ODS se dere kupředu, posiluje i ANO a KSČM

Praha - Pokud by se volby do Poslanecké sněmovny konaly nyní, uspělo by šest politických subjektů. Největší podpoře voličů se v listopadu těší hnutí ANO 2011. Od vítěze voleb v roce 2013, ČSSD, ji v současné době dělí více než sedm procentních bodů. Pokud by TOP 09 kandidovala bez partnerského hnutí STAN, získala by méně preferencí než ODS. Vyplývá to z průzkumu společnosti Phoenix on-line research.

Pětiprocentní hranici, nutnou pro vstup do Poslanecké sněmovny, by v listopadu pravděpodobně překročilo šest politických stran a hnutí, tedy o jednu méně než v předčasných volbách v říjnu 2013. Zároveň by se jejich pořadí oproti posledním sněmovním volbám významně změnilo. Aktuální měření bylo provedeno na vzorku 1018 respondentů ve dnech 30.10. - 10.11.2015.

Nejlepší změřený výsledek má hnutí ANO 2011, a to 25,4 procenta (ve volbách 2013 získalo 18,65 procenta). Oproti říjnovému měření došlo k opětovnému mírnému nárůstu obliby hnutí Andreje Babiše.

Druhého nejlepšího výsledku dosáhla strana premiéra Bohuslava Sobotky, ČSSD. V tuto chvíli by ji volilo 18,2 procenta respondentů. V porovnání s předchozím výzkumem ji podpora klesla o více než procento.

Bronzovou příčku v preferencích si udržuje již třetí měsíc po sobě ODS se zjištěným ziskem 10,4 procenta (v roce 2013 získala 7,72 procenta). Čtvrté místo obsadila KSČM s naměřenými 9,5 procenty (v roce 2013 to bylo 14,91 procenta) a zažívá růst své potencionální voličské podpory o necelé procento.

Na páté místo v listopadových preferencích se dostala TOP 09. Pokud by však kandidovala samostatně bez svého dlouhodobého volebního partnera, hnutí Starostové a nezávislí (STAN), dosáhla by aktuálně 6,4 procentní podpory (v roce 2013 to bylo 11,99 procenta). Její podpora zůstává stabilní.

Skupinu stran, které by zasedly ve sněmovně, uzavírá vládní KDU-ČSL se zjištěným ziskem 5,5 procenta (v roce 2013 získala 6,78 procenta). Oproti předchozímu měsíci zaznamenala mírný pokles deklarované podpory.

Nejblíže k "branám Poslanecké sněmovny" je hnutí Úsvit – Národní koalice s naměřenými 4,1 procenty (ve volbách 2013 toto uskupení získalo 6,88 procenta), které v porovnání s předchozím zjišťováním mírně posílilo.

Následuje uskupení Starostové a nezávislí (STAN) a Pirátská strana, seshodně naměřenými 1,9 procenty preferencí. Svobodní (SSO) by obdrželi 1,6 procenta potencionální voličské podpory.

V těsném závěsu deklarovaných sympatií je nová politická formace Tomia Okamury - Strana přímé demokracie (SPD) s 1,4 procenty. Na posledním místě žebříčku se se ziskem 1,1 procenta umístila Strana zelených. 

Z aktuálního výzkumu rovněž vyplývá, že voleb do Poslanecké sněmovny by se v listopadu letošního roku zúčastnilo 55,8 procenta oprávněných voličů (voličská účast v předčasných volbách 2013 byla 59,48 procenta). Za zmínku rovněž stojí 8,4 procenta respondentů, kteří se nedokáží rozhodnout, komu by dali svůj hlas a zvolili si raději odpověď "nevím". Přes čtyři procenta dotázaných by pak zvolilo variantu "jiná strana".

Související

Více souvisejících

Volební preference ODS Hnutí ANO

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 33 minutami

Donald Trump

Jak obejít Trumpa? Čínské firmy přišly na způsob, jak neplatit cla

Nová cla nastávajícího prezidenta USA Donalda Trumpa jsou na obzoru, ale některé čínské společnosti možná již znají způsoby, jak se jim vyhnout. Někteří odborníci přirovnávají cla ke hře „whack-a-mole“, kde se obchodní toky jednoduše přesměrují, pokud jsou potenciální zisky dostatečně vysoké.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj: Severní Korea může vyslat na Ukrajinu 100 000 vojáků

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v projevu k Evropskému parlamentu upozornil na možnost, že by Rusko mohlo zapojit až 100 000 severokorejských vojáků do bojů na Ukrajině. Prohlášení přichází v době, kdy konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou dosáhl 1 000 dnů a situace na frontě zůstává vyhrocená.

včera

včera

Sergej Lavrov

Lavrov sdělil, jak se Rusko staví k jaderné válce

Útok ukrajinské armády na Brianskou oblast pomocí amerických balistických raket ATACMS vyvolal ostrou reakci Moskvy. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil tento čin za důkaz toho, že Západ usiluje o eskalaci války na Ukrajině. Na summitu skupiny G20 v Brazílii prohlásil, že Moskva bude na tuto „kvalitativně novou fázi války Západu proti Rusku“ adekvátně reagovat.

včera

Ruský útok na ukrajinskou Oděsu

Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť

Válka na Ukrajině trvá už tisíc dnů. Ukázala, jak moc se změnila podoba moderní válka a způsobila, že zapomínáme na těžce vybojovanou svobodu a demokracii. Rusko pokračuje ve svém studenoválečném trendu, který začíná mít pachuť hrozící jaderné katastrofy.

včera

včera

včera

Rusko, ilustrační foto

Přípravy na válku? Rusko hromadně produkuje protiatomové kryty

V Rusku byla spuštěna hromadná výroba mobilních protiatomových krytů označených jako KUB-M. Podle výzkumného institutu ministerstva pro mimořádné situace mají tyto kryty zajistit ochranu před různými hrozbami způsobenými člověkem i přírodními katastrofami. Kryty jsou schopné poskytnout útočiště na 48 hodin, což může být zásadní v případě vážného ohrožení. Uvedla to agentura Reuters.

včera

včera

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Po raketách Taurus už nevolá jen Kyjev. Tlak na Scholze neustále roste

Německý kancléř Olaf Scholz i nadále odmítá poskytnout Ukrajině rakety dlouhého doletu Taurus, a to navzdory zprávám o změně postoje Spojených států, které nyní povolují Ukrajině využívat americké rakety ATACMS k útokům na cíle uvnitř Ruska. Scholzův „nein“ zůstává nezměněný a podle mluvčího německé vlády rozhodnutí USA nemá na tuto pozici žádný vliv. Uvedl to server Politico.

včera

včera

COP29

Za změny počasí nemohou, přesto je devastují jako první. Pro malé země není COP29 konferencí, ale bojem o přežití

Vyjednávání na klimatické konferenci COP29, která právě probíhá v ázerbájdžánském Baku, se podle prezidenta Palau Tommyho Remengesaua Jr. pohybují příliš pomalu. Pro malé ostrovní státy, známé jako SIDS (Small Island Developing States), je tento nedostatek pokroku frustrující a potenciálně fatální. Stoupající hladiny moří, erozi pobřeží a devastaci místního zemědělství nelze ignorovat – tyto země stojí v první linii klimatické krize, přestože samy přispěly ke globálním emisím skleníkových plynů jen minimálně.

včera

včera

Sýrie, ilustrační foto

Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků

Turecké nálety na ropné a plynové infrastruktury v kurdské autonomní správě severovýchodní Sýrie (AANES) přispěly k výraznému zhoršení životních podmínek více než milionu lidí. Podle údajů BBC provedlo mezi říjnem 2019 a lednem 2024 Turecko více než 100 útoků, které poškodily klíčové elektrárny, vodní stanice a infrastrukturu. 

včera

Bilion dolarů za záchranu počasí na Zemi? Podle ekonomů nejde o vysokou částku

Přechod na udržitelnější ekonomiku vyžaduje investice ve výši přibližně 1 bilionu dolarů ročně do roku 2030. Podle předních ekonomů však tato částka nepředstavuje neúnosnou zátěž pro rozpočty vyspělých zemí. Naopak by investice mohly podpořit zelený ekonomický růst a snížit rizika spojená s klimatickými změnami, uvedl server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy