Sobotkova vláda probere nákup radarů za 3,6 miliardy

Praha – Kabinet Bohuslava Sobotky bude v pondělí jednat o nákupu mobilních radiolokátorů MADR za 3,6 miliardy korun. Předmětem zakázky je pořízení osmi souprav mobilních 3D radiolokátorů MADR středního dosahu. 

Ministerstvo obrany navrhuje zakázku zadat formou dohody s vládou jiného státu. S nabídkou spolupráce chce oslovit Izrael, Velkou Británii, Švédsko a Francii.

Rezort obrany chce podle informací ČTK oslovit prostřednictvím francouzské vlády výrobce Thales Raytheon Systems, přes izraelský kabinet firmu IAI ELTA, ve Švédsku společnost SAAB a přes vládu Velké Británie výrobce BAE Systems.

Na nákup úřad vyčlenil 3,6 miliardy korun. Zároveň předpokládá, že ročně zaplatí za logistickou podporu pět procent pořizovací ceny, tedy asi 200 milionů korun bez DPH ročně. Zakázka by měla být realizována do konce listopadu 2021.

O nákupu se mluví již delší dobu. Původně zvažovalo ministerstvo spolupráci v rámci zemí visegrádské čtyřky. Nakonec se rozhodlo pro mezivládní spolupráci. „Námi navrhované pořízení v režimu vláda-vláda je transparentní cestou k tomu, jak nahradit zastaralé sovětské radary nejmodernější technikou," uvedl už dříve ministr obrany Martin Stropnický.

Původně chtěl stát pořídit deset radarových souprav, během příprav ale armáda upravila svůj požadavek na osm souprav. Pět z nich je plánováno pro zabezpečení trvalého přehledu o vzdušné situaci, tři soupravy pro ochranu objektů důležitých pro obranu státu, tedy třeba při ochraně jaderných elektráren, chemických továren nebo velkých měst, a také pro výcvik a jako záloha při výpadku jiných radarů.

Nákup nové techniky ministerstvo obrany vládě zdůvodňuje výraznou zastaralostí nyní používaných radarů, které mají až třikrát překročenu svou životnost a jsou poruchové. Jako důvod nákupu přes vládu jiného státu pak uvádí, že nehledá pouze smluvní vztah, ale kvůli zhoršující se bezpečnostní situaci dlouhodobé partnerství s vládou jiné země.

Předmětem zakázky je pořízení osmi souprav mobilních 3D radiolokátorů MADR středního dosahu. Zajistit mají přehled o vzdušné situaci v malých výškách, tedy od 100 do 3000 metrů, a mají mít schopnost řízení pozemní protivzdušné obrany. Součástí zakázky by mělo být zabezpečení jejich logistické podpory po dobu technické životnosti, tedy 20 let od převzetí.

Související

Leopard 2A4

Česko si pořídí další Leopardy. Armáda tak splní požadavky NATO

Česko si pořídí 14 bojových tanků Leopard 2A4, uvedlo ministerstvo obrany ve středu v tiskové zprávě. Vládu o záměru informovala ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Úřad chce příslušnou smlouvu s německou společností Rheinmetall Landsysteme GmbH uzavřít do konce roku. 
Ministerstvo obrany

Česká armáda oznámila další důležitou investici. Získá dva speciální letouny

Ministerstvo obrany pořídí dva transportní letouny Embraer C-390 Millennium. Armáda ČR díky nim získá nové schopnosti při přepravě lidí nebo materiálu, při hašení rozsáhlých požárů, evakuaci zraněných nebo při tankování paliva. O zakázce dnes ministryně obrany Jana Černochová (ODS) informovala vládu. Smlouva s brazilským výrobcem by měla být uzavřena do několika týdnů a první stroj budou mít vojáci k dispozici už příští rok.

Více souvisejících

ministerstvo obrany Radar Vláda ČR

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy