Brusel pod útokem, musíme bojovat. Zeman a další čeští politici reagují na dění v Bruselu

Praha – Belgií i celým světem otřásla informace o tom, že v Bruselu došlo hned k několika výbuchům na letišti a v metru. Prozatím nejsou informace, že by mezi oběťmi nebo zraněnými byli Češi. Čeští politici už vyjadřují soustrast.

„Jsem hluboce otřesen teroristickými útoky v Belgii, které potvrzují neochabující aktivitu teroristických sil a varuji před tím, aby byla hrozba teroristických útoků v dalších zemích, včetně České republiky, podceňována," uvedl ve zprávě, kterou obdržel server EuroZprávy.cz prezident Miloš Zeman.

„Zprávy o utocích v Bruselu mě hluboce zasáhly. Strašný čin, který musí být vyšetřen. Rád bych vyjádřil upřímnou soustrast rodinám pozůstalých," uvedl po útocích šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek.

„Jsem otřesen teroristickým útokem na bruselském letišti Zavetem. Zlu není možné ustupovat. Vyjadřuji soustrast a solidaritu s Belgií," napsalna Twitteru ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.

„Jsem v šoku, je to tragédie. Teroristi útočí v srdci EU, které se k přistěhovalcům chová nejpřátelštěji. Pozůstalým upřímnou soustrast," napsal ministr financí a vicepremiér Andrej Babiš.

„Soucítím s rodinami a pozůstalými po obětech barbarských útoků na letišti a v metru v Bruselu. Viníci musí být potrestáni," má jasno ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier.

„Bombovými útoky v Bruselu jsem hluboce otřesená. Je neskutečné, co se v současném světě děje. Vyjadřuji upřímnou soustrast všem pozůstalým a blízkým obětí," komentovala dění ministryně školství Kateřina Valachová.

„Upřímnou soustrast všem pozůstalým obětí, v modlitbě myslím na všechny oběti a jejich blízké," uvedl šéf rezortu zemědělství Marian Jurečka.

„Nemám slov, kterými bych vyjádřila své pocity. Hluboce soucítím se všemi oběťmi dnešních explozí v Bruselu a modlím se, aby toto šílenství nepokračovalo. Dnes ráno jsem měla odletět z Vídně do Bruselu..." uvedla na sociálních sítích česká europoslankyně za ANO Martina Dlabajová.

„Evropský parlament uzavřen, všem se doporučuje, aby zůstali v budově. Slyšíme sanitky u metra v Maalbeeku," popisuje dení v Bruselu europoslanec ČSDD Pavel Poc.

„Modlím se za všechny oběti a jejich rodiny. A přísahám, že udělám vše proto, aby byla Evropa schopna se bránit. Together we stand," uvedl lidovecký europoslanec Pavel Svoboda.

„Zdravím z Bruselu. Dležitá zbraň proti teroru: nenechat se zastrašit. To teroristi chtějí," vzkázal do Česka europoslanec TOP 09 Jaromír Štětina.

V Bruselu je i jeho kolega Jiří Pospíšil. „Zažíváme tu dnes velmi krutou válku s terorem v přímém přenosu. Útoky na letišti, v metru u EP. Upřímnou soustrast obětem. Přesouvám se Bruselem. Ulice jsou tiché ,prázdné, jen z dálky jsou slyšet policejní sirény. Opět strašné útoky. Upřímnou soustrast pozůstalým," píše v Belgie.

„Ještě že jsem dnes neletěl do Bruselu. Je mi líto všech obětí a je mi líto, kam až to na Západě došlo. Doufám, že všichni mí kolegové jsou v pořádku" napsa na svém profilu europoslanec svobodných Petr Mach.

V pořádku je i europoslankyně KSČM Kateřina Konečná. „Diky všem za starost. Přiletěla jsem uz včera, ale ve stejnou dobu přistávají linky z Prahy. Doufám, že jsou vsichni v pořádku," vzkázala prostřednictvím Facebooku.

„Jen FYI: jsem v Praze, ne v Bruselu. Nutno říct: od listopadu, od té Paříže, jsem cítil, že se tam něco stane. Viselo to ve vzduchu. Tak je to tady," posteskl si europoslanec ODS Jan Zahradil.

„Myslím na lidi zasažené terorem v Bruselu. Nenechme se ale zastrašit. To radikálové chtějí. Jediným řešením je pokračování v boji proti lidem, kteří nenávidí náš svět," myslí si předseda ODS Petr Fiala.

O boji mluví také jeho spolustranice a místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija. „Londýn, Madrid, Paříž, ‪#‎Brusel‬, jaké další EU město bude následovat? Modlím se za všechny oběti a jejich rodiny. Evropa musí začít bojovat!!!" burcuje.

K vyjádření soustrasti se přidali i Svobodní. „Svobodní vyjadřují lítost nad zmařenými životy nevinných lidí zavražděných teroristy v Bruselu a vyjadřují hlubokou soustrast rodinám obětí," uvedla strana.

„Tragické zprávy z Bruselu. Vyjádřeme soustrast obětem a jejich blízkým, pracujme na dopadení pachatelů, udělení spravedlivého trestu viníkům a rozbití teroristických sítí. A nerezignujme na skutečné evropské hodnoty svobody, spravedlnosti, solidarity a snahy o mír. Jen tak můžeme vše společně zvládnout. Věřím, že to dokážeme," uvedl místopředseda zelených Petr Kutílek.

Ostřeji pak události komentoval Stanislav Huml. „Brusel pod útokem, výbuch na letišti, výbuch v metru. Upřímnou soustrast všem pozůstalým. Tak se dívám do historie a vzpomínám, jak v USA řešili německou otázku v době II. války. Všichni Japonci byli bez pardonu deportováni do táborů," uvedl na Facebooku poslanec ČSSD.

Události v Bruselu jsou přímým důsledkem ignorování bezpečnostních hrozeb ze strany prakticky všech vlád EU, včetně té naší. Vidíme, jak neúčinná jsou všechna ta slavná 'bezpečnostní opatření' - ani včerejší zatčení hlavy pařížských útoků Abdeslama islámský teror nezastavilo. Vyslovujeme upřímnou soustrast rodinám a blízkých všech dnešních obětí," uvedli ve společném prohášení předseda Úsvitu Miroslav Lidinský a šéf Bloku proti islámu Martin Konvička.

„Výbuchy byly podle místních médiích v odletové hale. Na místo stále míří policisté a záchranáři. Musím říci, že i mezi kolegy zavládl docela strach. Zatím je předběžné cokoliv komentovat. Informace i v místních médiích jsou hodně rozporuplné," uvedl lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský.

„Rád bych vyjádřil upřímnou soustrast všem rodinám pozůstalých. Je mi líto obětí po teroristických útocích v bruselském metru a na letišti Zaventem, které moc dobře znám," reaguje 1. místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek. 

Soustrast vyjádřila také jeho strana. „TOP 09 vyjadřuje hlubokou soustrast rodinám obětí dnešních útoků v Bruselu. Atentáty jsou dalšími z řady útoků na naši civilizaci, na euroatlantické hodnoty, tedy i na nás. V odporu proti terorismu proto nesmíme polevit, a tento odporný čin musí být potrestán. Strach je přirozená lidská emoce. Je tedy logické mít z dalších útoků obavy. Strachem se ale nesmíme nechat ovlivnit, protože v tom okamžiku teroristé vyhráli," uvedla strana.

„Dovolte, abych vyjádřil hlubokou soustrast rodinám obětí posledního odporného teroristického činu v Bruselu. Věřím, že nejen policie v Belgii, ale i ostatní policejní složky v Evropě budou spolupracovat tak, aby se tyto hrůzné činy nemohly množit či jen opakovat. Dále jsem přesvědčen, že po těchto útocích už pochopí odpovědné orgány EU i jednotlivých členských států, že nejde o nic jiného než další vyvolání chaosu a atmosféry strachu na našem kontinentu a že je nutné razantní opatření jak v místech válečných konfliktů, zejména na Středním východě a severní Africe, tak stabilizace tamní situace za pomoci RB OSN a změna azylové politiky, nikoli kapitulační jednání EU vůči Turecku," uvedl šéf KSČM Vojtěch Filip.

„Jsem naprosto šokován, dalším brutálním teroristickým útokem na Evropu! Vyzývám vládu a premiéra Sobotku, aby byla co nejrychleji zajištěna komplexní ochrana hranic, po které voláme v parlamentu již rok a maximálně posílen policejní dozor na letištích, nádražích, metru a obchodních centrech. Není čas na cokoli čekat! Musíme chránit naše občany před bezpečnostními riziky, které se den ode dne zvyšuji! Nadále odmítáme přijímaní ilegálních imigrantů, protože naše země nesousedí s žádnou zemí postiženou válkou a o azyl se má žádat v první bezpečné zemi mimo region konfliktu! Byl jsem zvolen občany ČR a nehodlám jakkoli sklánět hlavu před eurohujerskou vládou či bruselskými úředníky vedené Merkelovou! Je naši povinnosti udělat vše pro bezpečí, klid a ochranu ČR!" reagoval 1. místopředseda hnutíÚsvit – národní koalice Marek Černoch.

„Jak se bohužel dalo očekávat, teroristé v Evropě, tentokrát v Bruselu, opět zaútočili, opět jsme svědky civilních obětí teroristické války. Všech obětí je mi opravdu líto. Opět budeme svědky bezprecedentních opatření, totálního nasazení policie a slibů „šokovaných" politiků. Současná situace ovšem zase takovým šokem není. Evropa si na válku s teroristy sama zadělává. Jednak dlouhodobým přijímáním masy uprchlíků, mezi kterými jsou beze sporu i fundamentalisté. Podle německé tajné služby by jich mezi uprchlíky mohlo být 10 až 15 procent. Chyba je také v tom, že přistěhovalci se nechávají svému osudu, netlačí se na jejich integraci do většinové společnosti. Naopak. Přistěhovalci vytvářejí vlastní ghetta, kde evropské právo neplatí, vytvářejí vlastní území uprostřed evropských měst. Kdo se nechce přizpůsobit musí být vykázán z EU. Dalším impulsem pro islámské fundamentalisty je evropská kritika izraelského přístupu k zajištění vlastní bezpečnosti, téměř odmítání izraelského práva na adekvátní obranu proti útokům na civilisty. právě naopak izraelský přístup by nám měl být příkladem. Kdy už se UE probudí?" ptá se senátor za ODS Přemysl Sobotka.

„Týká se to nás, týká se to těch, kteří pracují a žijí v Bruselu, ale týká se to nás všech v celé Evropě. Jsem hluboce otřesena tím, co se dnes stalo v Bruselu. Je to další teroristický útok. Ukazuje se, že ta opatření proti terorismu nejsou dostatečná. Musíme daleko lépe spolupracovat. Musí daleko lépe pracovat policejní služby. Ukazuje se, že ta chuť a vůle dál zabíjet, mstít se, je mezi těmi teroristy velmi silná. A týká se to všech. Týká se to nás, týká se to těch, kteří pracují a žijí v Bruselu, ale týká se to nás všech v celé Evropě. My to nesmíme vzdát a musíme usilovat o to, aby Evropa byla bezpečnější. Musí policejní služby pracovat daleko silněji. Mě se ta situace velmi dotýká, protože v těch místech nejenom že pracuji jako europoslankyně v Evropském parlamentu, ale jsou tam také mí asistenti, kteří denně chodí v těch místech, kde právě dnes došlo k tomu výbuchu v metru. Myslím na oběti, na pozůstalé těch obětí a je to velký závazek pro nás pro všechny, abychom to nevzdali a proti teroristům a proti těm, kteří jsou nenávistní, abychom dále bojovali," uvedla europoslankyně za KDU-ČSL Michaela Šojdrová.

„Sdílím s pozůstalými obětí teroristických útoků v Bruselu velký smutek a lítost nad ztrátou blízkých. Cítím hlubokou a upřímnou solidaritu s belgickými občany. Událost je o to smutnější, že oběťmi sebevražedných atentátníků jsou civilní a náhodní občané, kteří cestovali metrem nebo byli v tu dobu na letišti. Jakékoliv projevy terorismu jsou odsouzeníhodné, obzvláště pokud mají na svědomí lidské životy. Bezpečnost je jedna z nejdůležitějších hodnot, které musí Evropská unie ctít a bránit za každou cenu. Jedná se o útok na evropské hodnoty, na symboly Evropské unie. Tyto útoky vzedmou pravděpodobně další vlnu xenofobie, rasismu a náboženské nesnášenlivosti. Jde o snahu do současné Evropy vnést další vlnu chaosu. Neměli bychom tomu podléhat a jednat v rozporu s evropskými ideály. Ať již za útoky stojí kdokoliv, věřím, že se podaří původce vypátrat a podniknout vše pro to, aby se podobné tragické události pokud možno neopakovaly," říká šéf Poslanecké sněmovny Jan Hamáček.

Související

Salah Abdeslam

Belgie odsoudila teroristy z Bruselu. Abdeslam vyvázl bez dalšího trestu

V Belgii skončil největší kriminální proces v historii země. Soud v pátek rozdal tresty pro pachatele teroristických útoků v Bruselu v roce 2016, padlo i doživotí. Mezi obviněnými, kteří byli v červenci uznáni vinnými, byl i útočník z Paříže Salah Abdeslam, který vyvázl bez dalšího trestu. 

Více souvisejících

Teroristické útoky v Belgii Martina Dlabajová Lubomír Zaorálek

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy