Zeman se zajímá o dálnici na Vídeň. Starosty varoval, že blokují rozvoj jižní Moravy

Brno – Prezident Miloš Zeman i se svou ženou Ivanou přijeli na návštěvu Jihomoravského kraje. Hlava státu se mimo jiné zajímala i o výstavbu dálnice z Brna do Vídně. Starostové dotčených obcí by podle něj měli přemýšlet, jestli oddalování projektu nebrzdí rozvoj některých částí kraje.

Zeman na prpblém poukázal při jednání se zastupiteli a starosty obcí s rozšířenou působností na krajském úřadě, kde zahájil třídenní návštěvu jižní Moravy. O dálnici z Brna do Vídně se dlouhá léta mluví. Zatímco na rakouské straně výstavba směrem k hranicím pokračuje, na české straně stojí.

S dálnicí nelze pohnout do doby, než budou hotové Zásady územního rozvoje Jihomoravského kraje. Územně plánovací dokument kraje v roce 2012 zrušil Nejvyšší správní soud. Předseda Nejvyššího správního soudu, prý Zemana při jejich setkání informoval, že asi 20 obcí vyjádřilo s trasou této dálnice nesouhlas.

Právě na tyto starosty se zaměřil. „Pokud jsou v některých případech starostové těchto obcí přítomní, apeloval bych na ně, aby přemýšleli o tom, zda neustálým oddalováním výstavby této dálnice nebrzdí rozvoj některých částí Jihomoravského kraje. Mám tím na mysli Hodonínsko a Znojemsko, kde je značně vysoká nezaměstnanost," uvedl prezident.

Podle něj je dálniční spojení mezi Brnem a Vídní věčným tématem. Po roce od minulého setkání musel prezident konstatovat, že se nezměnilo téměř nic, pouze to, že rakouská dálnice je už jen 15 kilometrů od českých hranic. Zeman, který však ocenil, že se podařilo vyřešit část dálnice v úseku u Mikulova, kde vznikne obchvat.

Problémem podle něj nejsou peníze, ale projektová příprava, výkup pozemků, časté střídání ministrů dopravy a u některých speciálních staveb – jako je právě tato - odpor aktivistů. Stavbě dálnice dlouhodobě brání ekologové kvůli tomu, že má vést přes Novomlýnské nádrže a přes CHKO Pálava. 

Související

Více souvisejících

Miloš Zeman Michal Hašek Dálnice do Vídně

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy