Okamurovi, Konvičkovi, Bartošovi a dalším chybí jedna věc, varuje politik

Praha - Historicky nejmladší radním v Česku Dominik Feri se zamyslel nad sobotní vlnou demonstrací proti islamizaci Evropy. Sám sebe se ptá, zdali jsme již v naší společenské krizi dosáhli maxima.

Maximem myslí bod, kdy jsou postoje významných názorových proudů maximálně rozdílné, tedy, kdy je již jedna strana plně černá a druhá naopak absolutně bílá, nikoliv ve smyslu viditelnosti a brizance, nýbrž ve smyslu jistého vnímání argumentů obou stran a hledání jejich průniku.

"Co je však důležitější, nalezli jsme již limitu v nástrojích, jež jsou v obhajování a prosazování těchto názorů užívány?" ptá se na blogu na serveru aktualne.cz s tím, že nechce v tomto článku poskytovat odpověď, protože ta by byla prosta jakékoliv faktičnosti, ale byla by pouze odrazem jeho optimismu.

Své zamyšlení tvoří samozřejmě v reakci na sobotní demonstraci. "Mohlo by se zdát, že s každou podobnou manifestací dostávají demokracie, tolerance ba nyní dokonce i právo stále další zásahy. V listopadu vystoupení prezidenta na Albertově po boku Konvičky, nyní žhářský útok na Kliniku na Žižkově. Takový dojem by byl ovšem projevem ryzí skepse," podotkl.

S tím jak jsou základní demokratické teze okopávány, podle něj spontánně vzniká síla a chuť je bránit, a to mezi těmi, kteří doposud byli nesmiřitelnými soupeři v rámci politického souboje. "Mám na mysli různá prodemokratická a tolerantní uskupení z různých částí politického spektra. Jak by mohli najít společnou řeč lidé z ČSSD, TOP 09, SZ od Pirátů či z jiných skupin, když spolu doposud vedli více či méně lítý boj?" táže se.

Vysvětlení je ale pý mnohem prostší, než by se mohlo zdát: obrana systému, který vůbec takové střety umožňuje. "Právě překonání malicherných různic v rámci "vyššího dobra" je prubířským kamenem, jímž Okamura, Bartoš, Sládek nebo Konvička nedisponují. Proč? Protože jim nejde jen o prosazení svých ideálů o bezuzdném vlastenectví, nýbrž souběžně s tím i o politickou moc," podotkl.

Ani jeden z výše jmenovaných lídrů dosud podle Feriho nebyl s to potlačit v sobě ješitnost a mocichtivost a spojit se se svým dosavadním konkurentem. "Jakoukoliv možnou spolupráci perhoreskují jak čelní představitelé, tak mnozí členové, což mi poskytuje určitou úlevu. Demokratickému proudu jde ale především o zachování hry lege artis, čili ochranu pravidel, podle kterých se na politickém hřišti hraje, a o udržení ideálů, které tu od revoluce složitě zapouští kořeny, a jejichž význam je příliš velký nato, aby je rozvrátil několikatisícový řvoucí dav," dodal.

Související

Dominik Feri

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 
Dominik Feri (TOP 09)

Feriho vezli z vězení do nemocnice. Panovaly obavy z nákazy virem HIV

Exposlance Dominika Feriho, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, převezli na začátku listopadu z teplické věznice do vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci. Podle zdrojů deníku Blesk panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

Více souvisejících

Dominik Feri (TOP 09) Demonstrace proti islamizaci Evropy (6.2.2015)

Aktuálně se děje

před 54 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy