Kalousek, Ženíšek a další: TOP 09 varuje před vážným nebezpečím ze strany uprchlíků

Praha - Politici TOP 09 považují za důležité svolání mimořádného summitu Evropské unie k řešení migrační a uprchlické krize. Evropa musí společně a zcela racionálně řešit problémy, se kterými se řada jejích členských zemí potýká.

Řešení migrační a uprchlické krize považuje TOP 09 za společný závazek všech zemí Evropy. Jeho řešení proto musí být společné, evropské a solidární. "Znovu zdůrazňujeme, že současné krizi nemůžeme čelit sami. Ani půl roku od zavedení nových evropských opatření nevidíme žádné výsledky. Přinášíme proto návrh racionálních opatření, která podle nás mohou skutečně pomoci zvládnout současnou situaci," upozornila místopředsedkyně TOP 09 Helena Langšádlová.

Mimořádný summit EU by měl reálně zhodnotit dosavadní postupy a přijmout návrhy na kontrolu kroků, které EU přijala. Zároveň TOP 09 žádá zavedení dalších opatření, která přispějí ke zvládnutí současné krize. Především důsledné dodržování zákonů a pravidel ze strany EU, jednotlivých států, jejich občanů i příchozích migrantů a potlačování organizovaného zločinu včetně nelegálnímu obchodu se zbraněmi. TOP 09 podporuje také urychlené vytvoření pohraniční a pobřežní stráže EU, která by měla dostatečnou kapacitu, a také vytvoření tzv. hotspotů. Klíčovým řešení je rovněž zřízení humanitární agentury a k ní také agentury, která by řešila vracení migrantů, kteří nemají nárok na azyl.

"Nechceme si nahnat politické body, řešit jednotlivosti nebo hlásat líbivá opatření. Důležité je pragmatické a racionální řešení, které neovlivní možnost cestovat, pracovat a vyvážet zboží v rámci schengenského prostoru. V zájmu České republiky je krizi zvládnout, a ne nahradit problém migrace hospodářskou krizí, která by po rozpadu Schengenu nastala," říká první místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek.

"Vidím dvě priority - bezpečnost Evropy a zachování Schengenu. Očekávám, že pan premiér bude hájit tyto priority i na summitu EU. A bude se ptát, proč nejsou realizována ta opatření, na kterých se EU dohodla. Proč má mít pohraniční stráž naprosto nedostatečnou kapacitu a proč ty země, které neumí ochránit vnější hranici, by měly využívat výhody Schengenu. Pokud chce Evropa být solidární i v budoucnu, musí být především odpovědná. Ta odpovědnost se musí urychleně projevit v realizaci opatření, o kterých se jen mluví. Obávám se, že jestli se tak nestane, nastane konec Schengenu, což by pro naši zemi bylo bolestivé. Nemůžeme dopustit, aby problém migrace byl nahrazen problémy související s koncem Schengenu," dodal na sociální síti.

"Pokládám za nešťastné, že veřejnost je v otázce uprchlíků nesmyslně rozdělena na ty, kteří by za každou cenu vítali, a ty, kteří chtějí již zítra stavět ploty na hranicích. Populističtí ,,stavěči plotů" si buď neuvědomují, či úmyslně zatajují skutečnost, jakou ekonomickou katastrofou by pro ČR byl rozpad schengenského prostoru. Nejde přece zdaleka jen o turisty na hranicích, ale především o bezbariérový pohyb obrovského množství zboží, služeb a pracovních sil," uvedl předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Priority pro všechny občany v ČR jsou proto podle něj jednoznačné, a sice zajištění bezpečnosti, života, zdraví a majetku občanů a zabránit rozpadu Schengenu. "Z toho pak vyplývá neideologický, ale racionální a pragmatický závěr. Udělat vše pro společné energické evropské řešení. Žádáme proto mimořádný summit EU k této otázce. Nechceme vládu lacině kritizovat, ale nabízíme jí své diplomatické schopnosti a politickou sílu v Evropské lidové straně a v Evropském parlamentu k prosazení navrhovaných řešení," dodal.

Související

Miroslav Kalousek

Kalousek zkritizoval návrh státního rozpočtu. Vládu osočil ze lži

Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek kritizoval návrh státního rozpočtu vlády slovy, že jde o "účetní zoufalství lidí, kteří vůbec netuší, jaké systémové změny by měli promítat do fiskální politiky." Na sociální síti X naznačil, že kabinet opět neříká pravdu.

Více souvisejících

Miroslav Kalousek Marek Ženíšek (TOP 09) top 09

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy