Marksová lže v přímém přenosu a ani se nezačervená, zlobí se politička

Praha – Minimální mzda pro osoby se zdravotním postižením se liší od té běžné. Tak by to ale expertky občanské demokracie na sociální oblast Lenky Kohoutové rozhodně být nemělo. Obviňuje ministryni práce a sociálních věcí Michaelu Marksovou Tominovou, že hledá viníky tohoto stavu v minulých vládách, přestože sama dva roky ve věci nic neudělala.

„Ministryně Marksová v otázce minimální mzdy pro osoby se zdravotním postižením dlouho nic nedělala. Teď začala tím, že hledá viníky své nečinnosti, ačkoliv je ve svém úřadu více jak dva roky, a za tuto dobu už mohla mnohokrát minimální mzdu pro OZP narovnat," zlobí se Kohoutová, podle které „Marksová lže v přímém přenosu a ani se nezačervená".

Političce se nelíbí, že ministryně hledá příčiny tohoto stavu jinde. „Jak je ale tradicí u této vlády, svádí vinu na tu předchozí. Byla to pravicová vláda vedená ODS, která srovnala minimální mzdu pro OZP do výše běžné minimální mzdy," připomíná občanská demokratka.

„První zvýšení minimální mzdy přišlo za Rusnokovy vlády, která ale nezvýšila minimální mzdu pro zaměstnance se zdravotním postižením. Byla to právě ministryně Marksová, která zcela vědomě a po dohodě se zástupci zdravotně postižených stanovila, že se minimální mzda pro OZP bude navyšovat postupně. Udělala tak jasné rozdíly mezi zdravými a zdravotně postiženými zaměstnanci. Nyní se tváří, jak ji situace zaskočila a musí ji urgentně řešit," říká Kohoutová.

„Vždy jsem zastávala názor, že pokud už musíme mít minimální mzdu, pak by měla být pro všechny stejná bez ohledu na zdravotní postižení. Oni totiž lidé s handicapem pracují na základě stejných pracovněprávních předpisů jako zdraví zaměstnanci. Má se na ně tedy jednoznačně vztahovat stejná minimální mzda," dodává politička, která založila Nadační fond pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením.

Související

Nemocnice, ilustrační fotografie.

Lepší koordinace zdravotní a sociální péče může ušetřit peníze, tvrdí koalice

Lepší koordinace zdravotní a sociální péče může podle expertky koalice Spolu pro oblast sociální péče Lenky Kohoutové a experta Pirátů a STAN na zdravotnictví Ondřeje Dostála ušetřit peníze. Více individualizované rozhodování a péče tak podle nich nemusí být dražší než současný přístup. Stát by se měl zaměřit na dostupnost služeb a jejich poskytování ambulantní, terénní a odlehčovací formou.

Více souvisejících

Lenka Kohoutová Michaela Marksová-Tominová

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 9 minutami

před 19 minutami

před 37 minutami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy