Blíží se konec uprchlické krize? Tajemník má dobrou zprávu

Praha - Konec migrační krize je na dosah. Tvrdí to státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza s tím, že Evropská unie má za sebou přelomový summit, jehož výsledky znamenají obrat v dosavadní migrační krizi.

Prouza na webu strany podotkl, že dohoda mezi EU a Tureckem, kterou lídři EU s tureckým premiérem podepsali v pátek, zásadním způsobem změní současnou kritickou situaci na řecko-turecké hranici, kterou denně překročí více než dva tisíce nelegálních migrantů.

"Nemáme času nazbyt, proto se již začal uplatňovat hlavní princip dohody, na základě kterého Turecko přebírá všechny migranty, kteří nelegálně vstoupili na území Řecka. To znamená, že migrační tok dostáváme pod kontrolu, omezujeme ho a především ho přesouváme za vnější hranici Evropské unie, jak jsme vždy prosazovali. Konečně rozbijeme obchodní model pašeráků lidí, protože cílíme na to nejdůležitější, a to na motivaci (a reálnou šanci) jednotlivých uprchlíků se do Evropy vůbec vydávat. Pokud bude jisté, že nelegální migranti budou obratem navráceni zpět do země, ze které vyšli, nebudou nadále riskovat," uvedl.

Připomíná, že součástí dohody je, že Evropská unie přesídlí za každého navráceného syrského uprchlíka jednoho syrského uprchlíka přímo z Turecka. "Tento systém nepřináší žádné nové závazky přijímání uprchlíků do Evropy. Stejně jako předchozí princip i toto opatření pracuje s motivací uprchlíků. Ti, kteří by se pokusili o nelegální přechod tureckořecké hranice, totiž ztratí možnost dostat se do Evropy legální cestou," dodal.

Prouza uvádí, že Evropská unie přislíbila Turecku urychlení jednání o zrušení vízové povinnosti pro cesty do 90 dní, pokud ovšem Ankara splní všech 72 podmínek, které EU klade. Evropa je také připravena otevřít další kapitoly v dlouho zamrzlých přístupových jednáních. "Tyto závazky Unie samozřejmě vyvolaly vášně v táboře euroskeptiků, kteří tvrdí, že Turecko Evropu vydírá. Odpor euroskeptiků a nacionalistů je pochopitelný – pokud se díky dohodě s Tureckem skutečně zastaví proud stovek tisíc uprchlíků do Evropy, přijdou o možnost strašit lidi a získávat laciné politické body," dodal.

"Většina dnešních migrantů přichází do EU právě přes Turecko a je logické, že právě spolupráce s Tureckem je součástí našeho řešení. Turecko je naším strategickým partnerem a jeho pomoc prostě budeme potřebovat, dokud nebudou plně funkční mechanismy, které česká vláda dlouhodobě prosazuje. V první řadě jde o fungující návratové smlouvy s ostatními zeměmi, v druhé pak o silnou evropskou pohraniční stráž," podotkl.

"Zda dohoda EU s Tureckem funguje či ne, poznáme v následujících týdnech podle toho, zda se sníží počet uprchlíků, kteří do Evropy přes Turecko nelegálně přicházejí. Samozřejmě nemáme jistotu, že spolupráce s Tureckem přinese Evropě tolik potřebnou úlevu. Ale možnosti měla česká vláda pouze dvě: buď stát v ústraní a trousit negativistické poznámky, nebo se aktivně podílet na vyjednáváních s Tureckem, abychom zabránili loňskému scénáři, kdy nekontrolovaná migrace směřovala přes Balkán až do samého středu Evropy," uzavřel.

Související

Tomáš Prouza, zakladatel webu penize.cz

Zaměstnavatelé plánují omezit zaměstnanecké benefity, hlavně ty méně rozšířené

V reakci na konsolidační balíček dvě pětiny zaměstnavatelů sníží výši poskytovaných zaměstnaneckých benefitů nebo omezí jejich počet. Omezovat se budou hlavně víceúčelové programy a méně rozšířené benefity, jako jsou finanční příspěvky při výročích, odchodu do důchodu nebo svatbě, ale i různé vzdělávací programy. Vyplývá to ze šetření, které mezi podniky napříč obory a regiony realizovala Hospodářská komora. Ta má také obavu, aby omezováním benefitů v podnicích nebyl ohrožen rozvoj tzv. zdravotních benefitů, které díky své preventivní funkci dosud přispívaly ke snižování nákladů zdravotního systému.

Více souvisejících

Tomáš Prouza (ekonom) EU (Evropská unie) uprchlíci

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy