ROZHOVOR | Česko je ve velkém nebezpečí, pozor na všehoschopné zabijáky, varuje Keller

ROZHOVOR - Evropa se nachází ve stádiu krize a v ohrožení je i Česká republika. V e-mailovém rozhovoru pro EuroZprávy.cz na to upozornil sociolog a europoslanec Jan Keller (ČSSD), který varuje, že jsme situaci s uprchlíky nejen podcenili, ale podceňujeme ji i nadále.

V jakém stavu se nyní Evropa nachází?

Evropa je nyní ve stadiu vážné krize. Na jaře ukázalo dramatické dění kolem Řecka, že vznikla trhlina mezi Severem a Jihem Evropy. Někteří začali dokonce mluvit o tom, že Řecko se fakticky stalo protektorátem Německa. Myslím si, že takhle jednoduše to říci nelze, prasklina na severojižní ose je však povážlivá. Nyní k ní přibývá vážná neshoda mezi Západem a východem ohledně toho, jak řešit krizi s uprchlíky. Západ má pocit, že Východ je nedostatečně solidární, Východ má pocit, že hezké řeči o solidaritě jen maskují neschopnost a neochotu zabývat se příčinami vlny migrantů.

Když se podíváte na události posledních týdnů, zavírání hranic, vyhlašování krizového stavu, povolávání armád, o čem to podle Vás vypovídá?

O tom, že evropská integrace se dostala do velice křehkého bodu. Byla oslabena schopnost členských zemí chránit své teritorium, nevznikla však odpovídající ochrana vnějších hranic Evropy. Vnější hranice jsou děravé a propustné. Ibviňováni nejsou ti, kteří je nedokáží, anebo nechtějí zabezpečit, ale ti, kteří se ve vzniklé nouzi snaží ochránit aspoň hranice svých vlastních států. Státy jsou obviňovány z toho, že chtějí plnit své povinnosti v situaci, kdy Evropa ty své neplní.

Itálie kvůli uprchlíkům už delší dobu volala po pomoci Evropské unie. Dalo by se říct, že jsme situaci podcenili?

Nejen že jsme ji hrubě podcenili, ale podceňujeme ji doposud. Místo racionálních návrhů, jak situaci řešit, zaznívá Evropským parlamentem jen dlouhotrvající potlesk odměňující jednak plané fráze, jdnak neskutečné výroky o tom, že bychom se měli zamyslet, zda nenastal čas něco podniknout. Pokud by chtěl někdo zachytit na fotografii, jak vypadá impotence bez závoje, mohl bych ho v Bruselu provést řadou zajímavých míst.

Kdo je podle Vás za současnou krizi odpovědný?

To by vydalo na tlustou knihu. Některé příčiny dnešní krize jsou starého data a souvisí s politikou Světové banky a Mezinárodního měnového fondu, s absencí účinné ekologické politiky, se zájmy největších zbrojařských koncernů. Jiné jsou střednědobé a pojí se s věcmi, jako je destabilizace Iráku, Libye, Sýrie a dalších zemí. JIné jsou zcela čerstvé a souvisí například s krácením finanční pomoci pro instituce OSN zabezpečující jakés takés přežívání milionů uprclhíků v utečeneckých táborech na Středním východě. Seznam viníků nedosahuje sice délky seznamu obětí, ale i tak je obsáhlý a usvěduje Evrepskou unii z naprosté absence srozumitelné zahraniční politiky.

Objevují se názory, že současná uprchlická krize vyhovuje USA, např. z důvodu oslabení EU, či dokonce že ji mají Spojené státy na svědomí. Co si o tom myslíte?

Důkazy pro takové ptvrzení byste sháněli stejně těžko jako důkazy o tom, kdo má prsty v 11. září 2001. No a bez důkazů nelze nikoho obviňovat, to je přece jasné.

Měly by se do řešení uprchlické problematiky zapojit i další státy mimo EU, resp. mimo Evropu?

To záleží na tom, v jakém směru by se zapojily. V každém případě by člověk čekal, že pohroma tak obrovských rozměrů bude země spíše spojovat. Jestliže je naopak rozdělí, bude to poslední hřebíček.

Neustále se hovoří o nutnosti navrcení uprchlíků nebo o zřízení azylových center v zemích, ze kterých utíkají. Je to vše zatím jen v teoretické rovině, nebo se na nějakém řešení skutečně pracuje?

Jak už jsem se zmínilm zatím se pracuje hlavně na tom, aby byly sníženy příspěvky bohatých zemí, které by zajistily, že lidé v uprchlických táborech nezemřou hladem. Podle německých médií klesly příspěvky pro příslušné instituce OSN na padesát centů na osobu a den. za tento obnos by měla být zajištěna pro každého strava, oblečení a bydlení. Diví se ještě někdo, že ti lidé odtamtud utíkají?

Neměla by EU vystoupit i s dalšími možnosti řešení, než jen s kvótami? Zatím se totiž zdá, že všechny země berou situaci do svých rukou, řeší ji po svém a chybí celoevropské řešení.

Kvóty neřeší vůbec nic, jsou jen povzbuzením pro mafie pašeráků, že svoji práci dělají dobře a že o ni hned tak nepřijdou.

Je Česká republika v nebezpečí?

Česká republika je dokonce v trojím velkém nebezpečí. To první spočívá v tom, že nám budou vnuceny kvóty (rozhovor byl veden před úterním schválením kvót, pozn. red.), což, podle mého názoru, může snadno vést k pádu vlády, k politické krizi a ke vzestupu skutečně xenofobních uskupení. Druhé spočívá v tom, že nám velké a početné evropské země budou přikazovat, co máme dělat. Dlskedky by byly stejné jako v prvném případě. A konečně třetí nebezpeční spočívá v tom, že se Evropa rozpadne a to, co zbylo po Československu, se v tomto prostoru stane naprosto bezprizorní.

Na kolik je migrační vlna spojena s radikálním islámem? Souhlasíte s názorem, že uprchlík = islámský extremista?

Myslím si, že by úplně stačilo, pokud by bylo mezi uprchlíky jedno jediné procento extremistů. Při statisícových počtech to vydá na obstojně početné šiky všehoschopných zabijáků.

Jak by podle Vás měla v následujících dnech a týdnech Evropa a Česká republika postupovat?

Evropa by měla už konečně přejít od řečí o ochraně vnějších hranic k jejich skutečné ochraně. Česká republika by měla odmítat kvóty do té doby, než bude taková ochrana zabezpečena. Jinak bude zástup migrantů, které nám budou postupně přidělovat, prakticky nekonečný.

Související

Jan Keller Rozhovor

Kdo chce, aby Češi zůstali chudí? Jan Keller pro EZ hovořil o situaci v Evropě

ROZHOVOR - Europoslanec a sociolog Jan Keller se dlouhodobě zaměřuje na problémy současné společnosti. Levicový intelektuál je profesorem Ostravské univerzity a svůj mandát v Evropském parlamentu již nebude obhajovat. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz tentokrát problematika institucí Evropské unie zůstala stranou a zeptali jsme se na problémy středních vrstev nejen v České republice, ale i v Evropě.

Více souvisejících

Jan Keller (sociolog) rozhovor uprchlíci

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aktualizováno před 2 hodinami

Jan Cimický

Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest

Psychiatr Jan Cimický, který čelil obviněním ze znásilnění a vydírání, je vinen, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 8 v pátek. Obžalovanému udělil nejvyšší možný a žalobkyní navrhovaný trest v délce pěti let odnětí svobody. Rozsudek není pravomocný, je možné se proti němu odvolat. Cimický, který dnes k soudu opět nepřišel, vinu dlouhodobě odmítá. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

Evropu čekají těžké dny, říká ke zvolení nepředvídatelného Trumpa publicista Marjanovič

Volba Donalda Trumpa americkým prezidentem bude mít pro Evropu následky. O tom, co Evropané mohou od nového amerického prezidenta očekávat, pro EuroZprávy.cz promluvil publicista Teodor Marjanovič. „Pro evropské země to bude velký oříšek, protože na toto de facto nejsou připraveny,“ říká. 

Zdroj: Tereza Marešová

Další zprávy