Místo změny smlouvy by koalici pomohla slušnost, míní Bělobrádek

Praha – Spíše než úprava koaliční smlouvy by vztahům v koalici pomohlo, kdyby se k sobě vládní partneři chovali slušně, aby se zabránilo dalším nedorozuměním. Uvedl to předseda lidovců Pavel Bělobrádek.

Koaliční smlouva, kterou uzavřeli ČSSD, KDU-ČSL a hnutí ANO po volbách v roce 2013 a o jejíž upřesnění v technické části žádá po sporech o reorganizaci policie ANO, hovoří o urovnávání konfliktů mezi vládními partnery v několika odstavcích. O úpravě dokumentu by měli vládní politici na žádost šéfa ANO Andreje Babiše jednat ve středu ráno.

Podle Bělobrádka by se věc mohla vyřešit i jinak „Především jsem pro to, aby si kolegové uvědomili, že jejich urážky a hulvátství těžko spraví změna smlouvy. Demokracie je diskuse. Té se nebráníme. Záleží ovšem nejen na obsahu, ale i formě," sdělil ČTK na dotaz, zda je pro jeho stanu přijatelná debata o změnách smlouvy.

Aktéři prvního dohodovacího řízení v tříleté historii společné vlády se neshodli na tom, zda už řízení skončilo, nebo ne. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) přes hrozby ANO, že vypoví koaliční spolupráci, několik hodin poté spornou reformu podepsal. Širší vedení ANO pak rozhodlo o setrvání v koalici.

Spor o změnu struktury policie není první, v němž si ANO stěžuje na ohýbání koaliční smlouvy ze strany sociálních demokratů a KDU-ČSL. Babiš u nich nedávno narazil při schvalování financí na vědu a zdravotnictví.

Podle koaliční smlouvy bude „dohodovací jednání vždy vedeno ohledně společného postupu smluvních stran ve věcech, které nebudou dostatečně řešeny programovým prohlášením vlády nebo koaliční smlouvou". Realizace sporné věci přitom „bude přerušena do doby ukončení dohodovacího jednání". Možnost změn ve struktuře policie koaliční dohoda otevírá v případě jejího "neefektivního fungování".

Dokument také uvádí, že pokud bude kterákoli ze smluvních stran považovat některý z připravovaných návrhů za zásadní, má právo vyvolat jednání předsedů. Případné rozpory vyplývající z koaliční smlouvy budou nejdříve řešeny dohodovacím jednáním stran. Nebude-li dosaženo koaliční dohody ve vládě, nastoupí mechanismy dohodovacího jednání na úrovni předsedů koaličních stran, respektive koaliční rady.

Koaliční strany se smlouvou také zavázaly, že budou naplňovat koaliční smlouvu a účinně spolupracovat na přípravě všech exekutivních a legislativních opatření zásadní povahy, která budou předem konzultovat. Podle ČSSD je ale reforma policie výjimkou, spadá plně do kompetencí policejního prezidenta kvůli zachování nezávislosti.

Pokud vznikne spor o plnění koaliční smlouvy nebo zásadní záležitosti koaliční spolupráce, kterou smlouva neupravuje, má právo každá koaliční strana požadovat zahájení dohodovacího jednání. Jeho smyslem je spor vyřešit v dobré víře. Ten by nejprve řešila koaliční rada, a v případě, že spor nevyřeší, svolá premiér jednání předsedů koaličních stran.

V závěrečném ustanovení koaliční smlouva popisuje vypovězení koaliční spolupráce. Všechny změny, doplňky nebo zrušení smlouvy musí mít písemnou formu a musí být odsouhlaseny všemi stranami a podepsány statutárními zástupci.

Související

Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL)

Komise nemá indicie, že by BIS postupovala nezákonně, uvedl Bělobrádek

Sněmovní komise pro kontrolu činnosti Bezpečnostní informační služby (BIS) nemá žádné indicie, že tato zpravodajská služba postupovala nezákonně. ČTK to po dnešní schůzi řekl předseda Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Členové se po více než roce vrátili k obvinění prezidenta Miloše Zemana, že ředitel BIS Michal Koudelka nařídil v minulosti odposlechy lidí z jeho nejbližšího okolí, a odposlouchávána tak byla i hlava státu. Na jednání komise o tomto tématu upozornil server Lidovky.cz.

Více souvisejících

Pavel Bělobrádek koalice ANO, ČSSD a KDU-ČSL Vláda ČR

Aktuálně se děje

před 38 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy