Česko přijde nejméně o 25 zastupitelských úřadů

Praha - Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) chce výrazně šetřit, počítá s uzavřením nejméně 25 zastupitelských úřadů. Ambasády a generální konzuláty České republiky budou v následujících měsících mizet z Evropy, Asie, Ameriky, Afriky i Austrálie.

Podle prvotního plánu, který se ovšem, jak uvádí zdroj z kabinetu ministra, může ještě pozměnit, počítá Schwarzenberg s uzavřením zastupitelských úřadů v Lucemburku (Lucembursko), Tallinu (Estonsko), Rize (Lotyšsko), Lublani (Slovinsko), Nikósii (Kypr), Skopje (Makedonie), Canbeře (Austrálie), Kuala Lumpur (Malajsie), Kuvajtu, Saná (Jemen), Islámábádu (Pákistán), Pchjongjangu (Severní Korea), Rabatu (Maroko), Akkře (Ghana), Harare (Zimbabwe), San José (Kostarika), Caracasu (Venezuela), Santiagu de Chile (Chile) a Limě (Peru).

Kromě toho přijde Česká republika také o některé generální konzuláty. Nejblíže zavření jsou přitom generální konzuláty v Drážďanech (Německo), Istanbulu (Turecko), Torontu (Kanada), Los Angeles (USA) a Mumbaii (Indie).

Schwarzenberg navíc v pondělí potvrdil, že šetření se dotkne také generálního konzulátu v brazilském Sao Paolu a velvyslanectví v kolumbijské Bogotě. Plány se sice mohou ještě změnit, definitivní rozhodnutí padne na ministerstvu zahraničí až v následujících dnech. Počet uzavřených úřadu by však měl zůstat nejméně na 25.

"Je to smutný, ale nemohu si pomoct. Bez peněz do hospody nelez, bez peněz neměj velvyslanectví," uvedl ministr.

Vedení ministerstva přitom počítá s tím, že uzavřením jednoho zastupitelského úřadu ušetří ročně pět až osm milionů korun. Spolu s rozsáhlým propuštěním zaměstnanců a slučováním odborů a sekcí, během něhož by mělo přijít o židli až 300 úředníků a diplomatů, hodlá tímto způsobem Schwarzenberg ušetřit letos v rozpočtu ministerstva 155,8 milionu korun, které mu vláda uložila vázat. Zeštíhlovací reformy by přitom podle svých slov chtěl ministr stihnout ještě do konce tohoto roku. V příštích letech by mělo "zefektivňování" činnosti diplomatické služby a aparátu ministerstva ještě pokračovat.

Radikálním zásahem do diplomatické služby sníží Schwarzenberg zásadním způsobem zastoupení ČR v zahraničí. Čechy, kteří budou potřebovat v destinacích, kde bude zastoupení zrušeno, hodlá Schwarzenberg odkázat na ambasádu či konzulát Slovenska nebo Polska. Vzájemnou podporu Prahy, Varšavy a Bratislavy ostatně vyjednával český ministr už v pondělí s ministrem zahraničí Polska Radoslawem Sikorskim. Tuto otázku otevřel také premiér Petr Nečas (ODS) minulé pondělí při jednání se slovenskou předsedkyní vlády Ivetou Radičovou.

V praxi by vzájemná pomoc měla vypadat tak, že jeden český diplomat by v zemích, kde ČR nebude mít zastoupení, působil na ambasádě Slovenska nebo Polska, pokud ty budou mít pro umístění zástupce sousední země dostatečnou kapacitu. Stejně tak by některé české zastupitelské úřady měly otevřít náruč Polákům a Slovákům.

"Jsou jistá místa, to teď právě přezkoumáme, kde máme vhodnější velvyslanectví, někde to mají Poláci. Jsme si vědomi, že oba budeme muset něco rušit a zeštíhlit, tak jsme se dohodli, že my bychom měli jednoho na jejich velvyslanectví a opačně oni by někoho měli u nás," vysvětlil Schwarzenberg po jednání s ministrem Sikorskim. Konkrétně ve Varšavě vyjednal, že tímto způsobem se využije česká ambasáda v afghánském Kábulu.

Ve hře je také vytváření společných misí zemí Visegrádské čtyřky, tedy Česka, Slovenska, Polska a Maďarska. Země by se o výdaje na Visegrádský dům dělily rovným dílem, ve vedení domu by se po týdnu střídaly. Obdobný projekt již funguje v Kapském městě v JAR.

Odborníci a ekonomové sice vítají záměr Schwarzenberga šetřit na samotném chodu instituce, před přehnanými škrty v oblasti zastoupení ČR v zahraničí však varují. Země tím totiž přichází o možnost vytvářet lepší podmínky pro české podnikatele, kteří mají zájem rozvíjet své služby v zahraničí, omezuje možnosti českého exportu a také snižuje šance na získání investic, jež by do Česka putovaly.

Politolog Michael Romancov navíc upozorňuje, že rozsáhlé uzavírání úřadů může mít také dopad na postavení ČR v mezinárodních organizacích. "Uzavírání ambasád v zahraničí může mít dosti neblahé důsledky. Vzpomeňme si, že když Česká republika uzavřela větší část zastupitelských úřadu v Africe, vrátilo se jí to v momentě, kdy usilovala o křeslo nestálého člena Rady bezpečnosti OSN," připomněl Romancov. Ukončení českých diplomatických misí v Africe považovaly tehdy dotčené země za marginalizaci svého významu a Česko proto při kandidatuře následně nepodpořily.

Vytváření společných ambasád, ať již ve formátu bilaterálním nebo multilaterálním, má také svá omezení. Ne pro všechny země je tento typ spolupráce vhodný. Překážky vyvstávají zvláště tam, kde státy při uplatňování svých zájmů vystupují jako konkurenti. Kromě toho, ne všechny země tento model zastoupení na svém území povolují.

Související

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Poslanci podpořili vládní návrh na zrušení Nejvyššího stavebního úřadu

Sněmovna dnes propustila do dalšího kola projednávání vládní návrh, který ruší vznik Nejvyššího stavebního úřadu a jemu podřízených krajských stavebních úřadů organizovaných například podle vzoru finanční správy. Vládní novela nového stavebního zákona z loňského roku ruší schválený model čistě státní stavební správy a zachovává všechny stavební úřady v obcích. Zachovává však Specializovaný a odvolací stavební úřad, který bude mít na starosti především strategické stavby, jako jsou například dálnice nebo elektrárny. 

Více souvisejících

úřady Karel Schwarzenberg

Aktuálně se děje

před 51 minutami

Počasí

Výhled počasí do půlky prosince: Zima začne úřadovat

Téměř až do Vánoc vidí aktuálně meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) a slibují střídání chladnějších a teplejších epizod v nadcházejících dnech a týdnech. Připravit se máme také na první významnější sněhové srážky. 

včera

včera

včera

Anora

RECENZE: Ze striptérky princeznou? Anora je nekonvenční černou komedií

Česká kina právě hrají černou komedii říznutou sociálním dramatem, která letos opanovala festival v Cannes a odnesla si Zlatou palmu. Křehká i třeskutě absurdní Anora o americké striptérce a jejím vztahu se synem ruského oligarchy patří ke komediálním vrcholům tohoto roku, ačkoli bychom od jejího tvůrce Seana Bakera čekali možná trochu něco jiného.

včera

Josep Borrell

Velká změna v unijní diplomacii. Borrell končí, na odchodu si neodpustil kritiku

Šéf unijní diplomacie Josep Borrell se opřel do evropských zemí za to, že nerozumí jednotnému jazyku moci. Odstupující vrcholný diplomat to řekl v době, která je pro budoucnost evropské bezpečnosti velice důležitá. Brzy bude zažívat zvýšený tlak z Washingtonu a nastoupí nová šéfka diplomacie s daleko více konfrontačním vztahu k Rusku. 

včera

Počasí

Počasí v Česku se ochladí. Pocit zimy umocní i vítr, uvedli meteorologové

Začal nový týden, který podle meteorologů přinese proměnlivé a dynamické počasí. Česko se dočká silného větru a sněžení i v nížinách. Na horách by do víkendu mohlo napadnout i několik desítek centimetrů sněhu. Zejména druhá polovina pracovního týdne bude již typicky zimní, konstatoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

včera

Kateřina Kolouchová

Česko by mohlo v boji o záchranu klimatu dělat víc. EU vytváří vyšší a ambiciózní cíle, říká analytička pro EZ

Evropská unie je v boji proti změně klimatu ambiciózní a dokáže udávat trendy pro svět. Analytička organizace Fakta o klimatu Kateřina Kolouchová v rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsala, jak se nejen EU, ale také České republice daří v globální snaze o záchranu klimatu. „Myslím si, že by Česku pomohlo myslet na dva, tři kroky dopředu, zkrátka uvažovat v delších časových horizontech,“ říká.

včera

včera

včera

Petr Fiala

Odvážná vize. Fiala vysvětlil, jak to myslel s platy jako v Německu

Premiér Petr Fiala (ODS) v den 35. výročí začátku sametové revoluce apeloval na voliče, aby jeho vládě dali ještě jedno čtyřleté období. Češi by pak podle jeho slov mohli dosáhnout na "německé" či "rakouské" platy. Navzdory následné kritice si Fiala za svými slovy stojí. Sebevědomí je podle předsedy občanských demokratů potřeba.   

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Střely jen do břevna. Bezbranková remíza z Albánie je ale pro Čechy nadějí na první místo

Čeští fotbalisté mají nadále šanci postoupit z prvního místo tabulky své skupiny B1 v rámci Ligy národů do elitní Ligy A a tím se tak přiblížit k zajištění účasti v baráži o postup na mistrovství světa ve fotbale 2026. Tyto cíle neoddálila ani sobotní bezbranková remíza v Albánii, kde nejblíže ke skórování měli nejblíže Václav Jemelka a Lukáš Červ, kteří při svých pokusech pouze rozezvučili břevno.

včera

včera

včera

ATACMS (Army TACtical Missile System) je série amerických taktických balistických střel (čili s velmi krátkým doletem až 300km).

Nasazení ATACMS proti Rusku: Média odhalila, co bude jejich první cíl

Joe Biden učinil zásadní rozhodnutí krátce před koncem svého mandátu – povolil Ukrajině použít americké rakety dlouhého doletu ATACMS k útokům na cíle uvnitř Ruska. Tento krok, který znamená výrazný posun v americké politice, přichází v době rostoucího napětí a necelé tři týdny před nástupem Donalda Trumpa do úřadu prezidenta.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml poprvé zareagoval na možnost použití ATACMS v Rusku

Spojené státy povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útokům na cíle uvnitř ruského území. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov v pondělí označil toto rozhodnutí za nový stupeň napětí a větší zapojení USA do konfliktu na Ukrajině.

včera

včera

včera

Kim Čong-un

Kim Čong-ungovi vadí, že USA brání Ukrajinu před Ruskem. Chrastí jadernými zbraněmi

Severokorejský vůdce Kim Čong-un ostře kritizoval Spojené státy za jejich rostoucí spolupráci s Jižní Koreou a Japonskem, což označil za přímou hrozbu pro bezpečnost své země. Tento krok navazuje na dlouhodobou strategii Pchjongjangu, která spočívá ve zvyšování vojenské síly a především jaderného arzenálu, aby se mohl postavit "gangsterským hrozbám" Washingtonu.

včera

Romana Jungwirth Březovská

Obyvatelům Pacifiku už jde o přežití, svět si na klimatických konferencích nastavuje zrcadlo, říká analytička pro EZ

Romana Jungwirth Březovská, analytička Asociace pro mezinárodní otázky a Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky, pro EuroZprávy.cz poskytla rozsáhlý rozhovor o klimatických konferencích, z nichž jednou je aktuálně probíhající COP29. „Na globálních konferencích je rolí Evropské unie tedy mimo jiné i to, že si může dovolit nastavovat různá tržní pravidla a může si dovolit vytvářet inovativní přístupy, které jiné regiony světa můžou postupem času přebírat a kopírovat,“ říká.

včera

Záhada, nad kterou si láme hlavu celý svět. Co zničilo nejmodernější ruskou zbraň na Ukrajině?

Na obloze v blízkosti frontové linie u města Kostjantynivka se odehrál neobvyklý moment, který upoutal pozornost ukrajinských i mezinárodních pozorovatelů. Dva bílé kondenzační pruhy, často předzvěst ruského leteckého útoku, se zkřížily, ale to, co následovalo, bylo podle BBC bezprecedentní. Nižší pruh se rozdělil a nový objekt prudce zrychlil směrem k druhému, než se jejich dráhy zkřížily a oblohu ozářil jasný oranžový záblesk.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy