ROZHOVOR | Uprchlíci utíkají z pekla, nebezpeční jsou fanatici, uklidňuje Komárek

ROZHOVOR - Evropa se potýká s uprchlickou krizí a stále více zemí posiluje ochranu hranic. Podle poslance za hnutí ANO Martina Komárka musí být připravena i Česká republika. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz také upozornil, že současná vláda sice počítá s různými eventualitami, bez jednotného postupu Evropské unie je ale prý každé opatření marné.

Nedávno jste v jednom svém komentáři uvedl: „Strach z uprchlíků je velký. Hlavní argumenty jejich odpůrců: jsou to mladí muži, ekonomičtí migranti, Islám je nebezpečné náboženství." Můžete tyto argumenty nějak vyvrátit?

Strach lidí absolutně chápu a nedivím se mu. Něco na tom je, ale všechny argumenty jsou paušalizující. Mezi uprchlíky je podle různých odhadů třetina až dvě třetiny Syřanů, tedy válečných uprchlíků, kteří utíkají doslova z pekla a mají na azyl právní nárok, velmi často jsou to rodiny s dětmi. Žádné náboženství není samo o sobě nebezpečné, nebezpeční jsou jen fanatici. Vezměme si islámské Turecko, našeho spojence v NATO, rychle rostoucí Indonésii či Malajsii.

Je postoj Evropy k uprchlíkům přiměřený, moc tvrdý nebo naopak moc vstřícný?

Žádný postoj Evropy bohužel neexistuje, je potřeba ho urychleně vybudovat. Nebezpečí je velké.

Ptám se proto, že Německo, o kterém se říkalo, že je vůči migrantům vstřícné, je před několika dny prakticky pozvalo, následně ale zavřelo hranici s tím, že nápor nezvládá. Co si o tom myslíte?

Myslím, že uzavření německých hranic je politický nátlak na země, které odmítají kvóty.

Jak jsou na tom ostatní státy? Maďarsko, Srbsko, co by měly nyní dělat?

Bez jednotného postupu Unie je každé opatření marné.

Co Česká republika? Té se zatím největší proud uprchlíků vyhnul, je to jen dočasné, nebo se toho vůbec nemusíme obávat?

Musíme být připraveni. Státní instituce už se připravují. Je to jako s povodní. Možná nepřijde, ale kdyby přišla, musíme mít norné stěny, pytle s pískem a nouzové plány.

Objevují se názory, že se blíží konec schengenského prostoru nebo konec EU. Co si o tom myslíte?

Bože chraň schengenský prostor.

Máme podle Vás dobře nastavenou migrační politiku a ochranu hranic?

Máme jedno z nejpřísnějších azylových řízení v Evropě. Jak sám víte, vláda deklarovala připravenost zavést hraniční kontroly, pokud to bude nezbytně nutné. 

Podle některých politiků bychom měli nebo mohli přijmout více uprchlíků, než kolik stanovují kvóty, podle jiných zase nemáme přijímat žádné. Co si o tom myslíte?

Myslím, že máme pomoci skutečným válečným uprchlíkům, které si sami vybereme, zejména rodinám s dětmi a lidem, kteří si mohou najít práci.

Jsme na případných několik tisíc běženců vůbec připraveni?

Rozumná vláda musí počítat se všemi eventualitami a tato vláda je rozumná.

Související

Více souvisejících

Martin Komárek uprchlíci rozhovor

Aktuálně se děje

před 53 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy