Praha - Evropa čelí největšímu přívalu uprchlíků v novodobé historii, protože se má oproti řadě jiných kontinentů dobře. Předseda výboru pro bezpečnost za ČSSD Roman Váňa ale podotýká, že ačkoli Evropa pomáhá lidem, kteří jsou v nouzi, není to naše povinnost a ani není v našich silách zachránit celý svět.
Předsedkyně podvýboru pro migraci za TOP 09 Helena Langšádlová na začátku pořadu Události, komentáře upozornila, že lidé nesmí podléhat strachu, panice a xenofobii. Nepopírá ale, že situace v oblasti migrace do Evropy je opravdu vážná. "Ta situace není vážná přímo v České republice, ale jak jsme viděli v předchozích reportážích, tak se nás to také týká. Když se podíváme celkově na situaci v Evropě, tak ta situace je vážná už několik měsíců," podotkla.
Připouští i možné uzavření hranic. "Myslím si, že je zcela na místě, abychom hledali cestu, jak vyčlenit prostředky z peněz Evropské unie na větší ostrahu schengenské hranice. Ale i na boj s organizovaným zločinem, protože jak jsme zase viděli i v těch vašich reportážích, to je velkým problémem, kterému Evropa čelí a bohužel zatím neúspěšně," dodala.
Ani podle Váni není možné rezignovat na ochranu vnější hranice Evropské unie. "Na druhou stranu se domnívám, že dříve nebo později dojde i k ochraně hranic států uvnitř. Myslím si, že schengenský prostor bude možné udržet. Na druhou stranu si dovedu představit určité upřesnění, protože zůstane volný pohyb kapitálu, zboží a obyvatel schengenského prostoru. Na druhou stranu tuto výhodu možná už nebudou moci sdílet všichni, kteří do Evropské unie přijedou," varuje.
Langšádlová ale podotýká, že Schengen nevznikl proto, aby se lidem dobře cestovalo na dovolenou, nýbrž z ekonomických důvodů. "Ve chvíli, kdy začne padat Schengen, musíme vědět, že to znamená ztrátu velkého množství pracovních míst a velký úpadek v rámci celé Evropy. Na druhou stranu samozřejmě bezpečnost je na prvním místě. Ta situace může nastat, ale my máme povinnost udělat všechny kroky pro to, aby nenastala. Evropa musí vyčlenit větší množství prostředků, konat i vojenské akce na hranicích Schengenu a chránit schengenskou hranici, protože ve chvíli, kdy se migranti dostanou do území schengenského prostoru, tak představa, že je budeme odchytávat v jednotlivých zemích nebo na jednotlivých hranicích je opravdu už velmi komplikovaná," uvedla.
Evropa se má v současné době dobře a podle Váni si za to mohou Evropané sami, neboť si Evropu takovou udělali. "Evropané budovali, pracovali a teď, řekněme, sklízí plody svého života, své práce. Představa, že přijde někdo jiný, kdo si totéž chce vzít, protože se mu to líbí, je pro mě nepřijatelná. Prostě každý má takový život, v jakém se dokáže samozřejmě narodit, to je věc místa, ale jaký si ho udělá, je to otázka určitého úsilí," domnívá se.
Nepopírá, že Evropa pomáhá lidem, kteří jsou v nouzi, a pomáhá jim, protože je to tradiční, jsou to křesťanské tradice a obecně takto lidé jsou nastaveni. "Ale není to naše povinnost. Není naše povinnost zachránit celý svět a není to ani možné, není to v našich silách. A tuhle nepříjemnou pravdu si zřejmě budeme muset přiznat, budeme ji muset vyslovit a někteří lidé, kteří sem pod jakýmsi dojmem lepšího života putují, už se sem nedostanou právě proto, že jich je tak mnoho. Kdyby přišlo pár, bez problémů se ztratí, pokud přijdou statisíce a miliony, nebudeme jim to moci dovolit," dodal.
Podle langšádlové musí mít Evropská unie musí mít velmi důslednou návratovou politiku pro všechny ekonomické migranty, kterých je asi 75 % těch, kteří se v posledních měsících do Evropy dostali. "Ano, my máme být solidární k těm, kteří jsou ohroženi na životech. Máme být solidární a máme pomáhat již v místě konfliktu. Dovedu si představit i aktivní přesídlovací politiku pro rodiny s dětmi, které budou bezpečnostně prověřeny. Dovedu si představit pomoc lidem starým, nemocným. Ale to, co se odehrává v posledních měsících, je opravdu neúnosné. A velká část těch, kteří se do Evropy dostali, jsou ekonomičtí migranti a u nich musí být velmi důsledná návratová politika," dodala.
Související
Události Petra Nutila: Slovenská vláda lůzy a TOPácká střelba do vlastní nohy
Pavel přijal demisi ministryně Langšádlové, nahradit ji má Tuleja
Helena Langšádlová , uprchlíci , Imigranti z Afriky a Blízkého Východu
Aktuálně se děje
Aktualizováno včera
Policie zasahovala na univerzitě v Plzni. Útok se nepotvrdil
včera
Schválený rozpočet jako nástroj destrukce. Babiš kritizoval, Fiala ostře reagoval
včera
Česko bude mít další národní park, rozhodla vláda. Řešila i výpadek dodávek ropy
včera
Svatá Barbora a tradice adventního času
včera
Policie našla u rodičky obviněné z vraždy další mrtvé dítě
včera
EU není připravená na obchodní válku s USA. Macron varoval před bolestivou prohrou
včera
Pádem Aleppa to nekončí. Erdogan rozehrál v Sýrii nebezpečnou hru, o hlavu Asada mu ale nejde
včera
Jižní Korea se zmítá v politické krizi. Jun Sok-jol otevřel stanným právem bolestivé rány
včera
V Česku se poprvé objevil domácí případ onemocnění difylobotriózou
včera
Ukrajina nás přibližuje jaderné válce víc než Kuba, tvrdí Putinův propagandista. Historik vysvětlil, jak to skutečně je
včera
NATO odradí Putina od celoevropské války. K ústupkům ho ale nedonutí ani Trump, míní expert
včera
Podřezal si ICC pod sebou větev? Zatykač na Netanjahua nemá v historii obdoby
včera
Jun Sok-jol dal v sázku jihokorejskou demokracii potřísněnou krví. Ta ho zřejmě přežije
včera
Patová situace prolomena. Ukrajina čelí nejhorším ztrátám za poslední dva roky
včera
Rána geopolitické stabilitě. Noc politického chaosu v Jižní Koreji sleduje Rusko, Čína i KLDR
včera
Nejskloňovanější jméno týdne. Kdo je Jun Sok-jol?
včera
Jižní Korea na nohou. Politici i veřejnost chtějí prezidentovu hlavu, Sok-jol čelí impeachmentu
včera
Počasí o víkendu nebude tak teplé, jak se čekalo. Naopak
3. prosince 2024 21:51
Prezident Jižní Koreje Sok-jol zrušil stanné právo
3. prosince 2024 21:03
Krize v Jižní Koreji se stupňuje. Parlament stanné právo zrušil, na Sok-jola tlačí i vlastní strana
Politická krize v Jižní Koreji se prohlubuje. prezident Jun Suk-jol čelí nejen silnému odporu opozice, ale i tlaku z vlastní strany, aby stáhl své rozhodnutí o vyhlášení stanného práva. Vládnoucí strana People’s Power Party (PPP) se během mimořádného zasedání usnesla, že prezident by měl respektovat rozhodnutí parlamentu, který stanné právo označil za neplatné, a okamžitě jej zrušit.
Zdroj: Libor Novák