ROZHOVOR | Podívejte se, jak hrozně dopadlo Rusko. Turecko nemá šanci... Niedermayer bez obalu o puči a následcích

ROZHOVOR - Bez ohledu na pokus o vojenský převrat, ke kterému došlo minulý týden v Turecku, byla země nesmírně daleko od členství v Evropské unii. V rozhovoru pro server EuroZprávy.cz to uvedl ekonom, někdejší viceguvernér ČNB a současný europoslanec za TOP 09 Luděk Niedermayer. Prozradil také, že se stačí se podívat na situaci dnešního Ruska, aby bylo vidět, co z kvalitou života a životní úrovní udělal režim tamní vlády.

V pátek došlo k pokusu o státní převrat, který nevyšel. Je možné, že to byla poslední možnost, jak sesadit prezidenta Erdogana?

Osobně si netroufám soudit, co se v Turecku odehrálo před pár dny. Ale pokud došlo během desítek hodin po pokusu o puč k propouštění a vyslýchání tisíců lidí včetně soudců a učitelů, je to pozoruhodné. Jinak doufám, že Turecko bude i nadále parlamentní demokracií a v ní nemá nikdo místo jisté. Předpokládám, že o vedení země budou rozhodovat pravidelné volby. Všechno ostatní by bylo pro Turky velmi zlé.

Je po událostech, které se v Turecku odehrály během posledních dní, reálné uvažovat o možnosti, že by Turecko vstoupilo do EU?

I před událostmi starými pár dní bylo Turecko nesmírně daleko od členství v Unii, neb se nemá k plnění s tím souvisejících požadavků. Nemyslím, že to, co se tam děje, jakkoliv šance zvyšuje. A nezdá se mi, že by o to president Erdogan vůbec stál.

Jak se díváte na čistky, které začaly po pokusu o převrat. Jsou v demokratické zemi v pořádku? Například Francie už je ostře odsoudila.

Připadá mi těžko uvěřitelné, že lidé, kteří jsou dnes vyslýcháni či propouštěni, byli přímo zapojeni do událostí minulého týdne. Vypadá to, jako by vládnoucí garnitura vzniklé situace využila. A nikoliv ve smyslu zlepšení fungování tamní společnosti a demokracie.

Pokus o puč by po několika hodinách odražen. Není to podivné? Přece jen za ním stála část armády, která musela vědět, jak velké má naděje na úspěch a kdo proti nim stojí.

Netroufám si to vůbec hodnotit. A vůbec mi není jasné, kdo a proč za události té noci stál. Ale nejsem bezesporu ten, který se v této komplikované věci nejlépe orientuje, přece jen se to neprotíná s tím, čím se nejvíce v EP zabývám.

Turecký ministr práce Süleyman Soylu prohlásil, že za převratem stojí Spojené státy. Ty se ale brání. Můžeme stát na prahu nové války?

Doufám, že to je jen individuální, neuvážený výrok. Nejen proto, že Tureckou je členskou zemí NATO.

Barack Obama ve svém prohlášení podpořil režim prezidenta Ergodana. Není to překvapivé?

Vyjádření státníků jsem přesně nesledoval tak si netroufám soudit. Můj pohled na to je ten, že s režimem, který v Turecku vládne a směrem, jakým se president Erdogan ubírá, mám problém. To ovšem vůbec neznamená, že podporuji někoho, kdo se rozhodl proti režimu poslat část armády. A to bez ohledu na to, kdo to byl.

Ruský prezident Vladimir Putin odsoudil pokus o vojenský převrat a chce se s Erdoganem sejít. Může to být začátek nového spojenectví?

V dnešním Turecku je skoro vše možné. Ale bylo by to velmi nešťastné.

V internetových diskuzích už se objevil scénář, podle kterého by se nyní Turecko a Rusko mohly spojit proti Spojeným státům. Může k tomu dojít?

Znovu bych zdůraznil, že Turecko je členem NATO. A myslím, že síla NATO či Spojených států je absolutně nesouměřitelná s tím, čím disponuje dnešní Rusko. Pokud to president Erdogan neví, nevypadalo by to s budoucností jeho země zrovna nejlépe. Navíc, jsem hluboce přesvědčen, že hodnoty, na kterých západní demokracie, či společenství jako NATO stojí, jsou těmi, které nejspíše zajistí kvalitní život pro desítky milionů Turků. Naopak, stačí se podívat na situaci dnešního Ruska, aby bylo vidět, co z kvalitou života a životní úrovní činí režim tamní vlády.

Související

Petr Fiala Prohlédněte si galerii

Spolu snilo o vítězství, Starostové o velkém úspěchu. Eurovolby ale dopadly pro ANO

Eurovolby přináší netradiční věc, kterou znají v jiných evropských zemích. Výsledky se vyhlašují až pozdě večer. Koalice Spolu tak mohla až do 23 hodin snít o vítězství nad expremiérem Andrejem Babišem a Starostové o velkém úspěchu, jak ho alespoň definoval předseda hnutí Vít Rakušan. Ani jedno z toho se ale nekonalo.
Klára Dostálová

Volby do Evropského parlamentu 2024 PŘEHLEDNĚ: Kdo má největší šance?

Češi si v pátek a sobotu zvolí 21 zástupců, kteří je pro roky 2024-2029 budou zastupovat v Evropském parlamentu. Kandiduje pestrá paleta stran a hnutí s ještě zajímavějšími kandidáty. EuroZprávy.cz vám představí některé z nich. Ve volebním klání se vyskytne 30 stran nebo hnutí. Již dříve jsme přinesli prohlášení některých politických subjektů ohledně jejich priorit. 

Více souvisejících

Luděk Niedermayer rozhovor vojenský převrat v Turecku (15. července 2016)

Aktuálně se děje

před 18 minutami

Ruská armáda, ilustrační fotografie

Rusko využívá Trumpův odklad sankcí, zvyšuje tlak na ukrajinském bojišti

Ruské jednotky v posledních týdnech zaznamenaly menší, ale strategicky významné úspěchy na východě Ukrajiny, přičemž podle analytiků se tím zvyšuje riziko pro důležité ukrajinské opěrné body. Tento vývoj přichází v době, kdy americký prezident Donald Trump oznámil 50denní lhůtu před možným uvalením sekundárních sankcí na Rusko – krok, který podle expertů Kremlu poskytuje čas k dalšímu posílení pozic i diplomacie. 

před 35 minutami

před 1 hodinou

Tapisérie z Bayeux

Jedna z největších záhad druhé světové války rozluštěna: Proč nacisté ukradli fragment tapisérie z Bayeux?

Tapisérie z Bayeux, výšivka z 11. století zachycující dobytí Anglie Vilémem Dobyvatelem v roce 1066, se příští rok poprvé objeví v Britském muzeu. Už letos na jaře se však dostala do médií kvůli nečekanému objevu: v německých zemských archivech ve Šlesvicku-Holštýnsku byl nalezen její ztracený fragment. Abychom pochopili, jak se tam dostal, musíme se vrátit k málo známé a znepokojivé kapitole z období druhé světové války.

před 1 hodinou

F-16 Israel Defense Forces

Proč Izrael bombarduje Sýrii? Nejde jen o sebeobranu

V posledních dnech došlo v Sýrii k výraznému nárůstu napětí, když izraelské letectvo provedlo několik náletů na severního souseda. Cílem byly syrské vládní základny, tanky a těžká technika – a oficiálním důvodem je ochrana drúzské menšiny na jihu země, která se dostala do otevřeného konfliktu s novou vládou v Damašku.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Prezident Trump

Trump oznámil plošná cla. 150 zemí dostane stejnou sazbu

Prezident Donald Trump prohlásil, že Spojené státy uvalí jednotná cla na více než 150 menších zemí po celém světě. Podle jeho slov půjde o hromadné rozhodnutí oznámené jedním dopisem, který bude rozeslán všem dotčeným státům najednou.

před 3 hodinami

Julija Svyrydenková

Ukrajina má novou premiérku. Julija Svyrydenková chystá zásadní změny

Ukrajinská Nejvyšší rada dnes rozhodla o jmenování nové premiérky. Poslanci schválili do čela vlády Juliji Svyrydenkovou, čímž odstartovali výraznou rekonstrukci kabinetu, kterou inicioval prezident Volodymyr Zelenskyj. Tento krok přichází v době, kdy země čelí nejen pokračující ruské invazi, ale i měnícím se vztahům s hlavními zahraničními partnery, zejména Spojenými státy. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Dmytro Zolotukhin

Když Putin vidí ústup, považuje to za známku slabosti. Myslím, že NATO ve skutečnosti již neexistuje, varuje Zolotukhin

Americký prezident Donald Trump mění podobu vojenské pomoci Ukrajině – místo přímých darů zbraní plánuje prodej techniky evropským zemím, které by ji mohly Kyjevu dále předat. Nový model má podle Bílého domu zmírnit domácí kritiku a přinést ekonomické výhody. Tento přístup však podle ukrajinského odborníka na informační bezpečnost Dmytra Zolotukhina, bývalého náměstka ministra informační politiky a specialisty na národní bezpečnost, vysílá nebezpečný signál Kremlu. Pro EuroZprávy.cz upozornil, že váhání Západu může Rusko vnímat jako slabost, což zvyšuje riziko další eskalace konfliktu.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Tesla, ilustrační foto

Tesla může přijít o miliardy kvůli rozkolu mezi Muskem a Trumpem

Automobilka Tesla se ocitla pod tlakem poté, co její zakladatel Elon Musk otevřeně zkritizoval prezidenta Donalda Trumpa, což vedlo k razantnímu omezení státní podpory pro ekologický průmysl. Podle analýzy Sky News tak firma může přijít o miliardy dolarů ze státních subvencí, které dosud tvořily klíčovou součást jejího obchodního modelu.

před 8 hodinami

včera

včera

včera

SK Slavia Praha, stadion v Edenu

Po Suchém a Necidovi se vrací i Deli. Navíc se stará o to, aby i v Africe byla Slavia

Vedle zvučných posil se během tohoto letního přestupového období podařilo fotbalové pražské Slavii přivést i tři navrátilce. Už dříve příchozí Marka Suchého a Tomáše Necida v roli mentorů slávistického B-týmu nyní doplňuje obránce Simon Deli, který se do Edenu vrací po čtyřech letech. Zároveň je autorem projektu, v rámci něhož se Slavia rozrůstá do Afriky, konkrétně do Pobřeží slonoviny, kde bude nejen hráče skautovat, ale i materiálně jim pomáhat.

včera

včera

včera

Vyhledávaná restaurace v kempu u Máchova jezera lehla popelem

Rozsáhlý požár v noci z úterý na středu zničil vyhledávanou restauraci v kempu v Doksech na Českolipsku. Navzdory zásahu hasičů se plameny v průběhu noci rozšířily na celou budovu, která lehla popelem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy