Okleští stát práva spotřebitelů? Chystá se změna zákona, upozorňuje dTest

Praha - Po roce je opět ve hře změna zákona o elektronických komunikacích. Český telekomunikační úřad by neměl rozhodovat spory z nezaplacených faktur, zdraží se námitky proti vyřízení reklamace a platební rozkaz nebude muset být doručen žalovanému do vlastních rukou.

Trávíte prázdniny na chalupě a poštu zkontrolujete jednou za čas? Mějte se na pozoru. Ministerstvo spravedlnosti ve snaze ulehčit Českému telekomunikačnímu úřadu a soudům chystá radikální novelu a umožní tzv. náhradní doručení platebního rozkazu.

„Dosud platí, že platební rozkaz, tedy příkaz zaplatit bez projednání před soudem, lze doručit pouze do vlastních rukou. Nově by rozkaz do částky 10.000 Kč stačilo vhodit do schránky a po 45 dnech by nabyl právní moci, exekuci by pak už nic nebránilo," říká Miloš Borovička, právní poradce dTestu a dodává: „Chápeme, že rychlé soudní řízení je v zájmu jak dlužníka, tak věřitele, ale máme obavy ze zneužití." Kdo by se nezdržoval na místě, které má uvedené v evidenci obyvatel, prakticky by neměl možnost obrany.

Novela občanského soudního řádu je schovaná pod novelou zákona o elektronických komunikacích, která přenáší pravomoc rozhodovat spory o nezaplacené faktury z Českého telekomunikačního úřadu na obecné soudy. „Dlouhodobě jsme proti tomu, aby se tato specializovaná agenda přesouvala zpět soudům, pro spotřebitele je řešení prostřednictvím ČTÚ levnější. Aby se předešlo přetížení soudů novou agendou, navrhuje se zjednodušení rozkazního řízení. Spotřebitelé tak mimo jiné přijdou o možnost odvolání, kterou jinak u ČTÚ měli," říká Borovička. Zjednodušení prospěje operátorům i jinak, protože se odstraní dualita při vymáhání sporu. Pokud zákazník dluží za služby elektronických komunikací (tedy například volání, SMS, data), řeší spor ČTÚ. Pokud ale dluží i na tzv. „službách obsahu" (platby přes mobilní telefon, volání na vysoce zpoplatněné linky) musejí je operátoři již dnes vymáhat skrze obecné soudy.

Další nepříjemnou zprávou pro spotřebitele je zdražení řízení o námitkách proti vyřízení reklamace u ČTÚ. „Je to už druhý pokus zdražit jediný prostředek, kterým se zákazník může bránit špatnému vyřízení reklamace operátorem," říká Borovička a vysvětluje: „To dnes stojí 100 Kč, novela jej dvojnásobně zdraží. Jsme toho názoru, že stát by měl spíše podporovat zákazníky, kteří se nebojí proti operátorům ozvat, a ne jim zvyšováním poplatků vytvářet překážky."

Související

solární energie

Fotovoltaický boom: Na co si dát pozor před podpisem smlouvy

Spotřebitelé se snaží hledat nové cesty k udržitelným energiím. Jednou z možností jsou fotovoltaické systémy, které jsou stále populárnější volbou. Na co si dát pozor, pokud plánujete instalaci takového systému? dTest přináší několik tipů, na co se před podpisem smlouvy zaměřit.
Soud, ilustrační fotografie.

Spotřebitelům se nelíbí návrh zákona o hromadných žalobách

Spotřebitelská organizace dTest tvrdí, že současný návrh ministerstva spravedlnosti na zavedení hromadného řízení nepřináší funkční nástroj pro ochranu zájmů spotřebitelů a nahrává takzvaným šmejdům, tedy nepoctivým podnikatelům. Organizace v dnešní tiskové zprávě také uvedla, že v návrhu zákona chybí i představa o financování hromadných žalob. Ministerstvo přitom počítá s tím, že právě například dTest či Sdružení českých spotřebitelů budou hromadné žaloby podávat.

Více souvisejících

dtest Ministerstvo spravedlnosti Český telekomunikační úřad

Aktuálně se děje

před 50 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy