Připomíná to Kubiceho, Tuhý může mít krabici od vína. Politici k obvinění policejního šéfa

ANKETA - Kauza policejní reorganizace dnes přinesla nečekaná zvrat. vedoucí ostravské expozitury Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Jiří Komárek tvrdí, že je policejní prezident Tomáš Tuhý podezřelý z "brutálního úniku informací". Sněmovnímu výboru chce říct o důkazech, které podle něj svědčí o tom, že policie se nereorganizuje kvůli zkvalitnění práce, ale aby byl odstaven šéf ÚOOZ Robert Šlachta. Podle politiků jde však zatím jen o spekulace.

„Podezření se musí vyvrátit nebo potvrdit, ostatní jsou spekulace," reagoval v SMS zprávě pro naši redakci šéf lidovců Pavel Bělobrádek.

Psali jsme:
Tuhý je podezřelý z "brutálního" úniku informací, tvrdí šéf ostravské ÚOOZ Tuhý odmítl nařčení z úniku informací, jde prý o nátlak Šlachty
Podezření kolem Tuhého? Věc je v kompetenci GIBS, reagoval Chovanec  

„Příliš to připomíná Kubiceho aktivity a jeho slavnou zprávu. Jde o závažné obvinění policejního prezidenta. Vinu však může určit jen soud. Oprávnění to má vyšetřit má ze zákona GIBS. Můj názor na reorganizaci to samozřejmě ovlivňuje," uvedl pro server EuroZprávy.cz poslanec ČSSD a někdejší policista Stanislav Huml. Ten nám už dříve řekl, že by se politici neměli míchat do práce policie a kompetencí policejního prezidenta.

„V tuto chvíli se jedná pouze o spekulace a můj pohled to nezměnilo," řekla nám poslankyně TOP 09 Helena Langšádlová, která si stejně jako Huml myslí, že by se do reorganizace policie neměli politici plést.

„Pokud je to pravda, dopouští se 'brutálního' úniku informací pan Komárek. Pokud to pravda není, dopouští se křivého obvinění. V každém případě jsem zneklidněn tím, že se vysoký policejní důstojník chová jako hysterický aktivista, a ne jako profesionál," komentoval na sociálních sítích dění kolem Tomáše Tuhého stranický šéf Langšádlové Miroslav Kalousek.

„'Sprostý podezřelý' je v téhle kauze už takový mediální výstřel. Relevantní jsou až úkony v trestním řízení – jinak bychom mohli řešit spekulace, zda nemá doma pan prezident Tuhý nějakou krabici od vína či drahé kabelky. Veřejně vyjádřená nedůvěra v GIBS ovšem dokládá potřebu jisté reorganizace – věčná debata, jak doufám, proběhne aspoň v parlamentním výboru," uvedl pro náš server místopředseda KSČM Jiří Dolejš.

„Můj názor na tuto kauzu to nemění, naopak mě v mém názoru jen utvrzuje. Rozehrává se zde hra vlivných (chcete-li mocných) a jen úzký okruh osob od počátku znal pozadí. Tahle přestřelka mezi ČSSD a ANO, mezi Chovancem a Babišem může mít ale nakonec pozitivní přínos. 'Velcí kluci' (zdaleka však nejde jen o ty dva - Babiše a Chovance) nakonec na sebe prásknou věci, které bychom se možná nedověděli, nebo by vyplavávaly jen stěží a pozvolna. Samozřejmě se nakonec nedozvíme vše (a možná to podstatné), ale k pročištění situace kolem policie to může přispět. Myslím, že už nejsme v době, kdy by se věci, které možná vyplavou, daly zase po česku (po staru)  zakopat pod koberec. Jen ať se hoši mezi sebou mydlí ještě víc, byť to, co se možná odkryje, nám vůbec nebude milé a budeme možná zděšeni... Za této situace by reorganizace policie měla být určitě odložena. Ministr Chovanec (alespoň pro mne) zatím vůbec nevysvětlil ten přímo ďábelský spěch," uvedl pro EuroZprávy.cz nezařazený poslanec a člen hnutí Řád národa Karel Fiedler.

„Tyto informace nejsou novinkou – pan policejní prezident už přece byl státními zástupci vyslýchaný, a každému je přece jasné, že reorganizace sleduje jediný cíl – získat přístup ke spisům pro mafiány napojené na policii. Tím, že Šlachta spisy odmítal sdílet a navíc stíhal politiky a jejich komplice, si nutně podepsal ortel," řekl nám předseda hnutí SPD Tomio Okamura. Řešením je podle něj jednoduché - měly by být zavedeny změny vedoucí k přímé demokracii, přijetí zákona o referendu a zavést osobní, hmotnou a trestní odpovědnost nejen politiků, ale třeba i soudců.

Oslovili jsme také ministra vnitra Milana Chovance a ministra financí Andreje Babiše. Ani jeden nich se však k věci nevyjádřil. Chovanec pro ČTK uvedl, že pokud mají příslušníci policie podezření na trestnou činnost někoho ze svých kolegů, a to včetně policejního prezidenta, pak jejich povinností je obrátit se na Generální inspekci bezpečnostních sborů. „Předpokládám, že v této avizované záležitosti její aktéři tak již učinili," dodal.

Související

Tomáš Tuhý

Velvyslanec a bývalý policejní prezident Tuhý čelí podezření, že opisoval v disertační práci

Bývalý policejní prezident a nyní velvyslanec na Slovensku Tomáš Tuhý má v disertační práci velkou část nepřiznaných buď doslovně shodných, nebo mírně poupravených textů ze dvou diplomových a dvou bakalářských prací jiných autorů a z několika článků z internetu, napsal dnes server Seznam Zprávy. Odkazuje na analýzu experta na plagiátorství Jana Macha z Vysoké školy ekonomické (VŠE) v Praze. 
Karel Gott

Karel Gott byl velikánem pro Čechy i Slováky, míní ministryně

Zpěvák Karel Gott byl velikánem pro slovenský i český národ a navždy takovým zůstane. Novinářům to dnes řekla slovenská ministryně kultury Ľubica Laššáková, která zápisem do kondolenční knihy na českém velvyslanectví v Bratislavě vyjádřila soustrast nad Gottovým úmrtím.

Více souvisejících

Tomáš Tuhý (Policie ČR) anketa ÚOOZ

Aktuálně se děje

před 52 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy