Zeman si o uprchlících a Islámském státu vymýšlel, ukázal Demagog

Praha - Prezident Miloš Zeman během nedělního pořadu Partie televize Prima uvedl devět nepravdivých a sedm zavádějících výroků, povětšinou na téma islámských radikálů nebo uprchlíků. Odhalila to analýza serveru Demagog.cz.

Zeman v pořadu například uvedl, že Paříž byla poměrně dlouho zdrženlivá vůči Islámskému státu a francouzský prezident Hollande přitom podle něj nepronášel žádné radikální antiislámské výroky, i přesto přišel masakr nevinných civilních obětí. Demagog upozorňuje, že "radikální antiislámské výroky" sice Hollande nepronášel, jako pravdivé ale nemůže hodnotit tvrzení, že byla Francie zdrženlivá vůči Islámskému státu. Od roku totiž podporuje Kurdy a sama radikály bombarduje.

Prezident také uvedl, že překročení hranic je trestný čin. "Zákon o pobytu cizinců na území České republiky stanovuje v § 156 odst. 1 písm. a), že vstup cizince na území České republiky mimo vyznačený hraniční přechod je přestupek. Za tento přestupek lze uložit pokutu do výše 10 000 Kč," reaguje Demagog.

Zeman rovněž tvrdil, že se "Čína letos stala největší ekonomikou světa." Server v reakci upozornuje, že prezident sice neuvádí, z jakého indikátoru vychází, jedním z nejpoužívanějších je ale hodnota HDP. Z tabulek vytvořených na základě dat Mezinárodního měnového fondu ale vyplývá, že Čína skončila až druhá v pořadí.

"Mladých zdravých mužů je v celkovém kvantu uprchlíků asi osmdesát procent," uvedl rovněž prezident. Zeman podle serveru odkazuje na tvrzení Hanse-Georga Maassena, předsedy Spolkového úřadu pro ochranu ústavy, který připustil, že 70 až 80 % uprchlíků jsou mladí muži ve věku 18 až 35 let. Ze statistik Eurostatu z roku 2014 ale vyplývá, že muži mezi 18 a 34 lety tvořili z celkového množství jen přibližně 42 %.

Zeman také uvedl, že premiér Bohuslav Sobotka "má umírněný názor, kdy explicitně řekl, že to není organizovaná invaze, abych ho přesně citoval, kdy explicitně řekl, když byl ještě v Šanghaji, že neexistuje souvislost mezi migrací a teroristy, zatímco já tvrdím, že tato souvislost existuje." Podle Demagoga ale citát, který prezident Zeman premiéru Sobotkovi připisuje, není přesný a slova předsedy vlády značně posouvá. Úřad vlády v úterý 24. listopadu zveřejnil na oficiálním webu jeho krátký komentář s následujícím zmněním: "Nebezpečí představují teroristé, ne uprchlíci. Nebezpečí představuji teroristé, ne uprchlíci. Rizikem pro evropskou bezpečnost jsou bojovníci Islámského státu, ne ti, kteří před nimi utíkají. S teroristy je potřeba důsledně a tvrdě bojovat, migrační vlnu je nutno regulovat už na vnějších hranicích EU a lidem, kteří utíkají před válkou, musíme pomoci. Česká vláda přijímá všechna nezbytná bezpečnostní opatření, aby spolehlivě garantovala našim občanům bezpečí a klidný život."

OSN podle prezidenta zemana odhaduje uprchlickou vlnu v příštím roce na dvojnásobnou. "Zpráva Úřadu vysokého komisaře OSN (UNHCR) z 1. října 2015 zpřesňuje původní odhad pro letošní rok na 700 tisíc příchozích přes Středozemní moře (původní odhad 350 tisíc příchozích byl překročen už v září). Stejné číslo predikuje pro rok 2016. Nejedná se tedy o dvojnásobek, ale o stejné číslo," upřesňuje Demagog.

Související

Více souvisejících

Miloš Zeman uprchlíci demagog.cz

Aktuálně se děje

před 45 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy