Lenka Kohoutová: Sociální bydlení musí být pouze pro ty, kdo se chtějí vrátit do normálního života

Praha - "Ministerstvo práce a sociálních věcí poslalo do vnitřního připomínkového řízení zákon o sociálním bydlení. Nová legislativa zavádí obcím povinnost přidělit sociální byt potřebné osobě, stejně tak lze obec penalizovat za to, když tak neučiní. Nová úprava znamená pro obce obrovské komplikace a zároveň nahrává těm, kteří na sociálních dávkách parazitují. Problém lze přitom řešit lépe," píše v komentáři, který má k dispozici server EuroZprávy.cz, expertka ODS pro sociální oblast Lenka Kohoutová.

Vadí mi, že stát přehazuje zodpovědnost na obce, aniž by řešil financování, není jasné, jak mají získat obce volné byty, pokud bytovým fondem nedisponují, není jasné, jakým způsobem budou zajištěni sociální pracovníci, když ani dnes není dost peněz na sociální služby. Sociální bydlení, lépe prostupné bydlení musí být nástroj, jak pomoci lidem postavit se na vlastní nohy. Má fungovat v kruhu. Tedy od noclehárny, přes azylové bydlení, tréninkové bydlení až k nájemním bytům na kratší a delší časové úseky. Měli bychom umožnit obcím, aby si pro nejrůznější typy sociální pomoci mohli pronajmout soukromé bydlení a být jakýmsi prostředníkem pro krátkodobé nájemní bydlení potřebných, kteří však žijí jako běžná společnost, především pracují.

Není možné, aby obce stavěly a rozdávaly byty lidem, kteří jsou často sociálně nepřizpůsobiví a nový byt zničí. To je nespravedlivé především vůči těm, kteří pracují, pečují o své rodiny a odvádí daně, ze kterých jsou vypláceny například sociální dávky. Stát má chránit opuštěné děti, seniory a zdravotně postižené občany. Sociální dávky, včetně pomoci v bydlení, musí být podmíněno prací. Jedině tak můžeme čelit jejich zneužívání. Stát by měl také zjednodušit vyplácení sociálních dávek sjednocením příspěvku a doplatku na bydlení. Ten by měl být vyplácen například u ubytoven maximálně ve výši 1000 korun na lůžko a měsíc.

V době, kdy je dostatek pracovních míst, je povinností každé vlády, aby omezila sociální dávky těm, kteří se vyhýbají práci. Elegantním řešením by mohlo být 3x a dost. Každý, kdo 3x odmítne pracovní příležitost, by neměl mít nárok na sociální dávky. Sociální dávky by také měly být vypláceny jen po určitou dobu. Konec konců žádná pomoc nemůže fungovat věčně. Naše ochrana bez časového omezení by měla patřit pouze našim seniorům a lidem se zdravotním postižením. Větší podpora v začleňování do běžné společnosti by měla být věnována opuštěným dětem.

V systému sociálního bydlení potřebujeme především zdravý rozum. Požadavek, aby obce vlastnily sociální byty, spravovaly je a udržovaly, může být zcela likvidační. Vytvoří se novodobá ghetta, protože v takto přidělených bytech budou žít sociálně nepřizpůsobiví. Tyto lokality mohou znamenat další pohromu nejenom pro obec, ale pro slušné lidi, kteří žijí v okolí, a kteří investovali vlastní peníze, aby si svůj byt opravili. Všichni, snad kromě ministryně také ví, že právě ghetto je zdrojem kriminality i radikalizace. Nový zákon z dílny Michaely Marksové umožní vznik dalších vyloučených lokalit a zatíží rozpočty obcí. Nová úprava umožní snadný život povalečům, těm, kteří pomoc skutečně potřebují, zlepšení nepřinese.

Související

Nemocnice, ilustrační fotografie.

Lepší koordinace zdravotní a sociální péče může ušetřit peníze, tvrdí koalice

Lepší koordinace zdravotní a sociální péče může podle expertky koalice Spolu pro oblast sociální péče Lenky Kohoutové a experta Pirátů a STAN na zdravotnictví Ondřeje Dostála ušetřit peníze. Více individualizované rozhodování a péče tak podle nich nemusí být dražší než současný přístup. Stát by se měl zaměřit na dostupnost služeb a jejich poskytování ambulantní, terénní a odlehčovací formou.

Více souvisejících

Lenka Kohoutová ODS Sociální bydlení

Aktuálně se děje

před 47 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 56 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy