Lepší koordinace zdravotní a sociální péče může ušetřit peníze, tvrdí koalice

Lepší koordinace zdravotní a sociální péče může podle expertky koalice Spolu pro oblast sociální péče Lenky Kohoutové a experta Pirátů a STAN na zdravotnictví Ondřeje Dostála ušetřit peníze. Více individualizované rozhodování a péče tak podle nich nemusí být dražší než současný přístup. Stát by se měl zaměřit na dostupnost služeb a jejich poskytování ambulantní, terénní a odlehčovací formou.

Řekli to dnes na kulatém stole projektu Debaty o budoucnosti o nutných změnách v sociálních službách a zdravotnictví.

Nastavení zdravotně-sociálního pomezí, aby nedocházelo k plýtvání veřejnými prostředky a zároveň se dostaly služby všem potřebným, politické strany řeší už mnoho let. Podle Dostála je možné ve zdravotnictví postupovat efektivněji, ale zároveň je třeba splatit dlouhodobý dluh, kterým je například nerovná dostupnost péče v regionech.

"Koordinace toho, aby člověk dostal přesně tu péči, kterou potřebuje a ne třeba zbytečně dražší, je místo pro úspory," řekl. Jako příklady uvedl takzvané sociální hospitalizace, tedy umístění starých lidí, pro které nejsou místa v domovech pro seniory, na nemocničních lůžkách, která jsou ale dražší. U lidí, kteří nemají nikoho, kdo by se o ně postaral, by měl roli sehrát stát a sociální služby. Koordinátoři, kteří potřebné navedou na správné služby, by podle něj mohli být třeba při obcích.

Podobně vidí možné úspory v tom, jak lidé prvně kontaktují lékaře, pokud mají potíže. Nejdražší variantou je, když si v případě, že to není nutné, volají rychlou zdravotnickou záchrannou službu. "Přitom existují levnější alternativy jako je návštěvní služba, lékařská služba první pomoci nebo domácí péče," dodal Dostál, který na sebe v posledních dnech upozornil odmítnutím sdělit, jestli je očkovaný proti covidu-19, čímž vyvolal i vnitrostranickou debatu, jestli má být kandidátem Pirátů na post ministra zdravotnictví.

Nedostupná zdravotní péče podle něj může znamenat také vyšší náklady pro sociální systém. Například pokud lidé dlouho čekají na ortopedickou operaci, která by jim mohla zlepšit pohyblivost a samostatnost, nebo na moderní drahé léky, které vážně nemocní nedostanou, dokud nebude jejich zdravotní stav dostatečně špatný.

Kohoutová připomněla, že nejlevnější pro stát je, když se o potřebného stará jeho rodina. "Pokud rodina dlouhodobě pečuje, tak za to má být zaplacena. Třeba jako je to v pěstounské péči," uvedla. Upravit by se mělo také vyměřování důchodů těchto lidí, kteří často kvůli časové náročnosti péče o nemocného příbuzného nemohou chodit do práce.

Změny jsou podle expertky ODS třeba také v pobytové péči. Například v domovech pro seniory by měly být nejvýše dvoulůžkové pokoje. Pro takové stavební úpravy je podle ní možné využít dotace z evropských fondů. "Není jasné, kolik stojí jedno lůžko v sociální péči a jedna hodina péče. Stát si v tom musí udělat pořádek," dodala. Úspory ale podle ní musí směřovat znovu do nabídky péče, protože její potřebnost bude se stárnutím populace růst.

Oba zástupci koalic také podporují možnost doplatit si rozdíl mezi cenou kompenzační pomůcky hrazené ze zdravotního pojištění a požadovanou variantou. To v současné době možné není. Propojit by se podle nich mohla práce revizních lékařů zdravotních pojišťoven a posudkových lékařů České správy sociálního zabezpečení.

Reforma sociální péče a úpravy financování zdravotnictví jsou potřeba i podle většiny dalších politických stran, ukázala srpnová anketa ČTK. Zahrnovat by měla změny financování sociální péče, rozvoj pomoci v domácím prostředí, zavedení valorizace příspěvků na péči i výrazný růst výdělků pracovníků. Ve zdravotnictví vidí stany problém v nedostatku lékařů a sester nebo pomalé digitalizaci.

Související

Světová zdravotnická organizace (WHO)

WHO: Evropa čelí závažné zdravotní krizi. Miliony lidí jsou v ohrožení

Evropa čelí závažné zdravotní krizi, která se táhne od raného dětství až po stáří. Podle nejnovější zprávy Světové zdravotnické organizace (WHO), zveřejněné v úterý, se v regionu dramaticky zvyšuje výskyt duševních onemocnění mezi mladými lidmi, stagnuje proočkovanost a chronická onemocnění, jako je obezita či srdeční choroby, ohrožují životy milionů lidí.
Vlastimil Válek

Válek prosadil novelu zákona o zdravotním pojištění. Chce tak podpořit prevenci

Vláda ve středu schválila novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění, která se zaměřuje na podporu prevence, dostupnost stomatologické péče či poskytování a úhradu přeshraniční péče. Informovalo o tom ministerstvo zdravotnictví. Schválen byl také zákon o kategorizaci zdravotnických prostředků předepisovaných na poukaz hrazených z veřejného zdravotního pojištění.

Více souvisejících

Zdravotnictví Lenka Kohoutová nemocnice

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volkswagen

Tolik si kvůli Trumpovi připlatíte. Volkswagen bude u ceny aut ukazovat, o kolik lidé zaplatí víc kvůli clům

Automobilka Volkswagen oznámila, že na cenových štítcích svých vozidel začne uvádět novou položku „dodatečné dovozní poplatky“, která bude odrážet náklady spojené s nově zavedenými 25% cly na dovoz automobilů do USA. Tento krok přichází poté, co administrativa prezidenta Donalda Trumpa ve čtvrtek oficiálně spustila nová celní opatření, která výrazně ovlivní automobilový průmysl a ceny vozidel na americkém trhu.

včera

včera

Volkswagen

Světový trh s automobily cítí první dopady Trumpových cel. Narušení výrobního řetězce už se de facto děje, upozornil Petzl

Ve čtvrtek vstoupilo v platnost nové 25% clo na dovážené automobily, které je součástí širší obchodní ofenzivy administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa. Jeho cílem je oživit domácí výrobu a posílit pozici amerických továren na úkor zahraniční konkurence. Jenže trh s automobily jeho kroky bolí už teď. Zasažen bude také český průmysl, jak pro EuroZprávy.cz potvrdil výkonný ředitel Svazu automobilového průmyslu Zdeněk Petzl.

včera

Ilustrační fotografie

Ne America First, ale America Alone. Obchodní asociace ostře kritizují Trumpa, propadá se i Adidas nebo Amazon

Prezidentka německého Sdružení automobilového průmyslu (VDA) Hildegard Müller uvedla, že tato politika znamená zásadní odklon Spojených států od pravidel světového obchodu. „Tohle není ‘America First’, to je ‘America Alone’,“ prohlásila Müller. Nová cla zavádějí 25% sazbu na dovoz evropských automobilů do USA a 20% clo na veškerý další vývoz z EU.

včera

včera

včera

Marek Výborný

Česko zavádí opatření kvůli slintavce a kulhavce. Omezí dopravu a povolá vojenské veterináře

Česká vláda dnes schválila mimořádná opatření zaměřená na prevenci zavlečení slintavky a kulhavky (SLAK) na území České republiky. Do kontrol na hranicích se zapojí až dvacet vojenských veterinářů s potřebnou technikou, kteří budou pomáhat Státní veterinární správě (SVS) při monitorování přepravovaných zvířat a zemědělských produktů. Opatření by mělo vstoupit v platnost již tento týden.

včera

včera

včera

Donald Trump oznámil reciproční cla. (2.4.2025)

Proč tolik lží? Trumpova tabulka nedává smysl z žádného úhlu pohledu

Středeční projev amerického prezidenta Donalda Trumpa byl opět směsicí nepřesností a zavádějících tvrzení – v některých případech dokonce přímo lží. Zaměřili jsme se na několik z nich, včetně tabulky s údajnými „recipročními celními opatřeními“, kterou během projevu prezentoval. Při pohledu na uvedená čísla to působí, jako by při jejím sestavování využil generátor náhodných čísel.

včera

včera

včera

včera

Bílý dům (The White House), Wahsington D.C., USA

Na Trumpově seznamu cel chybí Rusko a Bělorusko. Bílý dům vysvětlil proč

Ruská média si všímají, že jejich země se neobjevila na Trumpově seznamu nových cel, ale nevidí v tom žádnou výhodu. Podle státní televize Rossija 24 nejde o „zvláštní zacházení“, ale o fakt, že Rusko je už nyní pod tvrdými sankcemi kvůli invazi na Ukrajinu. Stanice Rossija 1 dokonce tvrdí, že to v Západě vzbudilo „zklamání“.

včera

Dopady cel na český průmysl mohou být masivní, varuje Rafaj. Očekává se drastický pokles HDP Ameriky i Unie

Administrativa Donalda Trumpa oznámila zavedení nových cel, která mohou zásadně ovlivnit globální obchodní toky. Opatření vstoupí v platnost během dubna a zamíří na široké spektrum zboží dováženého do Spojených států. Podle odborníků a zástupců českého průmyslu jde o bezprecedentní krok, jehož důsledky mohou být pro českou exportní ekonomiku mimořádně tvrdé.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy