Zeman podepíše pařížskou dohodu o klimatu, je k ní ale skeptický

Praha - Podle prezidenta Miloše Zemana je dohoda, která byla nedávno uzavřena na klimatickém summitu v Paříži, spíše deklarací, jelikož neobsahuje žádné závazné body. Ačkoli je k dokumentu spíše skeptický, podepíše ho.

Dohodu v Česku musí ratifikovat Parlament a proces završí podpis prezidenta. "Na rozdíl od některých jásajících politiků mám pocit, že jde spíše o deklaratorní než reálný text," uvedl dnes Zeman. Prezidenta k tomu vede spor o dvě anglická slova závěrečného dokumentu, kdy se rozhodovalo, jestli v textu bude uvedeno "musí být" nebo "může být". Podle Zemana zvítězila druhá varianta, kterou považuje za vágní.

Dohodu přivítala česká vláda. Premiér Bohuslav Sobotka ji označil za historický moment. Konferenci naopak zkritizoval bývalý prezident Václav Klaus, podle kterého byla zbytečná a mířila na falešné cíle. "Tento dokument podepíši, ale současně s lehkým skepticismem, protože ho považuji spíše za deklaraci dobrých úmyslů," uvedl Zeman.

Účastníci klimatické konference OSN našli po dlouhých jednáních shodu na udržení globálního oteplování výrazně pod dvěma stupni Celsia. Míru oteplování chtějí udržet co nejblíže k 1,5 stupni Celsia na konci století. Pařížská dohoda od roku 2020 nahradí Kjótský protokol.

Čeští vědci a ekologové v sobotu uvedli, že by vláda měla co nejdříve schválit antifosilní zákon, začít odstavovat uhelné elektrárny a více podporovat domácí obnovitelné zdroje. Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) si ale myslí, že si jen vědci udělali ze závěru konference "velké PR."

"Z věcného hlediska je třeba říci, že my jsme si tuto debatu odbyli loni, když jsme to vyjednávali v rámci EU. Redukce CO2 do roku 2030 (o 40 procent oproti roku 1990) byla narýsována loni, a protože EU šla na světovou konferenci s nejambicioznějšími plány, tak konference nemohla přinést větší redukci CO2 pro český průmysl," řekl ministr.

Související

Více souvisejících

Miloš Zeman Klimatický summit v Paříži (2015) Jan Mládek

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy