Zákon o střetu zájmu i kauza Čapí hnízdo vládu zatěžují, ale nepoloží ji to, říká Sobotka

Praha – Premiér Bohuslav Sobotka se domnívá, že návrh na omezení podnikání členů vlády, jak ho má zavést novela zákona o střetu zájmů, nemůže způsobit pád vlády. Uvedl to v pořadu Otázky Václava Moravce.

Premiér připomněl, že kauza farmy Čapí hnízdo nevznikla v době fungování koaliční vlády, je to věc z minulosti ministra financí Andreje Babiše (ANO). Novela zákona o střetu zájmů by ale podobné případy měla především eliminovat do budoucna.

Oba body - kauza Čapí hnízdo i zákon o střetu zájmů však podle Sobotky zatěžují koalici. „Problém se střetem zájmů je potřeba vyřešit, jinak se to s námi potáhne další dva roky a bude to komplikovat další dva roky vlády a možná i fungování dalších vlád, které vzejdou z voleb," řekl. Zákon, až vstoupí v platnost, bude se vztahovat jen na nové členy vlády.

Autorem návrhu na omezení podnikání členů vlády je sociální demokrat Jan Chvojka, poslanci ANO jsou přesvědčení, že jde proti předsedovi jejich hnutí Andreji Babišovi, který je majitelem skupiny Agrofert. To ale Sobotka odmítá. „Není to jen problém Andreje Babiše, máme i další miliardáře, kteří vstupují do politiky nebo se snaží získat politický vliv. Je důležité abychom změnili pravidla a upravili je tomu, jak se vyvíjí fungování reální politiky, reální demokracie v ČR," myslí si.

Zpřísnění podnikání členů vlády je podle něj nutné. Nebránil by se ani jeho rozšíření, jak o něm uvažuje předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek. Chce, aby ovládajícími osobami ve firmách nesměli být nejen ministři, ale i další placení politici. Změna by se tak podle něj dotkla například i starostů, primátorů a hejtmanů.

Připomněl, že předsednictvo ČSSD doporučilo poslancům podpořit program mimořádné schůze ke kauze Čapí hnízdo. Sobotka se ale domnívá, že schůze tuto kauzu nevyřeší. „Mrzí mě. že to zatěžuje fungování vlády a fungování parlamentu," uvedl.Babiš měl podle něj už dávno zveřejnit informace o majiteli farmy. Vysvětlit pozadí kauzy parlamentu i veřejnosti mohl podle premiéra i prostřednictvím médií, která vlastní.

Kromě toho mluvil Sobotka o případných změnách ve vládě. Předseda vlády prohlásil, že koalice s lidovci a hnutím ANO má šanci dokončit mandát. O možných změnách ve složení vlády se v posledních dnech spekulovalo v médiích. „Sociální demokracie podepsala koaliční smlouvu s hnutím ANO a KDU-ČSL a jsme připraveni pokračovat ve spolupráci s oběma koaličními partnery," uvedl.

Související

Petr Fiala Komentář

Sliby, chyby? Sobotkovský obrat premiéra Fialy je výrazem odpovědnosti

Slibem nezarmoutíš, říká se u nás v kraji. To vyjadřuje i ironické ušklíbnutí nad opakovaným střídáním vzbuzování očekávání a následného nevyhnutelného zklamání, prorocky popsaného mistrem Cimrmanem už v principu jeho slavné frustrační kompozice. Ano, uhodli jste. Dnes bude řeč o předvolebním slibování. 
ČSSD Rozhovor

ČSSD si před 30 lety zvolila Zemana. Současné vedení připomíná správce konkurzní podstaty, říká politolog Bureš

Před 30 lety skončil třídenní sjezd sociální demokracie v Hradci Králové. Strana si na něm nejen změnila název, který používá dodnes (z Československá sociální demokracie na Česká strana sociálně demokratická), ale především si do čela zvolila Miloše Zemana. Jeho mandát však tehdy nebyl nikterak silný, upozorňuje politolog Jan Bureš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Prorektor Metropolitní univerzity Praha i tak považuje zmíněný sjezd za klíčový pro úpravu do té doby nepříliš úspěšné politické strategie ČSSD. Ohledně její budoucnosti je pak spíše skeptický. Obává se, že v Česku se nyní odehrává podobný vývoj jako v jiných zemích regionu, kde zanikla skutečná levice a její místo zaujali populisté.

Více souvisejících

Bohuslav Sobotka koalice ANO, ČSSD a KDU-ČSL

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Češi hrají třetí zápas ve skupině MS proti Dánsku.

MS v hokeji 2025 ONLINE: Česko – Dánsko 7:2. Pastrňák a Nečas úřadovali

Třetí zápas mají na programu na světovém šampionátu v hokeji v pondělí večer hokejisté České republiky. Po Švýcarsku (5:4 po prodloužení) a Norsku (2:1) tentokrát svěřence kouče Radima Rulíka čeká domácí Dánsko. Oproti zápasu s Nory se poprvé na turnaji v brance představí Daniel Vladař, pro kterého to bude debut na mistrovství světa. Trenéři pak na soupisku nově zapsali obránce Daniela Gazdu kvůli zranění Tomáše Kundrátka. Z duelu s Norskem neodešel bez šrámů ani útočník Jáchym Kondelík, jehož na pozici centra ve třetím útoku nahradí Daniel Voženílek. Jak si povedou Češi proti Dánům, sledujte online třetinu po třetině na serveru Eurozpravy.cz.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Francouzi byli blízko senzace. Finové ale v závěru vyrovnali a vyhráli v prodloužení

V neděli večer mohli zažít fanoušci na právě probíhajícím letošním hokejovém světovém šampionátu v Dánsku a ve Švédsku první šok. Mohli se o něj postarat Francouzi, kteří trápili favority z Finska. Ti svým výkonem po většinu zápasu navázali na nevýrazné výkony z přípravy na tento turnaj a už už se tak zdálo, že si z tohoto zápasu Francie odnese senzační tři body za výhru 3:1 Jenže v posledních dvou a půl minutách třetí třetiny Finové konečně zabrali a při hře bez gólmana dokázali vyrovnat na 3:3. Následovalo tak prodloužení, v němž rozhodl o finském vítězství Pärssinen.

včera

včera

Klára Červenková

Zabili ji nacisté. Před 80 lety zemřela Klára Červenková, vědkyně a bojovnice za práva žen

Pokud se někdy připomínají významné osobnosti našich dějin, zpravidla se jedná o muže. Ženám coby výrazným historickým osobnostem bývá věnována o poznání menší pozornost. Mnohé ženy by však rozhodně neměly být zapomenuty. Mezi pozapomenuté dámy naší historie patří také Klára Červenková, jedna z prvních českých vědkyň, bojovnice za práva žen, přítelkyně Alice Masarykové, dcery prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, a oběť nacistického režimu.

včera

včera

Pákistánská armáda, ilustrační fotografie.

Neexistuje rozumný důvod, proč očekávat mír. Indie a Pákistán se nenávidí

Příměří mezi Indií a Pákistánem, které oznámila administrativa Donalda Trumpa, může působit jako výrazný diplomatický moment, ve skutečnosti však zapadá do dlouhé řady obdobných epizod. Od roku 1947 se konflikt mezi oběma zeměmi vyznačuje opakujícím se vzorcem. Období relativního klidu střídají výbuchy násilí, zatímco hluboká nedůvěra a historické resentimenty brání jakémukoli trvalému řešení. Ani tentokrát není důvod čekat něco jiného.

včera

včera

Donald Trump

Přejmenování Perského zálivu, připojení Grónska či změna Mexického zálivu. Proč je Trump posedlý mapami?

Prezident Spojených států Donald Trump opět rozvířil mezinárodní vody — tentokrát nikoli novými sankcemi nebo vojenským nasazením, ale svým dlouholetým koníčkem: mapami. Jeho úterní schůzka s kanadským premiérem Markem Carneym, během níž Trump znovu vyjádřil přání přeměnit Kanadu na 51. stát USA, přinesla jasný důkaz, že jeho kartografické touhy mají reálný dopad na světovou geopolitiku. 

včera

včera

Evropská unie

Konec byrokracie v EU? Brusel chce konkurovat USA, na stole jsou zásadní změny

Evropská unie se chystá přepsat své dlouholeté přísné zásady v oblasti fúzí a akvizic s cílem vytvořit silné evropské průmyslové hráče schopné obstát v konkurenci se Spojenými státy. V rámci nového přístupu k hospodářské soutěži chce dát Bruselu více prostoru pro schvalování spojování podniků zejména v technologickém a obranném sektoru, uvedl server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

Spojené státy a Čína se dohodly na 90denním příměří. Clo klesne o 115 %

Spojené státy a Čína oznámily překvapivou dohodu o výrazném snížení cel na vzájemný obchod. V nadcházejících 90 dnech obě země sníží tarifní zátěž o 115 %, čímž dočasně ukončí obchodní napětí, které eskalovalo minulý měsíc.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy