Komise k důchodům prosadila valorizaci i zastropování. Podle opozice je zpolitizovaná a měla by se zrušit

Praha - Odbornou komisi pro důchodovou reformu zřídila s podporou ministerstva financí v roce 2013 ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD). Za dobu své činnosti se komise zasadila zejména o zrušení druhého pilíře důchodové reformy. Podle opozice však komise pracuje více politicky než odborně a je třeba její zrušení.

Odborná komise pro důchodovou reformu funguje od roku 2013 z podnětu Ministerstva práce a sociálních věcích Michaely Marksové (ČSSD). Za úkol si klade zhodnocení stavu a vývoje trendů českého důchodového systému z pohledu demografie, sociologie a ekonomie. Výsledkem pak má být tvorba takového důchodového systému, který je udržitelný v dlouhodobé perspektivě. 

Komise na začátku měsíce zveřejnila přehled všech návrhů, které od začátku svého působení podala. Většinu z nich vláda schválila a následně je promítla do přijetých zákonů.

V rámci prvního důchodového pilíře jde zejména o návrh revizního systému nastavení hranice důchodového věku. Vláda loni v září schválila věkový strop odchodu do důchodu na 65 let, návrh schválili na jaře letošního roku i poslanci. Vláda zohlednila i návrh komise, který upravoval valorizaci důchodů. Vyšší valorizace má penzistům zajistit takřka stejné tempo růstu příjmů, jaké mají lidé v produktivním věku. 

Vláda zohlednila také návrh komise na zrušení druhého důchodového pilíře, který prosadila už vláda Petra Nečase (ODS). Ke zrušení došlo na konci roku 2014. 

S činností komise ale není spokojená opozice. Podle expertky na důchody za ODS Lenky Kohoutové byl přitom cíl založení komise jasný a sestával za třech bodů. 

"Prvním je zrušení druhého důchodového pilíře, druhým je zafixování věku odchodu do důchodu na 65 let a tím třetím je zvyšování důchodů bez systémových změn, které důchodový systém jako takový potřebuje," uvedla pro EuroZprávy.cz. Tyto cíle ale nevnímá jako pozitivní. 

"Netvařme se, že je správné, že skončil druhý pilíř bez jakékoliv náhrady. Netvařme se, že je všechno v pořádku, že nestabilizujeme důchodový systém, který musí vydržet po generace. Komise pracovala na politickou zakázku a opozice neměla žádný vliv na to, jak komise rozhoduje," říká Kohoutová.

"Podobné komise nemají mít politický, ale ryze odborný charakter. Mají vytyčovat směr, dávat politikům odborná stanoviska, to se nestalo. Tak jednoznačně politicky vedenou komisi jsem za léta, kdy jsem v nejrůznějších pracovních skupinách a komisích v oblasti sociálních témat ještě nezažila," dodala Kohoutová. Jako příklad uvedla problematiku zvyšování důchodů podle vzorců, které komise předložila. Podle Kohoutové se většina vyjádřila proti, a tak si komise počkala na dobu, až bude v komisi většina členů pro a přehlasovali původní odmítavý postoj. 

Komise přišla také s návrhem diferenciace sazeb pojistných odvodů pro rodiny s dětmi. Opatření si klade kromě jiného za cíl také motivovat manželské páry, aby se nebály založit rodinu. Návrh posvětila vláda a čeká se na projednání na půdě Poslanecké sněmovny. Poslední činností komise zatím bylo zpracování návrhu Hledání vyváženějšího způsobu valorizací penzí, který by měl mít na stole premiér vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD). 

Předsedou komise je sociolog Martin Potůček, odbornými členy expert na důchodový systém Vít Samek nebo demograf Tomáš Kučera. Komise má i stálé politické členstvo ze všech stran zastoupených v Poslanecké sněmovně. 

"Věřím, že v tomto složení dále Důchodová komise pokračovat za nového ministra nebude. Věřím, že bude mít nový ministr práce a sociálních věcí všech pět pohromadě a bude chtít systém udržet, zlepšit, nikoliv mylně všechny přesvědčovat, že je všechno v pořádku," uzavírá Kohoutová. 

Server EuroZprávy.cz oslovil i Ministerstvo práce a sociálních věcí, které zatím svou reakci neposkytlo. 

Související

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Důchodová reforma schválena. Věk odchodu do penze poroste, stát chce na důchodcích ušetřit

Současný důchodový systém je podle vlády Petra Fialy (ODS) dlouhodobě neudržitelný. Prodlužuje se doba dožití a zvyšuje se podíl seniorů nad 65 let. Lidé častěji studují a nastupují do práce později, než tomu bylo dříve, a rodí se méně dětí, než tomu bylo zvykem. V Poslanecké sněmovně proto byla při třetím čtení návrhu MPSV schválena důchodová reforma, která byla přijata s některými pozměňovacími návrhy.

Více souvisejících

důchodová reforma důchody Michaela Marksová-Tominová Lenka Kohoutová ODS důchodci, senioři

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy