Popularita hejtmanů: Žebříček se nečekaně změnil. Vzkaz ČSSD před volbami?

Praha - Krajům i v dubnu dominuje hejtman Jihomoravského kraje M. Hašek. Pražská primátorka A. Krnáčová se odlepila ze dna a poslední místo přenechala hejtmanovi Královéhradeckého kraje Lubomíru Francovi. Ukázal to nový průzkum agentury SANEP.

V čele hodnocení představitelů územně samosprávných celků - krajů, mezi něž patří i hl. město Praha, je již jeden rok hejtman Jihomoravského kraje a předseda Asociace krajů ČR Michal Hašek. Ten i s aktuálním ziskem v souhrnu 49,4 procenta kladných hlasů obyvatel Jihomoravského kraje zůstává nejoblíbenějším hejtmanem. Oproti únorovému šetření společnosti SANEP M. Hašek posílil o jednu desetinu procentního bodu.

Na druhé místo se po dvou měsících vrátil zpět hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola, který s aktuálním ziskem 48,8 procenta kladných hlasů postoupil z únorového třetího na aktuální druhou pozici.

Naopak jediný zástupce KSČM ve vedení krajů hejtman Oldřich Bubeníček se s aktuálním ziskem 48,7 procenta kladných hlasů posunul z únorového druhého na dubnové třetí místo.

Na čtvrté pozici se v dubnu udržel sociálnědemokratický hejtman Středočeského kraje Miloš Petera, s jehož činností je aktuálně spokojeno v souhrnu 37,9 procenta obyvatel Středočeského kraje. Miloš Petera si tak oproti únoru polepšil o jednu desetin procentního bodu.

Na páté příčce se i přes mírný pokles kladných hlasů drží hejtman kraje Vysočina Jiří Běhounek, a to s aktuálním ziskem v souhrnu 37,3 procenta kladných hlasů.

Na šestém místě setrvává s aktuálním ziskem 36,1 procenta kladných hlasů hejtman Libereckého kraje Martin Půta, který si oproti únorů polepšil o sedm desetin procentního bodu.

I přes mírný pokles kladných hlasů o jednu desetinu procentního bodu, zaznamenal hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil s aktuálním ziskem 31,1 procenta kladných hlasů vzestup z únorové deváté pozice na aktuální sedmé místo.

Na osmé pozici i přes pokles 0,9 procentního bodu setrvává v dubnu hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák, který aktuálně získal 30,6 procenta kladných hlasů.

Naopak z únorové sedmé pozice se na aktuální deváté místo propadl s aktuální ziskem 29,8 procenta kladných hlasů hejtman Plzeňského kraje Václav Šlajs.

Desátou příčku si udržuje s aktuálním ziskem 29,7 procenta kladných hlasů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

Psali jsme:
Češi proti Bruselu: Důvěra v EU prudce klesá. Jak si stojí NATO a OSN?
Zemanovi klesla popularita, důvěřuje mu 56 procent občanů
 

Hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák, který již dříve avizoval, že se v letošních podzimních krajských volbách o hejtmanský post ucházet nebude, s aktuálním ziskem 23,9 procenta kladných hlasů zůstává na místě jedenáctém.

Nejvyšší představitel Karlovarského kraje Martin Havel, pak s aktuálním ziskem 20,2 procenta kladných hlasů setrvává i přes pokles o 2,6 procentního bodu na místě dvanáctém.

Jako odraz ze dna lze vnímat postup z dlouhodobě poslední pozice na aktuálně předposlední, tedy třinácté místo první ženy v čele pražského magistrátu, pražské primátorky Adriany Krnáčové s aktuálním ziskem 18,6 procenta kladných hlasů. Adriana Krnáčová si tak oproti únoru polepšila o 3,8 procentního bodu, což je největší nárůst ze všech hodnocených představitelů územně samosprávných celků - krajů. Zda se v případě A. Krnáčové jedná o kladnou změnu názoru Pražanů na svoji první primátorku, ukáží až další průzkumy.

Na poslední pozici se naopak propadl z únorového předposledního místa s aktuálním ziskem 18,3 procenta kladných hlasů nejvyšší představitel Královéhradeckého kraje Lubomír Franc. Ten pak se ztrátou 4,4 procentního bodu oproti únorovému šetření společnosti SANEP zaznamenal největší ztrátu ze všech představitelů územně samosprávných celků - krajů. Tento pokles může souviset mmj. se skutečností, že L. Franc v nadcházejících podzimních krajských volbách již nebude lídrem soc. demokracie.

Celkově je znatelný pokles kladných hlasů u většiny sociálně demokratických hejtmanů, což může souviset s postojem premiéra a předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky k prohranému soudnímu sporu s advokátem Zdeňkem Altnerem, kterému odmítá zaplatit více jak 300 milionů Kč. Jakkoli tento pokles kladného hodnocení většiny sociálně demokratických hejtmanů nemusí mít zásadní vliv na letošní podzimní krajské volby, nelze tento výkyv nálad obyvatel jednotlivých krajů brát na lehkou váhu.

Související

Robert Fico

Ficova vláda leze Slovákům krkem. Znovu by už nevznikla

Po roce od vyhlášení výsledků voleb do Národní rady Slovenské republiky (NR SR) by Smer-SD Roberta Fica zřejmě nesložil vládu. Zatímco premiérská strana zaznamenala nejhorší naměřený výsledek z průzkumu od loňského roku, Demokratům a krajně pravicovému hnutí Republika průzkum věští parlamentní budoucnost. Formování potencionální nové vlády z řad opozice by mohlo zkomplikovat hnutí Igora Matoviče. 

Více souvisejících

průzkumy Hejtmani Adriana Krnáčová

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy