Tripartita bude opět jednat o chystané novele zákoníku práce

Praha – Vláda, zástupci zaměstnavatelů i odbory budou dále hledat shodu připravované novele zákoníku práce. Tripartita se sejde ve středu.

Změny v dovolené, při převádění na jinou práci či při práci z domova obsahuje chystaná novela zákoníku práce. O předloze, která původně měla zahrnovat i ochranu před stresem, násilím a obtěžováním na pracovišti či odměny za pracovní pohotovost, to vše bude tématem jednání tripartity. Zaměstnavatelé i odbory mají řadu výhrad. Část ustanovení proto z připravovaného textu už vypadla.

Nový zákoník práce platí od ledna 2007. Od té doby se pracovní kodex novelizoval už 39 krát. Čtyřicátou novelu teď připravilo ministerstvo práce. Podle něj má „prohloubit flexibilitu pracovněprávních vztahů a posílit ochranu zaměstnanců". Zaměstnavatelé si stěžují na to, že se v řadě věcí úpravy obracejí proti nim a jsou „vesměs jen ve prospěch zaměstnanců". Odboráři naopak na některých změnách trvají.

Novela třeba i kolektivní vyjednávání. Pokud se odborové organizace ve firmě mezi sebou nedohodnou, měl by zaměstnavatel uzavřít smlouvu podle prvního návrhu s tou nejpočetnější, podle druhého s tou, kterou určí víc než polovina pracovníků. Jednat musí ale i s ostatními organizacemi.

Přeložení pracovníka na jinou práci by mělo být možné jen s jeho souhlasem. Pokud se změní třeba zdraví zaměstnance, nabídne mu firma vhodné místo. Když ho člověk odmítne, je to překážka na jeho straně a nepřísluší mu mzda. Pokud při hromadném propouštění ve firmě nad 300 lidí má o práci přijít víc než 30 zaměstnanců, měl by v podniku vzniknout sociální plán.

Nárok dovolenou by se také nově nepočítal za odpracované dny, ale odvozoval by se od týdenní pracovní doby. Upravit by se mohly i podmínky převádění nevyčerpaného volna do dalšího roku.

Ministerstvo práce do novely původně zahrnulo také povinnost zaměstnavatelů chránit pracovníky před stresem, násilím a obtěžováním v práci. Z poslední verze ale pasáže vypadly. Novela neobsahuje nejspíš už ani odměny za pracovní pohotovost. Podle původního návrhu za ni měli lidé dostávat příplatek nejméně deset procent průměrného výdělku a v neděli a o svátcích pak aspoň 15 procent.

Pokud lidé pracují mimo pracoviště, měla by jim firma hradit náklady. Nesmí je zahrnout do mzdy či platu. Pracovník a podnik mohou sjednat paušál.

Související

Marian Jurečka

Jurečka odmítl senátní snahy upravit zákoník práce, obává se sankcí EU

Kvůli sankcím ze strany EU nemůže Česko nyní, jak uvedl ministr práce a sociálních věcí Mariana Jurečky z KDU-ČSL, přistoupit na rozvolnění podmínek pro práci na dohody, což je navrhováno v nové verzi zákoníku práce některými senátory. Dnes to ministr uvedl v Senátu, když hájil novelu ve verzi, která byla projednána se zaměstnavateli i odbory. Odmítl také návrh na odklad změn až na začátek příštího roku.
Poslanecká sněmovna

Pět týdnů dovolené? Návrh KSČM bude zřejmě zamítnut

Do závěrečného kola se ve Sněmovně dostal návrh KSČM na prodloužení zákonné dovolené pro zaměstnance o týden nejméně na pět týdnů. Předloze hrozí v souvislosti s dřívějšími postoji sociálního a hospodářského výboru zamítnutí. V dnešním druhém čtení poslanci žádné úpravy nenavrhli. Dolní komora by mohla hlasovat o novele zákoníku práce ještě na nynější schůzi.

Více souvisejících

zákoník práce tripartita práce

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy