Schwarzenberg se pustil do kritiků islámu. A pak přišla ostrá reakce

Praha – Předseda TOP 09 se na svém facebookovém profilu zamyslel nad rozdílem mezi fašisty ve 30. letech a těmi, kteří dnes vystupují proti muslimům. Opřel se i do prezidenta Miloše Zemana nebo poslance strany Úsvit – Národní koalice. A reakce na sebe nenechala dlouho čekat.

„Koncem třicátých let u nás existovala různá hnutí, která burcovala národ a varovala před židovským nebezpečím a světovým spiknutím. Dnes se neburcuje proti Židům, těch už je u nás málo, nicméně i počet muslimů je tady ve srovnání s ostatními evropskými státy mizivý. Nyní zase obdobné skupiny vystupují a vyzývají k boji proti islámu a varují před příchodem muslimů. Ovšem ve třicátých letech se tací alespoň poctivě jmenovali fašisté. Dnes, ze vcelku pochopitelných důvodů, užívají jiné názvy," spustil svou kritiku Schwarzenberg.

Dodal, že lidi jako Martin Konvička, Marek Černoch a další s jejich předchůdci, kteří působili o 80 let dříve, pojí kázání nenávisti, vylučování skupin obyvatelstva a strach před čímkoliv cizím a jiným. „Zatímco Tomáš Garrigue Masaryk ovšemže ani na vteřinu nepomyslel na to, že by snad shromáždění podobných skupin podpořil, či na nich dokonce promluvil, z Hradu slyšíme, že si prezident Den boje za svobodu a demokracii připomene na Albertově v době konání demonstrace Bloku proti islámu a Úsvitu - národní koalice," rýpnul si do Miloše Zemana předseda TOP 09.

Blížící se státní svátek je podle něj zásadním bodem. „Rád bych připomněl, že 17. listopad neodkazuje pouze na události z listopadu roku 1989, kdy se po demonstraci studentů a jejich zmlácení na Národní třídě začal u nás hroutit komunistický režim. Sedmnáctého listopadu 1939 demonstrovali čeští studenti právě proti podobným myšlenkám, proti kazatelům nenávisti a strachu, kteří se teď budou roztahovat na Albertově. Draze za to zaplatili a na jejich počest se tento den oslavuje jako Mezinárodní den studentstva," připomíná Schwarzenberg.

„Děti, ženy a bezbranní jsou v naší zemi a ve světě chráněni před zneužitím zákonem. Měli bychom se snažit také zabránit zneužití národních svátků, jako je 17. listopad a 28. říjen, lidmi, kteří boří přesně to, co tyto svátky představují. Obranu svobody a právního státu proti nenávisti a populistickým lžím," ostře dodal politik.

Reakce na sebe ale nenechala dlouho čekat. „Dnes publikované neomalené vyjádření pana Schwarzenberga na jeho facebookovém profilu mne hluboce uráží! Nebojuji proti něčemu neznámému, jak spekuluje pan Schwarzenberg, ale bojuji proti brutálním zvěrstvům a terorismu, které radikální islamisté páchají a kterým denně přihlížíme v médiích," zlobí se na předsedu TOP 09 poslanec Marek Černoch.

„Bojuji za bezpečnost našich občanů ve světle obrovských vln ilegálních imigrantů, kteří do Evropy proudí a dál proudit budou. A bojuji proti nebezpečím s tím spojených, jako jsou sociální, zdravotní a bezpečnostní rizika. Pan Schwarzenberg svým prohlášením schvaluje a obhajuje radikální islám, protože to je to, proti čemu se vymezuji," ostřen dodal předseda poslaneckého klubu strany Úsvit.

O akci Bloku proti islámu ve spojitosti s Milošem Zemanem dnes mluvil také hradní mluvčí Jiří Ovčáček. „Vše je samozřejmě naopak, než uvádí média. Blok proti islámu svolal původně demonstraci na Hradčanské náměstí v blízkosti Pražského hradu. Nedávno zde akci zrušil a vyjádřil přání podpořit pana prezidenta tím, že účastníci setkání přijdou právě na Albertov. Z toho, co jsem uvedl, logicky vyplývá, že na Albertově nejde o akce Bloku proti islámu, jde o prezidentskou akci. A zdůrazňuji, že pan prezident zde nebude proti islámu demonstrovat," ujasňoval, co se vlastně bude dít, mluvčí.

Související

Karel Schwarzenberg

Rakousko se rozloučilo s Karelem Schwarzenbergem

Karel Schwarzenberg byl významnou postavou, vlastencem a Evropanem, prohlásil vídeňský arcibiskup a kardinál Christoph Schönborn během dnešního pohřbu bývalého českého ministra zahraničí. Uvedla to rakouská média.

Více souvisejících

Karel Schwarzenberg Marek Černoch Miloš Zeman

Aktuálně se děje

před 17 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 26 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 58 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 6 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 6 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy