To je odporné, společnost se fašizuje, říká muslimský senátor. Černoch se vrátil k napadení novinářů a něco naznačil

Praha – Čím dál častěji se mluví o tom, že se česká společnost radikalizuje a fašizuje. Důkazem toho mají být i incidenty, které doprovázely sobotní demonstrace v Praze. Podle muslimského senátora Hassana Meziana (ČSSD) byly sobotní události odporné. Místopředseda strany Úsvit Marek Černoch se ještě vrátil k napadení redaktorů Českého rozhlasu.

„To, co jsme viděli, je odporné. Je vidět šílená atmosféra strachu a nenávisti a sklony k násilí. Je zde tendence k fašizaci společnosti. Máme antiuprchlíky, máme prouprchlíky. Tak mi teď ukažte ty uprchlíky. Jenom uprchlíky nemáme," vysvětloval v pořadu Události, komentáře lékař a senátor Hassan Mezian.

K fašizaci podle něj dochází kvůli iracionálnímu strachu z neznámého. A neustále živená atmosféra nenávisti, ke které přispívají nejen radikálové a extremisté, ale i někteří politici. Mnohé strany podle něj nemají jiný program, než populisticky cílit na nejnižší lidské pudy. A takové hlasy podle něj zaznívají i z nejvyšších politických pater. Konkrétně zmínil prezidenta Miloše Zemana. Evropa podle něj řeší až následky, měla by se ale spíše zaměřit na příčiny.

Vyzval také politiky, aby přestali hrát hru. „To už je hodně nebezpečné. Když se zfašizuje společnost, ne celá samozřejmě, jenom ti, kteří k tomu mají tendenci, tak my tady muslimy nemáme, tak se to otočí proti židům, proti modrookým, proti jiným lidem," varuje Mezian s tím, že hrou má na mysli populismus, xenofobii, radikalismus a šíření strachu ve společnosti.

Útoky odsoudila také poslankyně TOP 09 Helena Langšádlová. Dodala, že k radikalizaci dochází ve chvíli, kdy je společnost v krizi, a demokratické politické strany na to adekvátně nezareagují. Právě to je podle ní jednou z příčin současné situace. Ne všechny reakce na migrační krizi v Evropě podle ní jsou dostatečné a rychlé.

Poukazuje na to, že Evropa si dlouho nehlídala vlastní hranice ani neuplatňovala návratovou politiku. Na druhou stranu se ale zastala vlády, která podle ní jedná zodpovědně. Poslankyně TOP 09 vyjádřila znepokojení nad tím, jestli část policejních sil nesympatizuje s radikály, jak naznačila některá česká média. Byla by proto ráda, kdyby byla celá věc řádně vyšetřena.

Proti tomu, že se společnost radikalizuje a fašizuje, ostře vystoupil místopředseda Úsvitu Marek Černoch. Připomíná, že na demonstraci na Hradčanech byli důchodci, rodiny s dětmi nebo lidé na vozíčku, kteří přišli vyjádřit obavy nejen z politiky EU, ale i České republiky. A vyjádření nesouhlasu podle něj rozhodně není fašizace. Radikalizace podle něj může vznikat z toho, že česká vláda jedná zmateně. Navíc nechrání hranice, což je špatně.

Incident kolem napadení Českého rozhlasu byl podle něj podezřelý. Černoch upozornil, že se rozhlas na akci neakreditoval. „Ptali jsme se lidí, které jsme tam měli, aby hlídali, že nedochází k žádným projevům rasismu, a ti říkali, že ani neví, že se tam něco dělo. Proč se tedy Český rozhlas, i když měl tu možnost, neakreditoval? To je stejné, jako by si šel redaktor Českého rozhlasu stoupnout do kotle na zápas Baník-Sparta a čekal, že tam bude všechno v pořádku. Ti lidé měli jasné instrukce, že jakoukoli věc mají okamžitě komunikovat s policií tak, aby zasáhla. A jestliže to neudělali, tak je to buď amatérismus, a nebo to možná třeba byl i záměr, aby měl rozhlas možnost říkat, že ty informace byly jinak," naznačil Černoch.

Celá věc je podle něj nepochopitelná, když se i ostatní média, včetně ČT, akreditovala. „Proč se neakreditoval České rozhlas? Budeme psát na Radu Českého rozhlasu, aby prošetřila profesní postup redaktorů," dodal poslanec.

Související

Vojtěch Pikal (Piráti)

Co bude s platy politiků? Maláčová asi neuspěje, ve hře jsou jiné varianty

Místopředseda Poslanecké sněmovny a pirátský poslanec Vojtěch Pikal (Piráti) kritizuje současnou praxi, kdy jsou platy politiků navázané jenom na ukazatel veřejného sektoru. Že by mělo dojít k jejich zmrazení, přitom před volbami navrhla přímo jeho strana, a to v reakci na iniciativu současné šéfky resortu práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD), která by chtěla, aby platy činitelů vycházely z minimální mzdy.
Vojtěch Filip

Drsná debata v ČT: Vytočený Filip seřval moderátorku Witowskou

V pondělím pořadu České televize Události, komentáře bylo opět dusno. Kvůli Huawei a Číně se střetli poslanec Pirátů Jan Lipavský a předseda KSČM Vojtěch Filip. Právě on ve studiu okřikoval moderátorku, která ho podle jeho tvrzení nenechala domluvit a říct svůj názor,

Více souvisejících

Události komentáře Marek Černoch Demonstrace

Aktuálně se děje

před 6 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 15 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 47 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 6 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 6 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy