Hádka o kalendář: Senátoři ČSSD chtějí další významné dny, ODS je proti

Praha – Občanští demokraté v Senátu nepodpoří novelu o státních svátcích, nelíbí se jim, že se počet významných dnů rozšířil. Senátoři ČSSD budou naopak usilovat o to, aby horní komora přijala novelu o státních svátcích beze změn.

Podle novely má především mezi významné dny zařadit 14. květen jako Den Karla IV., od jehož narození letos uplyne 700 let. Senátní kulturní výbor však doporučil, aby se ke jménu českého krále a římského císaře připsalo ještě jméno jeho matky Elišky Přemyslovny.

Snahu přidat Elišku Přemyslovnu k jejímu synovi do názvu květnového významného dne pokládá senátor ODS Jaroslav Kubera za projev úsilí o genderovou vyváženost. Podle senátora nyní bude následovat pátrání po homosexuálně orientované osobnosti dějin, pro kterou někteří také budou chtít uzákonit významný den.

Sociální demokrat Petr Vícha uvedl, že ČSSD proti této úpravě nic nemá, nechce ale kvůli tomu vracet novelu Sněmovně k novému projednání. Vícha poukázal na to, že ve Sněmovně leží desítky neprojednaných zákonů, ke kterým se poslanci zatím nedostali. I proto chce, aby Senát využil své ústavní možnosti se zákonem nezabývat a umožnit tak jeho rychlejší přijetí.

Na popud ČSSD  má předloha také uzákonit další významný den, a to Mezinárodní den seniorů, který se připomíná 1. října. Kubera chce v této souvislosti seznámit senátory se všemi mezinárodními dny, které by se do zákona a českého kalendáře ještě mohly absurdně dostat.

Návrh má také vrátit Mezinárodní den studentstva do názvu státního svátku, který připadá na 17. listopadu. Podle kritiků by tento svátek měl zůstat především Dnem boje za svobodu a demokracii. Obhájci argumentují tradicí i historickou posloupností událostí vztahujících se k listopadovému datu, které je spojeno především s demonstracemi v letech 1939 a 1989. Kubera toto doplnění označil za pokus znevážit polistopadový vývoj v Česku.

Související

Zdeněk Koudelka Rozhovor

25 let od opoziční smlouvy. Navzdory nálepkování zajistila stabilní vládu a snížila schodek rozpočtu, míní Koudelka

Před čtvrtstoletím, 9. července 1998, uzavřely dvě tehdy nejsilnější tuzemské politické strany Smlouvu o vytvoření stabilního politického prostředí v České republice, známou jako opoziční smlouva. Výsledkem byla jednobarevná vláda vítěze voleb, ČSSD vedené Milošem Zemanem, tolerovaná druhou stranou v pořadí, ODS v čele s Václavem Klausem. Ačkoliv se proti tomuto uspořádání kriticky vymezovaly menší politické subjekty a část veřejnosti i médií, mezi voliči ČSSD a ODS mělo nezanedbatelnou podporu, uvádí v rozhovoru pro server EuroZprávy.cz politolog a právník Zdeněk Koudelka. 

Více souvisejících

ČSSD Senát ČR Kalendář

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

včera

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

včera

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Rakušané se v Praze postarali o další senzaci, připsali si historické vítězství nad Finskem. Švédové překvapení nepřipustili

Dívat se na zápas hokejového MS v Česku, ve kterém hrají rakouští hokejisté, se hokejovým fanouškům vyplatí. Poté, co dokázali dostáhnout duel s Kanadou do prodloužení poté, co ve třetí třetině nastříleli pět branek, nyní zaskočili dalšího favorita turnaje a o Finy. Ti sice vedli 2:0, jenže vedení postupem času ztratili a co víc, v poslední vteřině dokázali zápas otočit zásluhou své životní trefy Benjamina Baumgartnera, který se postaral o rakouskou historickou výhru nad tímto severským soupeřem. To Švédové nadále jedou na vítězné vlně a po zdolání Kazachstánu 3:1 už se o nich může pomalu mluvit jako o čtvrtfinalistech.

včera

Proč došlo k atentátu na Fica? Policie zjistí, jestli byl útočník zradikalizovaný

Pokud někdo úmyslně radikalizoval pachatele atentátu na předsedu vlády Roberta Fica (Směr-SD), policie to zjistí stejně, jako to udělala v případě dvojité vraždy na Zámecké ulici v Bratislavě. Řekl to publicista Juraj Hrabko v rozhovoru pro TASR TV.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy