Místo změny smlouvy by koalici pomohla slušnost, míní Bělobrádek

Praha – Spíše než úprava koaliční smlouvy by vztahům v koalici pomohlo, kdyby se k sobě vládní partneři chovali slušně, aby se zabránilo dalším nedorozuměním. Uvedl to předseda lidovců Pavel Bělobrádek.

Koaliční smlouva, kterou uzavřeli ČSSD, KDU-ČSL a hnutí ANO po volbách v roce 2013 a o jejíž upřesnění v technické části žádá po sporech o reorganizaci policie ANO, hovoří o urovnávání konfliktů mezi vládními partnery v několika odstavcích. O úpravě dokumentu by měli vládní politici na žádost šéfa ANO Andreje Babiše jednat ve středu ráno.

Podle Bělobrádka by se věc mohla vyřešit i jinak „Především jsem pro to, aby si kolegové uvědomili, že jejich urážky a hulvátství těžko spraví změna smlouvy. Demokracie je diskuse. Té se nebráníme. Záleží ovšem nejen na obsahu, ale i formě," sdělil ČTK na dotaz, zda je pro jeho stanu přijatelná debata o změnách smlouvy.

Aktéři prvního dohodovacího řízení v tříleté historii společné vlády se neshodli na tom, zda už řízení skončilo, nebo ne. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) přes hrozby ANO, že vypoví koaliční spolupráci, několik hodin poté spornou reformu podepsal. Širší vedení ANO pak rozhodlo o setrvání v koalici.

Spor o změnu struktury policie není první, v němž si ANO stěžuje na ohýbání koaliční smlouvy ze strany sociálních demokratů a KDU-ČSL. Babiš u nich nedávno narazil při schvalování financí na vědu a zdravotnictví.

Podle koaliční smlouvy bude „dohodovací jednání vždy vedeno ohledně společného postupu smluvních stran ve věcech, které nebudou dostatečně řešeny programovým prohlášením vlády nebo koaliční smlouvou". Realizace sporné věci přitom „bude přerušena do doby ukončení dohodovacího jednání". Možnost změn ve struktuře policie koaliční dohoda otevírá v případě jejího "neefektivního fungování".

Dokument také uvádí, že pokud bude kterákoli ze smluvních stran považovat některý z připravovaných návrhů za zásadní, má právo vyvolat jednání předsedů. Případné rozpory vyplývající z koaliční smlouvy budou nejdříve řešeny dohodovacím jednáním stran. Nebude-li dosaženo koaliční dohody ve vládě, nastoupí mechanismy dohodovacího jednání na úrovni předsedů koaličních stran, respektive koaliční rady.

Koaliční strany se smlouvou také zavázaly, že budou naplňovat koaliční smlouvu a účinně spolupracovat na přípravě všech exekutivních a legislativních opatření zásadní povahy, která budou předem konzultovat. Podle ČSSD je ale reforma policie výjimkou, spadá plně do kompetencí policejního prezidenta kvůli zachování nezávislosti.

Pokud vznikne spor o plnění koaliční smlouvy nebo zásadní záležitosti koaliční spolupráce, kterou smlouva neupravuje, má právo každá koaliční strana požadovat zahájení dohodovacího jednání. Jeho smyslem je spor vyřešit v dobré víře. Ten by nejprve řešila koaliční rada, a v případě, že spor nevyřeší, svolá premiér jednání předsedů koaličních stran.

V závěrečném ustanovení koaliční smlouva popisuje vypovězení koaliční spolupráce. Všechny změny, doplňky nebo zrušení smlouvy musí mít písemnou formu a musí být odsouhlaseny všemi stranami a podepsány statutárními zástupci.

Související

Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL)

Komise nemá indicie, že by BIS postupovala nezákonně, uvedl Bělobrádek

Sněmovní komise pro kontrolu činnosti Bezpečnostní informační služby (BIS) nemá žádné indicie, že tato zpravodajská služba postupovala nezákonně. ČTK to po dnešní schůzi řekl předseda Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Členové se po více než roce vrátili k obvinění prezidenta Miloše Zemana, že ředitel BIS Michal Koudelka nařídil v minulosti odposlechy lidí z jeho nejbližšího okolí, a odposlouchávána tak byla i hlava státu. Na jednání komise o tomto tématu upozornil server Lidovky.cz.

Více souvisejících

Pavel Bělobrádek koalice ANO, ČSSD a KDU-ČSL Vláda ČR

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Jaro

Výhled počasí na duben. Zopakuje se trend z posledních let

V úterý začal letošní duben, kterému se s pomocí modelů podívali na zoubek i meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Podle jejich slov se máme připravit na to, že většina měsíce přinese chladnější počasí, než bývá touto roční dobou zvykem. 

Aktualizováno včera

včera

Marek Výborný

Česko reaguje na hrozbu slintavky a kulhavky. Výborný řekl, co se bude dělat

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) apeluje na chovatele i na veřejnost, aby dodržovali mimořádná veterinární a všechna preventivní opatření, která pomáhají minimalizovat zavlečení slintavky a kulhavky do Česka. Výborný v pondělí jednal o aktuální situaci se zástupci nevládních zemědělských organizací a chovatelských svazů. Informoval je o zpřísnění opatření a chystaném testování mléka. 

včera

včera

Donald Trump

Američanům dochází, že s Trumpem levněji nebude. Nemá ponětí, jak ceny fungují, ukazuje analýza

Prezident Donald Trump prohlásil, že ho zdražení automobilů v důsledku jeho celních tarifů nezajímá. Podle odborníků se však ceny vozů v USA nevyhnutelně zvýší, ať už si to prezident přeje, nebo ne. Administrativa Bílého domu oznámila, že od čtvrtečního rána zavede 25% clo na všechna auta dovážená do USA ze zahraničí, včetně Kanady a Mexika. V dohledné době se cla rozšíří i na dovážené autodíly.

včera

Ilustrační foto

Svět kvůli Trumpovi bojkotuje americké produkty. Jde to i v Česku? Poradíme, jak na to

Obchodní ofenziva, kterou spustila administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa, se neodehrává jen ve vysoké politice nebo mezi procenty na burze. Může na ni reagovat každý z nás – evropští, a především čeští spotřebitelé. Právě jejich rozhodnutí u pokladny, na e-shopu či při volbě značky ukážou nejlépe, jak silně je Evropa schopna čelit ekonomickému tlaku zpoza Atlantiku. V tomto konfliktu není malých gest.

včera

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Putin povolal do armády 160 tisíc lidí. Chce mít větší vojsko než USA

Ruská armáda se připravuje na masivní rozšíření, které ji má učinit početnější než ozbrojené síly Spojených států. Vladimir Putin vyhlásil největší odvod od roku 2011, přičemž do služby povolává 160 000 mladých mužů. Podle serveru Sky News je jeho cílem mít větší armádu než Spojené státy.

včera

včera

Rusko, Kreml

Bez postranních úmyslů? Ani náhodou. Co chce Rusko získat příměřím v Černém moři?

Dohoda o příměří v Černém moři, kterou Spojené státy 25. března oznámily po dvoudenních jednáních v Saúdské Arábii, měla být krokem k omezení napětí mezi Ruskem a Ukrajinou. Zatímco Kyjev se zavázal dohodu okamžitě dodržovat, Moskva otálí a staví si podmínky. Klíčovou z nich je požadavek na zmírnění západních sankcí, které na ni byly uvaleny po rozsáhlé invazi na Ukrajinu v roce 2022.

včera

včera

včera

Armáda České Republiky

Armáda shání nové vojáky, nabídne jim až milion, schválil prezident Pavel

Prezident podepsal novelu zákona, která umožní zvýšit náborový příspěvek pro nově nastupující vojáky až na jeden milion korun. Tento krok je součástí širší strategie na posílení personálního obsazení Armády České republiky. Senátoři návrh projednávali v polovině března po dobu čtyř hodin, přičemž hlavním tématem diskuse byla bezpečnost a obrana státu.

včera

Ukrajina, Kyjev

Ekonomka Lapyhina: Korupce na Ukrajině je po válce druhým největším problémem. Dvě generace musí změnit mentalitu

Korupce představuje jeden z nejzásadnějších problémů, kterým Ukrajina v současnosti čelí. Tím prvním je bezesporu ruská agrese. Kořeny korupce sahají do období Sovětského svazu, a přestože se stát intenzivně snaží tento fenomén potlačit, cesta k nápravě nebude snadná. Ekonomka Alisa Lapyhina z Evropské výzkumné univerzity v Ostravě pro EuroZprávy.cz zdůraznila, že odstranění korupce si vyžádá zásadní proměnu myšlení — a to minimálně u dvou generací obyvatel.

včera

Marine Le Pen na pražské konferenci protiimigračních stran (16. 12. 2017)

Le Penová se poprvé vyjádřila k verdiktu soudu. Mluví o jaderné bombě

Francouzská krajně pravicová politička Marine Le Pen ostře kritizovala soudní rozhodnutí, které ji de facto vylučuje z prezidentských voleb v roce 2027. Lídr Národního sdružení (RN) označila verdikt za „jadernou bombu“ hozenou na její kampaň a obvinila soudy z narušování demokratického procesu.

včera

včera

včera

Bradáčová se oficiálně stala nejvyšší státní zástupkyní. Novým vrchním státním zástupcem je Štěpánek

Lenka Bradáčová dnes oficiálně převzala funkci nejvyšší státní zástupkyně. Na slavnostním ceremoniálu v Brně ji do úřadu uvedli premiér Petr Fiala a ministr spravedlnosti Pavel Blažek (oba ODS). Bradáčová, která dosud vedla Vrchní státní zastupitelství v Praze, nahrazuje Igora Stříže, jenž odstoupil z osobních a rodinných důvodů. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy