Češi v Europarlamentu: Takhle pracují za statisíce

Brusel/Praha - Think Tank Evropské hodnoty vydal ve čtvrtek odpoledne statistiku, jak aktivní byli v prvním roce od zvolení čeští europoslanci. Česká republika má v Evropském parlamentu 21 zástupců. Volby v květnu 2014 vyhrálo hnutí ANO těsně před TOP 09-STAN a ČSSD.

Tři nejsilnější strany mají v Evropském parlamentu po čtyřech zástupcích. Trojici zástupců mají v Bruselu komunisté a lidovci. V Evropském parlamentu zasedají také dva zástupci ODS a jeden poslanec za Svobodné.

Organizaci Evropské hodnoty, které statistiku zpracovávaly, vyšly překvapivé výsledky. Pokud jde o účast na jednotlivých hlasováních, patří čeští europoslanci k absolutním premiantům. Průměrně se zúčastnili 95,78 % hlasování. V předchozím volebním období to přitom bylo jen 84,03 %.

Čeští europoslanci jsou druzí nejpilnější, pokud jde o hlasování. Překonali je pouze europoslanci z Rakouska (96,45 %). Vůbec nejsvědomitějšími europoslanci byl trojlístek zástupců za hnutí ANO Petr Ježek, Pavel Telička a Dita Charaznová. Naopak nejhorší docházku měli Miroslav Poche (ČSSD) a Jaromír Štětina (TOP 09).

Tolik aktivní už čeští europoslanci nebyli při vystoupení na plenárním zasedání. Naši zástupci se umístili až na 18. místě z 28 států EU. V průměru vystoupil každý poslanec na plenárním zasedání 57 krát. Průměr EU je přitom 88 vystoupení. Vedoucí Chorvati vystoupili v průměru 275 krát.

"Nejvíce vystoupení na plenárním zasedání učinil Pavel Telička, u něhož se bezesporu projevuje pozice místopředsedy politické skupiny ALDE, dále pak Jiří Pospíšil (126) a Tomáš Zdechovský (125). Naopak nejméně vystoupení na plenárním zasedání dosud učinili Martina Dlabajová (20), Miroslav Ransdorf (15) a Jan Keller (8).

"Vyšší numerický "výkon" daného poslance v rámci určité sledované oblasti neznamená automaticky lepší či kvalitnější práci zastupitele," upozorňuje ovšem think tank Evropské hodnoty.

Vystoupení na plenárním zasedání a pak také pokládání písemných otázek Radě EU a Evropské komisi jsou jedinou aktivitou, kde se europoslanec za Svobodné Petr Mach umístil v čele statistiky. Mezi českými europoslanci byl čtvrtým nejčastěji mluvícím (94 vystoupení).

Naopak v ostatních statistikách přesvědčený odpůrce EU vévodil na chvostu. Jako jediný třeba nepředložil jediný pozměňovací návrh ke zprávě zpravodaje. Jeho kolega Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) jich stihnul předložit 84.

Mach také nikdy nepředložil žádný návrh usnesení, v čemž mu zdárně sekunduje Jan Keller (ČSSD). Pavel Telička přitom předložil 112 návrhů. Skutečně tristní jak pak Machova účast na jednání výborů. Přišel jen průměrně na každý třetí (30,77% docházka), kdežto europoslanci Polčák, Sehnalová, Svoboda, Konečná a Keller mají docházku přes 90 %.

Naopak na opačném konci se umístil lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský. Kromě nadprůměrné docházky předložil nejvíce zpráv coby stínový zpravodaj, předložil nejvíce pozměňovacích návrhů a otázek a na čelních příčkách se umístil i v případě návrhů usnesení a vystoupení na plénu.

Související

Evropská Unie

Eurovolby skončily. Co čeká zvolené europoslance a EU nyní?

Občané Evropské unie si v eurovolbách zvolili 720 poslanců, kteří je budou v Evropském parlamentu (EP) zastupovat následujících pět let. Po volbách oznámí vnitrostátní orgány členských států EU jména zvolených europoslanců a ověří, zda nevykonávají funkce neslučitelné s mandátem poslance EP.

Více souvisejících

europoslanci Evropské hodnoty EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy