Kocáb se pořádně naštval: 26 let po revoluci, tohle nikdo nečekal!

Praha - Návštěva čínského prezidenta v Česku má soudní dohru. Několik osobností podalo kvůli jejímu průběhu žalobu na stát, porušovala prý ústavní a lidská práva a akademické svobody.

"Chování české policie bylo téměř skandální," řekl Českému rozhlasu hudebník a bývalý politik Michael Kocáb s tím, že se vrátil represivní postup z období Palachova týdne, kdy česká veřejná bezpečnost vážně zabraňovala našim lidem vyjádřit svůj názor.

"Ovšem to bylo v období socialismu, a nikdo neočekával, že se něco takového může objevit 26 let po revoluci," podotkl a dodal, že policie stranila evidentně "čínským agresorům".

"Jeden z důstojníků prozradil, a to by vás mělo zneklidňovat pane Ondráčku, že tento příkaz dostali z Hradu přímo od pana Mynáře. Mělo by vás zneklidňovat, jestli policie, kterou tak milujete a které navrhujete, aby nekriticky naslouchala jakýkoli příkaz, jestli není povelována někým, kdo na to vůbec nemá žádné právo," pokračoval.

Poslanec Zdeněk Ondráček (KSČM) ale tvrdí,, že policie byla, je a bude represivní orgán, který plní úkoly dané zákonem o policii. "Pokud dojde k názoru, že má dojít k zákroku, tak policie zákrok provádí, a je úplně jedno, jestli proti cizincům, občanům České republiky nebo proti tzv. známým osobnostem, které na daném místě jsou," uvedl.

"U vás to vždycky funguje tak, že policii a ostatní bezpečnostní sbory používáte jako fackovací panáky. Policie provede zákrok, a je to špatně, policie neprovede zákrok, a je to špatně. Policie provedla zákon v rozsahu určeném nadřízenými složkami v souladu se zákonem o policii, a pokud se domníváte, že to bylo zbytečně široké nebo byla porušena vaše základní lidská práva, máte právo se obrátit na soud, což jste zřejmě učinili," dodal.

"Když by se pan Kocáb podíval dále do Ústavy, tak by zjistil, že právo shromažďovací lze omezit zákonem v případě ochrany veřejného pořádku, zdraví, majetku popřípadě pro bezpečnost státu," domnívá se Ondráček s tím, že policie, stejně jako dřívější SNB, má v podstatě stále ty samé úkoly.

Související

Více souvisejících

Michael Kocáb Zdeněk Ondráček návštěva činského prezidenta v ČR

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy