Většina hejtmanů bude ve volbách obhajovat svou funkci

Praha - Naprostá většina hejtmanů chce v krajských volbách na podzim příštího roku své místo v čele kraje obhajovat. Jedenáct ze 13 hejtmanů má nyní ČSSD, pro obhajobu se už rozhodlo šest sociálních demokratů. Lídry chtějí být ve volbách také ústecký hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM) a liberecký hejtman Martin Půta (STAN), přestože čelí obvinění z korupce. Strany ale zatím většinou lídry neoznámily.

V minulých krajských volbách v říjnu 2012 získala vítězná ČSSD v celé republice dohromady 23,58 procenta hlasů. Na druhém místě byla s 20,43 procenta hlasů KSČM a na třetím již s větším odstupem ODS, kterou volilo 12,28 procenta lidí.

Z jedenácti hejtmanů ČSSD chce opět usilovat o první místo na kandidátce, a tedy i nejvyšší funkcit v kraji, například středočeský hejtman Miloš Petera (ČSSD). Výběr lídra ale musí podle nového volebního řádu strany posvětit členská základna. Své volební jedničky pro krajské volby ve středních Čechách zatím nepředstavila žádná z větších stran.

Funkci hodlá obhajovat i Moravskoslezský hejtman Miroslav Novák (ČSSD). Pokud získá podporu straníků, utká se třeba s rektorem Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava Ivem Vondrákem, který bude kandidovat za ANO. Jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD), který vede kraj již druhé volební období, chce také být v čele i v příštích volbách. Nikdo jiný z ČSSD zatím v kraji kandidaturu neohlásil. Soupeřem by mu mohl být lidovec Stanislav Juránek, který vedl kraj před Haškem a minule ve volbách získal nejvíce preferenčních hlasů v celé zemi. U lidovců se bude o jedničce rozhodovat mezi Juránkem a novým krajským předsedou Romanem Celým.

Olomoucký hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD) bude také post obhajovat a ve straně dosud nemá protikandidáta. Ostatní strany zatím jména možných lídrů nezveřejnily. Podporu pro kandidaturu na lídra bude zřejmě mít podle předsedy ČSSD na Vysočině Petra Krčála i tamní hejtman Jiří Běhounek. Oficiálně však dosud žádná z větších stran lídra neoznámila. Rovněž pardubický hejtman Martin Netolický (ČSSD), který se v roce 2012 stal nejmladším politikem v čele kraje v zemi, chce pozici obhájit.

I jediní dva hejtmani v Česku, kteří nereprezentují sociální demokracii, by chtěli hejtmany zůstat. Komunistického hejtmana Ústeckého kraje Oldřicha Bubeníčka již nominoval krajský výbor strany, konečné slovo bude mít příští rok krajská konference. Podle informací ČTK bude o vedení kraje usilovat také třeba starostka Obrnic Drahomíra Miklošová v řadách ODS, kandidátku strana schválí 30. listopadu. I liberecký hejtman Půta (STAN) se chystá funkci obhajovat. ČTK ale řekl, že záleží na tom, zda mu starostové dají důvěru. Čelí totiž obvinění z korupce.

Zda do voleb půjdou jako jedničky kandidátek, se zatím nerozhodli dva hejtmani ČSSD, jihočeský Jiří Zimola a karlovarský Martin Havel. Ani ostatní větší strany v obou krajích ještě nemají v lídrech jasno. Tři sociálnědemokratičtí hejtmani již oznámili, že znovu kandidovat nebudou. Plzeňský hejtman Václav Šlajs jako důvod uvedl svůj věk - příští rok mu bude 64 let a už nyní je nejstarším hejtmanem v Česku. Jeho nástupcem na prvním místě kandidátky by údajně mohl být bývalý ředitel plzeňské Škody Transportation Josef Bernard.

Po osmi letech ve funkci chce skončit i zlínský hejtman Stanislav Mišák. Nový lídr zřejmě vzejde z radních, mluví se o Petru Navrátilovi a Taťáně Valentové Nersesjan. KSČM chce v kraji znovu vést náměstek hejtmana Ivan Mařák. Lidovce asi znovu povede senátor a vsetínský starosta Jiří Čunek. Královéhradecký hejtman Lubomír Franc (ČSSD) uvedl, že místo v čele kraje obhajovat nebude a soustředí se na výkon funkce senátora. V kraji se tak ve volbách zřejmě utkají například šéf krkonošských horských záchranářů Adolf Klepš (TOP 09), poslanec a starosta Náchoda Jan Birke (ČSSD) či náměstek hejtmana Otakar Ruml (KSČM).

Související

Daně, ilustrační fotografie

Stanjura se s hejtmany shodl, že by se měl změnit systém rozpočtového určení daní

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) se dnes s hejtmany shodl na tom, že by se měl změnit systém rozpočtového určení daní, který určuje, jaký podíl a podle jakých kritérií z vybraných daní regiony získají. Zástupci krajů chtějí současný systém změnit, s čímž ministr souhlasil a požádal je, aby za Asociaci krajů České republiky (AKČR) dokončili návrh kritérií tak, aby jej mohl předložit vládě k projednání.

Více souvisejících

Hejtmani Volby

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy