ROZHOVOR | Podívejte se, jak hrozně dopadlo Rusko. Turecko nemá šanci... Niedermayer bez obalu o puči a následcích

ROZHOVOR - Bez ohledu na pokus o vojenský převrat, ke kterému došlo minulý týden v Turecku, byla země nesmírně daleko od členství v Evropské unii. V rozhovoru pro server EuroZprávy.cz to uvedl ekonom, někdejší viceguvernér ČNB a současný europoslanec za TOP 09 Luděk Niedermayer. Prozradil také, že se stačí se podívat na situaci dnešního Ruska, aby bylo vidět, co z kvalitou života a životní úrovní udělal režim tamní vlády.

V pátek došlo k pokusu o státní převrat, který nevyšel. Je možné, že to byla poslední možnost, jak sesadit prezidenta Erdogana?

Osobně si netroufám soudit, co se v Turecku odehrálo před pár dny. Ale pokud došlo během desítek hodin po pokusu o puč k propouštění a vyslýchání tisíců lidí včetně soudců a učitelů, je to pozoruhodné. Jinak doufám, že Turecko bude i nadále parlamentní demokracií a v ní nemá nikdo místo jisté. Předpokládám, že o vedení země budou rozhodovat pravidelné volby. Všechno ostatní by bylo pro Turky velmi zlé.

Je po událostech, které se v Turecku odehrály během posledních dní, reálné uvažovat o možnosti, že by Turecko vstoupilo do EU?

I před událostmi starými pár dní bylo Turecko nesmírně daleko od členství v Unii, neb se nemá k plnění s tím souvisejících požadavků. Nemyslím, že to, co se tam děje, jakkoliv šance zvyšuje. A nezdá se mi, že by o to president Erdogan vůbec stál.

Jak se díváte na čistky, které začaly po pokusu o převrat. Jsou v demokratické zemi v pořádku? Například Francie už je ostře odsoudila.

Připadá mi těžko uvěřitelné, že lidé, kteří jsou dnes vyslýcháni či propouštěni, byli přímo zapojeni do událostí minulého týdne. Vypadá to, jako by vládnoucí garnitura vzniklé situace využila. A nikoliv ve smyslu zlepšení fungování tamní společnosti a demokracie.

Pokus o puč by po několika hodinách odražen. Není to podivné? Přece jen za ním stála část armády, která musela vědět, jak velké má naděje na úspěch a kdo proti nim stojí.

Netroufám si to vůbec hodnotit. A vůbec mi není jasné, kdo a proč za události té noci stál. Ale nejsem bezesporu ten, který se v této komplikované věci nejlépe orientuje, přece jen se to neprotíná s tím, čím se nejvíce v EP zabývám.

Turecký ministr práce Süleyman Soylu prohlásil, že za převratem stojí Spojené státy. Ty se ale brání. Můžeme stát na prahu nové války?

Doufám, že to je jen individuální, neuvážený výrok. Nejen proto, že Tureckou je členskou zemí NATO.

Barack Obama ve svém prohlášení podpořil režim prezidenta Ergodana. Není to překvapivé?

Vyjádření státníků jsem přesně nesledoval tak si netroufám soudit. Můj pohled na to je ten, že s režimem, který v Turecku vládne a směrem, jakým se president Erdogan ubírá, mám problém. To ovšem vůbec neznamená, že podporuji někoho, kdo se rozhodl proti režimu poslat část armády. A to bez ohledu na to, kdo to byl.

Ruský prezident Vladimir Putin odsoudil pokus o vojenský převrat a chce se s Erdoganem sejít. Může to být začátek nového spojenectví?

V dnešním Turecku je skoro vše možné. Ale bylo by to velmi nešťastné.

V internetových diskuzích už se objevil scénář, podle kterého by se nyní Turecko a Rusko mohly spojit proti Spojeným státům. Může k tomu dojít?

Znovu bych zdůraznil, že Turecko je členem NATO. A myslím, že síla NATO či Spojených států je absolutně nesouměřitelná s tím, čím disponuje dnešní Rusko. Pokud to president Erdogan neví, nevypadalo by to s budoucností jeho země zrovna nejlépe. Navíc, jsem hluboce přesvědčen, že hodnoty, na kterých západní demokracie, či společenství jako NATO stojí, jsou těmi, které nejspíše zajistí kvalitní život pro desítky milionů Turků. Naopak, stačí se podívat na situaci dnešního Ruska, aby bylo vidět, co z kvalitou života a životní úrovní činí režim tamní vlády.

Související

Alena Schillerová

Alena Schillerová už slibuje revizi chystané penzijní reformy

Exministryně financí Alena Schillerová (ANO) poslala vzkaz lidem, kterým se nepozdává chystaná penzijní reforma. Šéfka nejsilnějšího opozičního poslaneckého klubu naznačila, že její hnutí ji hodlá revidovat v případě, že se vrátí do Strakovy akademie.
Miroslav Kalousek

Kalousek se europoslancem nestane. TOP 09 ho vyzvala k jiné kandidatuře

TOP 09 rozhodla o tom, kdo za ni bude v rámci volební koalice Spolu usilovat o křesla v Evropském parlamentu. Veřejnost řešila zejména možnou nominaci exministra financí Miroslava Kalouska. Bývalý poslanec nakonec mezi kandidáty chybí. Strana mu ale naznačila, že by měl zvážit jinou kandidaturu. 

Více souvisejících

Luděk Niedermayer rozhovor vojenský převrat v Turecku (15. července 2016)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Počasí

Počasí: V Česku udeří silné bouřky, varovali meteorologové

Česko v pátek opět zasáhnou silné bouřky, varoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve čtvrtek na sociální síti. Doprovázet je budou zejména přívalové srážky, napršet může kolem 50 milimetrů. Meteorologové také rovnou varovali, že bouřky udeří také o víkendu.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Ptačí chřipka se dál šíří na lidi. Austrálie hlásí první případ, USA druhý

Ve Spojených státech byl od konce března potvrzen druhý případ ptačí chřipky u člověka po kontaktu s infikovanými dojnicemi. Oznámilo to ve středu americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), píše agentura Reuters. V Austrálii potvrdili první případ přenosu subtypu viru ptačí chřipky A(H5N1) na člověka. Došlo k němu v nejmenším a nejhustěji obydleném státě Viktorie, informovala ve středu televize ABC News

před 4 hodinami

před 4 hodinami

V Praze 4 se srazil autobus s nákladním vozidlem. (23.5.2024) Prohlédněte si galerii

Nehoda autobusu MHD v Praze. Dvanáct zraněných, vyhlášen traumaplán

K vážné nehodě autobusu městské hromadné dopravy došlo ve čtvrtek ráno v Praze. Několik lidí utrpělo zranění při srážce autobusu s nákladním autem. Na místě zasahují všechny složky integrovaného záchranného systému, vyhlášen byl traumaplán prvního stupně. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Adriana Mašková a Filip Blažek Prohlédněte si galerii

StarDance 2024: Česká televize oficiálně představila soutěžní páry

Třináctá řada populární televizní show StarDance odstartuje v říjnu. Česká televize ve čtvrtek představila taneční páry, které budou usilovat o titul krále či královny tanečního parketu. ČT už dříve odhalila, že v nové řadě se představí například herec Filip Blažek či zpěvačka Lucie Vondráčková. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

Rusko, Kreml

Rusko z vládního webu vymazalo změnu hranic v Baltském moři

Návrh ruského ministerstva obrany na revizi námořních hranic Ruska na východě Baltského moře byl ve středu odstraněn z vládního portálu, kde byl zveřejněn. Tento návrh vyvolal zmatek a obavy mezi členskými zeměmi NATO, jako jsou Finsko, Švédsko, Litva a Estonsko, uvedla agentura Reuters.

včera

včera

včera

Volby ve Velké Británii

Britské parlamentní volby mohou být už za pár týdnů, tvrdí média

Britové si budou volit nové složení parlamentu už v červenci, píší dnes tamní média. Uvedl to například deník Guardian. Podle informací televize ITV se má hlasovat 4. července. Očekávalo se přitom, že volby proběhnou nejdříve na podzim. Premiér Rishi Sunak ve středu řekl, že volby budou v druhé polovině roku.  

včera

včera

včera

včera

Český turista zemřel při pádu ve Vysokých Tatrách. Chtěl se dostat na Gerlach

Ve Vysokých Tatrách na Slovensku v úterý zahynul třiačtyřicetiletý český turista, informovala agentura TASR s odkazem na tamní Horskou záchrannou službu. Muž zemřel při pádu během výstupu na Gerlachovský štít. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy