Praha - Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) chce výrazně šetřit, počítá s uzavřením nejméně 25 zastupitelských úřadů. Ambasády a generální konzuláty České republiky budou v následujících měsících mizet z Evropy, Asie, Ameriky, Afriky i Austrálie.
Podle prvotního plánu, který se ovšem, jak uvádí zdroj z kabinetu ministra, může ještě pozměnit, počítá Schwarzenberg s uzavřením zastupitelských úřadů v Lucemburku (Lucembursko), Tallinu (Estonsko), Rize (Lotyšsko), Lublani (Slovinsko), Nikósii (Kypr), Skopje (Makedonie), Canbeře (Austrálie), Kuala Lumpur (Malajsie), Kuvajtu, Saná (Jemen), Islámábádu (Pákistán), Pchjongjangu (Severní Korea), Rabatu (Maroko), Akkře (Ghana), Harare (Zimbabwe), San José (Kostarika), Caracasu (Venezuela), Santiagu de Chile (Chile) a Limě (Peru).
Kromě toho přijde Česká republika také o některé generální konzuláty. Nejblíže zavření jsou přitom generální konzuláty v Drážďanech (Německo), Istanbulu (Turecko), Torontu (Kanada), Los Angeles (USA) a Mumbaii (Indie).
Schwarzenberg navíc v pondělí potvrdil, že šetření se dotkne také generálního konzulátu v brazilském Sao Paolu a velvyslanectví v kolumbijské Bogotě. Plány se sice mohou ještě změnit, definitivní rozhodnutí padne na ministerstvu zahraničí až v následujících dnech. Počet uzavřených úřadu by však měl zůstat nejméně na 25.
"Je to smutný, ale nemohu si pomoct. Bez peněz do hospody nelez, bez peněz neměj velvyslanectví," uvedl ministr.
Vedení ministerstva přitom počítá s tím, že uzavřením jednoho zastupitelského úřadu ušetří ročně pět až osm milionů korun. Spolu s rozsáhlým propuštěním zaměstnanců a slučováním odborů a sekcí, během něhož by mělo přijít o židli až 300 úředníků a diplomatů, hodlá tímto způsobem Schwarzenberg ušetřit letos v rozpočtu ministerstva 155,8 milionu korun, které mu vláda uložila vázat. Zeštíhlovací reformy by přitom podle svých slov chtěl ministr stihnout ještě do konce tohoto roku. V příštích letech by mělo "zefektivňování" činnosti diplomatické služby a aparátu ministerstva ještě pokračovat.
Radikálním zásahem do diplomatické služby sníží Schwarzenberg zásadním způsobem zastoupení ČR v zahraničí. Čechy, kteří budou potřebovat v destinacích, kde bude zastoupení zrušeno, hodlá Schwarzenberg odkázat na ambasádu či konzulát Slovenska nebo Polska. Vzájemnou podporu Prahy, Varšavy a Bratislavy ostatně vyjednával český ministr už v pondělí s ministrem zahraničí Polska Radoslawem Sikorskim. Tuto otázku otevřel také premiér Petr Nečas (ODS) minulé pondělí při jednání se slovenskou předsedkyní vlády Ivetou Radičovou.
V praxi by vzájemná pomoc měla vypadat tak, že jeden český diplomat by v zemích, kde ČR nebude mít zastoupení, působil na ambasádě Slovenska nebo Polska, pokud ty budou mít pro umístění zástupce sousední země dostatečnou kapacitu. Stejně tak by některé české zastupitelské úřady měly otevřít náruč Polákům a Slovákům.
"Jsou jistá místa, to teď právě přezkoumáme, kde máme vhodnější velvyslanectví, někde to mají Poláci. Jsme si vědomi, že oba budeme muset něco rušit a zeštíhlit, tak jsme se dohodli, že my bychom měli jednoho na jejich velvyslanectví a opačně oni by někoho měli u nás," vysvětlil Schwarzenberg po jednání s ministrem Sikorskim. Konkrétně ve Varšavě vyjednal, že tímto způsobem se využije česká ambasáda v afghánském Kábulu.
Ve hře je také vytváření společných misí zemí Visegrádské čtyřky, tedy Česka, Slovenska, Polska a Maďarska. Země by se o výdaje na Visegrádský dům dělily rovným dílem, ve vedení domu by se po týdnu střídaly. Obdobný projekt již funguje v Kapském městě v JAR.
Odborníci a ekonomové sice vítají záměr Schwarzenberga šetřit na samotném chodu instituce, před přehnanými škrty v oblasti zastoupení ČR v zahraničí však varují. Země tím totiž přichází o možnost vytvářet lepší podmínky pro české podnikatele, kteří mají zájem rozvíjet své služby v zahraničí, omezuje možnosti českého exportu a také snižuje šance na získání investic, jež by do Česka putovaly.
Politolog Michael Romancov navíc upozorňuje, že rozsáhlé uzavírání úřadů může mít také dopad na postavení ČR v mezinárodních organizacích. "Uzavírání ambasád v zahraničí může mít dosti neblahé důsledky. Vzpomeňme si, že když Česká republika uzavřela větší část zastupitelských úřadu v Africe, vrátilo se jí to v momentě, kdy usilovala o křeslo nestálého člena Rady bezpečnosti OSN," připomněl Romancov. Ukončení českých diplomatických misí v Africe považovaly tehdy dotčené země za marginalizaci svého významu a Česko proto při kandidatuře následně nepodpořily.
Vytváření společných ambasád, ať již ve formátu bilaterálním nebo multilaterálním, má také svá omezení. Ne pro všechny země je tento typ spolupráce vhodný. Překážky vyvstávají zvláště tam, kde státy při uplatňování svých zájmů vystupují jako konkurenti. Kromě toho, ne všechny země tento model zastoupení na svém území povolují.
Související
"Život jsem nezvládl, jsem na konci." Úředník Šeps spáchal sebevraždu a varoval před workoholismem
Poslanci podpořili vládní návrh na zrušení Nejvyššího stavebního úřadu
Aktuálně se děje
před 51 minutami
Výhled počasí do půlky prosince: Zima začne úřadovat
včera
Americká noční můra pro Německo. Ze zvolení Trumpa nejásají ani Švédové
včera
Ochrana prince Williama a jeho rodiny selhala. Ve Windsoru se loupilo
včera
RECENZE: Ze striptérky princeznou? Anora je nekonvenční černou komedií
včera
Velká změna v unijní diplomacii. Borrell končí, na odchodu si neodpustil kritiku
včera
Počasí v Česku se ochladí. Pocit zimy umocní i vítr, uvedli meteorologové
včera
Česko by mohlo v boji o záchranu klimatu dělat víc. EU vytváří vyšší a ambiciózní cíle, říká analytička pro EZ
včera
Podezřelý incident v Baltském moři. Podmořský kabel je mimo provoz
včera
Fico se čertí kvůli rozhodnutí Bidena. Jde o militantní krok USA, prohlásil
včera
Odvážná vize. Fiala vysvětlil, jak to myslel s platy jako v Německu
včera
Střely jen do břevna. Bezbranková remíza z Albánie je ale pro Čechy nadějí na první místo
včera
Svět reaguje na rozhodnutí USA o úderech v Rusku. První státy jej uvítaly
včera
Rusko rozpoutalo masakr v Oděse. Zaútočilo na bytovku i univerzitu, 10 mrtvých a desítky zraněných
včera
Nasazení ATACMS proti Rusku: Média odhalila, co bude jejich první cíl
včera
Kreml poprvé zareagoval na možnost použití ATACMS v Rusku
včera
Počasí se zklidnilo, ceny začnu klesat? Potravinářský gigant popsal, co se dnes děje
včera
Počasí: Meteorologové varují před větrem. Pocitovou teplotu srazí dolů
včera
Kim Čong-ungovi vadí, že USA brání Ukrajinu před Ruskem. Chrastí jadernými zbraněmi
včera
Obyvatelům Pacifiku už jde o přežití, svět si na klimatických konferencích nastavuje zrcadlo, říká analytička pro EZ
včera
Záhada, nad kterou si láme hlavu celý svět. Co zničilo nejmodernější ruskou zbraň na Ukrajině?
Na obloze v blízkosti frontové linie u města Kostjantynivka se odehrál neobvyklý moment, který upoutal pozornost ukrajinských i mezinárodních pozorovatelů. Dva bílé kondenzační pruhy, často předzvěst ruského leteckého útoku, se zkřížily, ale to, co následovalo, bylo podle BBC bezprecedentní. Nižší pruh se rozdělil a nový objekt prudce zrychlil směrem k druhému, než se jejich dráhy zkřížily a oblohu ozářil jasný oranžový záblesk.
Zdroj: Libor Novák