. Tato radikalizace pak nepochybně do jisté míry odráží i charakter oficiální veřejné debaty, která se o problému vede.

Netřeba chodit do Spojeného království. Zaměřme se na Českou republiku; na zemi, která je ve srovnání s Velkou Británií uprchlickou krizí zasažena nesrovnatelně méně. Přesto by neznalý člověk ze zdejší veřejné debaty mohl nabýt dojmu, že tuzemsko čelí nájezdům desítek tisíc migrantů týdně a situace v českém pohraničí je stejně žalostná jako na jižních italských a řeckých ostrovech, ne-li ještě horší. Jistě, mnozí argumentují, že jde o celoevropský kontext. Paradoxně však osud kontinentu najednou leží na srdci nejvíce těm, kteří by již delší dobu nejraději Českou republiku izolovali od okolního světa.  

Problém není krátkodobý, je potřeba věcná debata

Samotná skutečnost, že se o imigraci vášnivě diskutuje, je naprosto pochopitelná a přirozená. Nad veškerou pochybnost se jedná o zásadní otázku. Dá se navíc předpokládat, že jde o pouhý začátek dlouhodobého jevu. S ohledem na stále komplikovanější bezpečnostní situaci na Blízkém východě a mizivé vyhlídky na zlepšení katastrofálních životních podmínek v rozsáhlých částech Afriky je krajně nepravděpodobné, že tamní obyvatelstvo přestane vzhlížet k mýty opředené Evropě jako k bezpečnému přístavu. Z historie přitom víme, že velké migrační vlny mnohdy způsobovaly či provázely přelomové dějinné procesy.

O to více by bylo záhodno, pokud by se k problému vyjadřovali ti, kteří mají co říci - bezpečnostní experti, arabisté, orientalisté a další odborníci, v neposlední řadě pak političtí představitelé. Poslední jmenovaní si na malý prostor v médiích rozhodně štěžovat nemohou, nezdá se však, že by prezentovali nějaké ucelené strategie založené na hlubších analýzách. Nezanedbatelná část českých politiků v přílivu imigrantů spíše zavětřila potenciál, jak lehce získat politické body. Namísto vyvracení nejrůznějších mýtů tak politické činitele často slýcháme opakovat klišé a alarmistické výkřiky z pochybných internetových diskuzí.

Namísto kompetentních odborníků se do čela české debaty o imigrantech postavili jiní - například expert na hmyz či politik-podnikatel, který je paradoxně sám přistěhovalcem. Výsledkem je agresivní, emotivní kampaň plná lží, polopravd, tzv. hoaxů. Mediálním prostorem poletují směšné výzvy k venčení psů v okolí muslimů či provolání "Do prdele s humanitou!" z úst umělce za zenitem, který se obává, že místo svého oblíbeného vepřového řízku bude muset večeřet kebab. Tento neutěšený stav bez jakýchkoliv pochyb nahrává extremistům, pro něž strach z imigrantů představuje ideální příležitost k aktivizaci; cítí příležitost radikalizovat veřejné mínění, debatu o přistěhovalcích vystupňovat a zároveň zbavit věcného rozměru. Nutno dodat, že slaví úspěch.

Názory se vyhrocují, vládne strach. Lidé se uchylují k paranoidním představám a argumentaci, která by ještě před rokem byla k smíchu. Vrátíme-li se například ke zprávě o pochvalných reakcích na adresu nacistické propagandy, v níž byli židé zaměněni za imigranty, můžeme v diskuzích zaznamenat názory, že podobné zprávy zřejmě budou nyní vycházet častěji, aby zamezily "skutečné debatě o migraci a islámu". Stejně tak mnoho lidí schvaluje tzv. hoaxy, nebo-li záměrné šíření lží a špatného obrazu o muslimech a běžencích. Argumentují, že nejde o to, zda je zpráva pravdivá, ale zda svým obsahem vyvolává preventivní strach a odpor k imigrantům, a tudíž může "zabránit" tomu, aby se něco podobného skutečně stalo. O fakta tedy vlastně vůbec nejde.

Daný vývoj je nebezpečný. V historii nalezneme nejeden případ, kdy pozvolná, dlouhodobá radikalizace veřejného diskursu nakonec dospěla do fáze, kdy se velká část obyvatelstva smířila s brutálními opatřeními, která by dříve jasně odmítla.    

Venčení vepřů u mešit není řešením  

Absence rozsáhlejší seriózní, fundované debaty se však odráží i v druhém extrému. Část obyvatel (byť nesrovnatelně početně omezenější) se staví k otázce imigrace velmi naivně. Do značné míry jde o odraz jejich světonázoru, v rámci kterého mají potřebu stát v jasné opozici vůči xenofobním názorům. V důsledku pak téměř ostentativně přehlížejí hloubku problému a deklarují bezmeznou podporu všem přistěhovalcům. Nepochybně by bylo užitečné, pakliže by se na úkor výše uvedených křiklounů dostalo většího prostoru odborníkům, kteří by lidem vysvětlili, že imigranti nejsou homogenní skupinou a existuje například nezanedbatelný rozdíl mezi útěkem z válečné zóny a migrací z ekonomických důvodů.  

Západní Evropa v posledních desetiletích zcela selhala v integraci přistěhovalců, především těch z islámských zemí. Pokud někdo tvrdí opak, měl by navštívit vybraná předměstí britských nebo francouzských měst. Jedním z důvodů tohoto krachu byla i velká neochota o problému vést hlubší debatu na seriózí úrovni. Strategie integrace přistěhovalců, resp. jejich druhé až třetí generace (tedy rodilých a legitimních občanů těchto zemí) začínají pod tlakem objektivně existujících potíží vznikat až dnes, s obrovským zpožděním. Míru jejich úspěchu lze odhadnout jen stěží.      

Současná imigrační vlna není svébytným fenoménem. Je vrcholem ledovce vyrůstajícího z masy hlubokých problémů a zásadních změn ve světě, jejichž podstata zůstává většině obyvatel, kteří se zapojují do plamenných diskuzí o běžencích, ukryta pod hladinou. Nyní je klíčovou úlohou médií, politiků a příslušných odborníků, aby veřejnosti předložili ucelenější obraz věcí a debata se posunula k nastínění promyšlených koncepcí, nikoliv pouhých výkřiků a laciných opatření. Venčení vepřů u mešit totiž nastupující krizi v rozhodně nevyřeší.

Související

Donald Trump, 45. prezident USA

Soudce v USA zablokoval rozsáhlý balík protiimigračních opatření

Americký federální soudce zablokoval rozsáhlý balík opatření omezujících žádosti o azyl v USA, který chce prosadit administrativa prezidenta Donalda Trumpa. Informovala o tom dnes agentura AP. Nová imigrační pravidla měla nabýt účinnosti v pondělí, jen několik dní předtím, než se prezidentského úřadu ujme nově zvolený Joe Biden.
Česká republika

Počet obyvatel Česka přesáhl 10,7 milionu, pomohla migrace ze zahraničí

Česká republika má přes 10,7 milionu obyvatel. Za prvních devět měsíců letošního roku vzrostl o 13.900 na 10,71 milionu. Přírůstek byl meziročně téměř 60 procent nižší. Více lidí v Česku za první tři kvartály zemřelo, než se narodilo, o nárůst počtu obyvatel se tak zasloužili přistěhovalci ze zahraničí.

Více souvisejících

Přistěhovalectví Imigranti z Afriky a Blízkého Východu

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Palestina, pásmo Gazy

Dětské osudy, které lámou srdce. Život v Gaze připravuje děti o sny i končetiny

Život v Gaze, poznamenaný dlouholetým konfliktem, přináší osudy, které lámou srdce i ty nejzkušenější. Pro některé děti je cesta za lékařskou péčí jedinou šancí na přežití, avšak jen málo z nich tuto možnost dostane. Příběhy malých pacientů, kteří unikli válečným hrůzám a byli převezeni k léčbě do Spojených států, ukazují nejen lidskou tragédii, ale také odvahu a obrovskou solidaritu. Zmapoval je server SkyNews.

včera

včera

Vladimír Putin a Robert Fico

Kreml zveřejnil detaily schůzky Putina s Ficem

Slovenský premiér Robert Fico uskutečnil pracovní návštěvu v Rusku, kde se setkal s prezidentem Vladimirem Putinem. Jednalo se o jejich první osobní schůzku od roku 2016, která přichází v době složitých vztahů mezi Moskvou a Bratislavou. 

včera

Vladimir Putin

Politico: Vítězem voleb v Rumunsku je Putin

Vůdci v zemích na východní hranici NATO byli už dlouho náchylní k manipulaci ze strany Moskvy, což bylo důsledkem desítek let špatného vládnutí. Upozornil na to server Politico s tím, že vítězem voleb v Rumunsku se stal ruský prezident Vladimir Putin.

včera

Robert Fico

Z jádra EU do pozice vyvrhela. Orbán i Fico začali hledat nepřátele společně

Od návratu Roberta Fica do premiérského křesla uběhl více než rok, a zatímco jeho čtvrtá vláda pokračuje v prosazování své agendy, debaty o geopolitickém směřování Slovenska a jeho oddanosti Západu se dostávají do pozornosti veřejnosti. Tyto diskuse přitahuje především premiérův politický posun – od původní doktríny, jež měla stavět Slovensko do „jádra Evropské unie“, k důrazu na „suverénní zahraniční politiku“. 

včera

Kim Čong-un

12 tisíc nestačí. Kim pošle Putinovi další vojáky

Jižní Korea oznámila, že detekovala přípravy Severní Koreje na další vojenské dodávky do Ruska, včetně nasazení sebevražedných dronů a dalších vojáků, aby podpořila ruskou válku na Ukrajině. Uvedla to agentura Reuters.

včera

včera

Ivanka Trumpová

Ivanka Trumpová definitivně končí s politikou

Ivanka Trump se rozhodla definitivně opustit politiku a soustředit se na svůj soukromý život. Po téměř dvou desetiletích strávených prací pro svého otce, Donalda Trumpa, Ivanka opustila Washington v lednu 2021 a přesunula se s rodinou na Floridu. Tam se věnuje svým dětem, manželovi a rozvoji nových zájmů, zatímco se snaží udržet stranou od veřejného a politického dění. Uvedl to server CNN.

včera

včera

Severní Korea (KLDR)

Ukrajina už vyřadila z boje 1100 severokorejských vojáků

Přibližně 1100 severokorejských vojáků přišlo o život nebo utrpělo zranění při bojích proti ukrajinským jednotkám v ruské Kurské oblasti. V pondělí to uvedl Sbor náčelníků štábů jihokorejské armády. Uvedl to server Meduza.

včera

22. prosince 2024 21:59

22. prosince 2024 21:16

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

22. prosince 2024 20:31

22. prosince 2024 19:52

Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď

V Česku už během víkendu začalo místy sněžit, takže někde přibylo až 15 centimetrů nového sněhu. Konec sněhové nadílky to přitom ještě není, dnes večer může sněžit i v nižších polohách. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy