Zeman chce Rychetského za prezidenta. Pak zkritizoval radikální islám

Praha - Nový školní rok zahájil prezident Miloš Zeman na ZŠ na Náměstí Curieových v Praze 1. V případných prezidentských volbách by svůj hlas dal předsedovi Ústavního soudu Pavlovi Rychetskému. Děti se ptaly také na uprchlíky.

"Prezident je především ten, kdo si o to řekne sám. Musí mít tu odvahu, aby se přihlásil kandidaturou a nesmí to být taková ta sedící panenka v koutě," řekl Zeman žákům. Z těch, co se o prezidentský post ještě nepřihlásili, je pak podle něj nejlepší volbou právě Rychetský. "Hovořil jsem s ním o tom dvakrát, on to dvakrát odmítl," dodal později prezident.

Ten dnes vzkázal, že se k Zemanovu výroku ani případné kandidatuře nebude vyjadřovat. Jak Zeman, tak Rychetský patří podle Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) mezi nejdůvěryhodnější české ústavní činitele. V červnovém průzkumu skončil Rychetský třetí, Zeman na pátém místě. Předsedovi Ústavního soudu je 72 let. Je o víc než rok starší než Zeman.

Prezident se dnes dětem přiznal, že měl ve škole problémy s matematikou. Ze zpěvu a tělocviku pak dostal dvojku, podle prezidentova mínění byly jeho výkony ale spíš na trojku. Neuměl kotoul a učitel zpěvu si při jeho vystoupení prý zacpával uši. "Byl jsem šprt. A to ne vlastní zásluhou nebo vlastní vinou, ale proto, že jsem měl maminku učitelku," poznamenal dále Zeman. Ta ho v prvních ročnících základní školy učila a byla na něj prý neobyčejně přísná. "Nutila mě, abych se učil, a pak už mi to zůstalo," dodal.

Děti se ptaly i na uprchlíky. Zeman zopakoval svůj negativní postoj k ekonomickým migrantům. Pomáhat by se podle něj mělo pouze těm, kterým v domovských zemích hrozí poprava. Těch je prý ale "strašně málo". Zkritizoval radikální islám a poznamenal, že podle názoru některých lidí se islám kvůli svému pozdějšímu vzniku nyní nachází z evropského hlediska ve 14. století, a prožívá tedy dobu, kterou křesťanství prožívalo v dobách inkvizice.

Související

Více souvisejících

Miloš Zeman Pavel Rychetský prezident čr

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy