Sněmovna schválila novelu o státních svátcích. Co se v kalendáři změní?

Praha – Poslanecká sněmovna dnes schválila novelu zákona o státních svátcích. Podle nové úpravy se svátek Dne boje za svobodu a demokracii, který připadá na 17. listopadu, se zřejmě bude připomínat i jako Mezinárodní den studentstva. Proti tomu ale ostře vystoupila pravicová opozice.

Přejmenování svátku 17. listopadu prosadila bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO). Hlasovalo pro ně 100 ze 170 přítomných poslanců, 42 z nich bylo proti. Název svátku by měl nově znít „Mezinárodní den studentstva a den boje za svobodu a demokracii". S podobnou snahou neuspěli v dolní komoře před dvěma lety komunističtí poslanci.

Přejmenování svátku vzbudilo bouřlivé emoce. Podle předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska se komunistické struktury dokázaly prohlasovat před listopad 1989, kdy v tehdejším Československu začal pád socialismu. „Padá jeden symbol za druhým," prohlásil Kalousek. „Komunisté v klubech KSČM, ČSSD, ANO a KDU-ČSL dnes přejmenovali 17. listopad. Symboly polistopadového vývoje kácejí tito 'politici' stejnou rychlostí, jakou zavádějí v naší zemi represe a šmírování," uvedl na sociálních sítích.

„Nebyl to žádný komunistický svátek," oponoval předseda poslanců KSČM Pavel Kováčik. Ti, kdo nyní pro změnu hlasovali, se podle něho vymanili „ze zapšklosti a zaprděnosti polistopadové politiky". Později se Kováčik omluvil těm, kterých se tato slova dotkla, trval ale na tom, že byla výstižná.

Pravicoví poslanci poukazovali na to, že svátek využívají ke svým cílům krajně levicová hnutí a že dlouholetým předsedou Mezinárodního svazu studentstva byl významný představitel někdejší Komunistické strany Československa Miroslav Štěpán. Předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura připodobnil přejmenování svátku 17. listopadu k tomu, jako by se ke státnímu svátku vzniku samostatného československého státu 28. října přidal den znárodnění, jak se slavil za bývalého režimu.

„Koalice KSČM, ANO, ČSSD a Úsvit obnovuje na návrh ANO Mezinárodní den studentstva. Pravice protestuje, komunisté tleskají a děkují," uvedl Stanjura „Koalice ČSSD, KSČM, ANO pokračuje ve snižování významu 17. listopadu.Dnešním hlasováním mění význam tohoto dne pro ČR," dodal šéf ODS Petr Fiala.

Předseda poslanců KDU-ČSL a historik Jiří Mihola se vyjádřil smířlivěji. Přejmenování má podle něho historické opodstatnění, studentský svátek byl ale zprofanován. Hlasování se proto zdržel.

Bývalá ministryně Válková poukazuje na to, že by se neměl dostávat do pozadí odkaz událostí z roku 1939. Tehdy nacisté zatýkali studenty, popravili studentské funkcionáře a uzavřeli české vysoké školy v souvislosti s demonstrací proti německé okupaci, v níž se změnil pohřeb studenta Jana Opletala. Opletal podlehl zranění, které utrpěl při manifestaci ke vzniku Československa 28. října 1939. Ve stejný den v roce 1989 byla v Praze pietní studentská demonstrace, připomínající právě Mezinárodní den studentstva, násilně napadena komunistickou policií. To odstartovalo pád komunistického režimu v tehdejším Československu.

Významný den dostanou v kalendáři český král a římský císař Karel IV. a senioři. Skupina poslanců navrhovala v původní novele připomínat významným dnem spojení přemyslovské a lucemburské dynastie, tedy sňatek Elišky Přemyslovny s Janem Lucemburským v roce 1310. Měl připadat na 31. srpna.

Školský výbor doporučil v souladu s postojem vlády upravit předlohu tak, aby se významným dnem stal 14. květen jako „Den Elišky Přemyslovny a Karla IV.". Připadal by tak na den narození nejvýznamnějšího českého panovníka v roce 1316. Sněmovna ale podpořila návrh poslance ODS Petra Bendla na úpravu této verze tak, aby byla spojena jen se jménem Karla IV.

Uzákonit Mezinárodní den seniorů navrhl předseda poslanců ČSSD Roman Sklenák. Bude připadat na 1. října.

Předlohu, která vzbudila v dolní komoře kontroverze a vedla k emotivní slovní přestřelce, ještě musejí posoudit senátoři a podepsat prezident.

Související

Více souvisejících

Kalendář Poslanecká sněmovna 17. listopad

Aktuálně se děje

před 59 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy