Role se otočily, Rusko destabilizuje Evropu, varuje politik

Praha - Není tomu tak dávno, co se Turecko snažilo otevřít si dveře do Evropské unie a volalo po vstupu. Podle europoslance za KDU-ČSL Pavla Svobody se ale role nyní otočily a EU Turecko potřebuje více než kdy dřív.

Evropa žádá, aby Turecko udrželo uprchlíky ze Sýrie na svém území. Turecko za to ale požaduje finanční podporu, bezvízový styk s Evropskou unií a pomoc se svržením syrského prezidenta Bašára Asada. Svoboda ale upozorňuje, že pokud by měla země získat bezvízový styk, musí splnit určité podmínky.

Domnívá se také, že další vyjednávání budou stát Evropskou unii spoustu peněz. "V tuto chvíli je na území Turecka 2,5 milionů migrantů, do Evropy se jich zatím dostalo 710 tisíc," řekl Českému rozhlasu Svoboda.

Celou situaci prý navíc zkomplikoval vstup Ruska. "Je evidentní, že bez dohody s Moskovou nebude možné Tureckem žádánou bezletovou zónu nad severní Sýrií realizovat," podotkl. "Rusko sleduje v Sýrii jen své zájmy. Má dva cíle: posiluje svoje vlastní postavení na Blízkém východě a tím, že podporuje režim Asadův, vlastně odkládá příčinu imigrační krize v Evropě, čímž ji destabilizuje a to mu vyhovuje," dodal.

Profesor na New York University Tomáš Klvaňa ale Turecko považuje za významného spojence Evropské unie. "V zásadě neexistuje žádný opravdu podstatný důvod, proč nedat Turkům bezvízový styk," myslí si.

Podle něj už nyní dochází k politické destabilizaci Evropy," řekl profesor. "Evropa má zájem na rozumném řešení uprchlického problému a je jasné, že bez spolupráce turecké vlády se to prostě nestane," řekl Rozhlasu Klvaňa.

"Bez dohody s Ruskem to rozhodně nepůjde. Moskva sice deklaruje, že útočí v Sýrii především protože chce oslabit Islámský stát, což není ale hlavní důvod, kterým je podpora režimu Bašára Asada," dodal.

Související

Tomio Okamura

Okamura se má omluvit europoslancům za tvrzení o migrantech

Předseda hnutí SPD a místopředseda Sněmovny Tomio Okamura se má veřejně omluvit europoslanci za KDU-ČSL Tomáši Zdechovskému a jeho bývalému kolegovi Pavlu Svobodovi za nepravdivé tvrzení, že hlasovali pro uvalení sankcí na ČR za nepřijímání migrantů. Dnes o tom nepravomocně rozhodl soud.
Miloš Zeman

Mela u Hradu. 200 lidí protestovalo proti Zemanovi, dorazil i Hayato Okamura

Zhruba dvě stovky lidí se dnes sešly na pražském Hradčanském náměstí u sochy Tomáše Garrigua Masaryka, aby vyjádřily nesouhlas s jednáním prezidenta Miloše Zemana. Podle organizátorů protestu prezident několikrát porušil ústavu, naposledy otálením s odvoláním Antonína Staňka (ČSSD) z funkce ministra kultury. Demonstraci pořádali fotograf Tom Rimpel, aktivista Ray Baseley a překladatel a bývalý diplomat Fedor Bruoth. Mezi řečníky vstoupil například religionista Hayato Okamura nebo právník a bývalý poslanec Evropského parlamentu Pavel Svoboda.

Více souvisejících

Pavel Svoboda EU (Evropská unie) Rusko

Aktuálně se děje

před 16 minutami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 24 minutami

před 28 minutami

před 55 minutami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 5 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry

Rusko překročilo práh doktríny odstrašení použitím balistické rakety schopné nést jaderné zbraně. Ve své analýze to uvedl server CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy