Lenka Kohoutová: Sociální bydlení musí být pouze pro ty, kdo se chtějí vrátit do normálního života

Praha - "Ministerstvo práce a sociálních věcí poslalo do vnitřního připomínkového řízení zákon o sociálním bydlení. Nová legislativa zavádí obcím povinnost přidělit sociální byt potřebné osobě, stejně tak lze obec penalizovat za to, když tak neučiní. Nová úprava znamená pro obce obrovské komplikace a zároveň nahrává těm, kteří na sociálních dávkách parazitují. Problém lze přitom řešit lépe," píše v komentáři, který má k dispozici server EuroZprávy.cz, expertka ODS pro sociální oblast Lenka Kohoutová.

Vadí mi, že stát přehazuje zodpovědnost na obce, aniž by řešil financování, není jasné, jak mají získat obce volné byty, pokud bytovým fondem nedisponují, není jasné, jakým způsobem budou zajištěni sociální pracovníci, když ani dnes není dost peněz na sociální služby. Sociální bydlení, lépe prostupné bydlení musí být nástroj, jak pomoci lidem postavit se na vlastní nohy. Má fungovat v kruhu. Tedy od noclehárny, přes azylové bydlení, tréninkové bydlení až k nájemním bytům na kratší a delší časové úseky. Měli bychom umožnit obcím, aby si pro nejrůznější typy sociální pomoci mohli pronajmout soukromé bydlení a být jakýmsi prostředníkem pro krátkodobé nájemní bydlení potřebných, kteří však žijí jako běžná společnost, především pracují.

Není možné, aby obce stavěly a rozdávaly byty lidem, kteří jsou často sociálně nepřizpůsobiví a nový byt zničí. To je nespravedlivé především vůči těm, kteří pracují, pečují o své rodiny a odvádí daně, ze kterých jsou vypláceny například sociální dávky. Stát má chránit opuštěné děti, seniory a zdravotně postižené občany. Sociální dávky, včetně pomoci v bydlení, musí být podmíněno prací. Jedině tak můžeme čelit jejich zneužívání. Stát by měl také zjednodušit vyplácení sociálních dávek sjednocením příspěvku a doplatku na bydlení. Ten by měl být vyplácen například u ubytoven maximálně ve výši 1000 korun na lůžko a měsíc.

V době, kdy je dostatek pracovních míst, je povinností každé vlády, aby omezila sociální dávky těm, kteří se vyhýbají práci. Elegantním řešením by mohlo být 3x a dost. Každý, kdo 3x odmítne pracovní příležitost, by neměl mít nárok na sociální dávky. Sociální dávky by také měly být vypláceny jen po určitou dobu. Konec konců žádná pomoc nemůže fungovat věčně. Naše ochrana bez časového omezení by měla patřit pouze našim seniorům a lidem se zdravotním postižením. Větší podpora v začleňování do běžné společnosti by měla být věnována opuštěným dětem.

V systému sociálního bydlení potřebujeme především zdravý rozum. Požadavek, aby obce vlastnily sociální byty, spravovaly je a udržovaly, může být zcela likvidační. Vytvoří se novodobá ghetta, protože v takto přidělených bytech budou žít sociálně nepřizpůsobiví. Tyto lokality mohou znamenat další pohromu nejenom pro obec, ale pro slušné lidi, kteří žijí v okolí, a kteří investovali vlastní peníze, aby si svůj byt opravili. Všichni, snad kromě ministryně také ví, že právě ghetto je zdrojem kriminality i radikalizace. Nový zákon z dílny Michaely Marksové umožní vznik dalších vyloučených lokalit a zatíží rozpočty obcí. Nová úprava umožní snadný život povalečům, těm, kteří pomoc skutečně potřebují, zlepšení nepřinese.

Související

Nemocnice, ilustrační fotografie.

Lepší koordinace zdravotní a sociální péče může ušetřit peníze, tvrdí koalice

Lepší koordinace zdravotní a sociální péče může podle expertky koalice Spolu pro oblast sociální péče Lenky Kohoutové a experta Pirátů a STAN na zdravotnictví Ondřeje Dostála ušetřit peníze. Více individualizované rozhodování a péče tak podle nich nemusí být dražší než současný přístup. Stát by se měl zaměřit na dostupnost služeb a jejich poskytování ambulantní, terénní a odlehčovací formou.

Více souvisejících

Lenka Kohoutová ODS Sociální bydlení

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volkswagen

Tolik si kvůli Trumpovi připlatíte. Volkswagen bude u ceny aut ukazovat, o kolik lidé zaplatí víc kvůli clům

Automobilka Volkswagen oznámila, že na cenových štítcích svých vozidel začne uvádět novou položku „dodatečné dovozní poplatky“, která bude odrážet náklady spojené s nově zavedenými 25% cly na dovoz automobilů do USA. Tento krok přichází poté, co administrativa prezidenta Donalda Trumpa ve čtvrtek oficiálně spustila nová celní opatření, která výrazně ovlivní automobilový průmysl a ceny vozidel na americkém trhu.

včera

včera

Volkswagen

Světový trh s automobily cítí první dopady Trumpových cel. Narušení výrobního řetězce už se de facto děje, upozornil Petzl

Ve čtvrtek vstoupilo v platnost nové 25% clo na dovážené automobily, které je součástí širší obchodní ofenzivy administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa. Jeho cílem je oživit domácí výrobu a posílit pozici amerických továren na úkor zahraniční konkurence. Jenže trh s automobily jeho kroky bolí už teď. Zasažen bude také český průmysl, jak pro EuroZprávy.cz potvrdil výkonný ředitel Svazu automobilového průmyslu Zdeněk Petzl.

včera

Ilustrační fotografie

Ne America First, ale America Alone. Obchodní asociace ostře kritizují Trumpa, propadá se i Adidas nebo Amazon

Prezidentka německého Sdružení automobilového průmyslu (VDA) Hildegard Müller uvedla, že tato politika znamená zásadní odklon Spojených států od pravidel světového obchodu. „Tohle není ‘America First’, to je ‘America Alone’,“ prohlásila Müller. Nová cla zavádějí 25% sazbu na dovoz evropských automobilů do USA a 20% clo na veškerý další vývoz z EU.

včera

včera

včera

Marek Výborný

Česko zavádí opatření kvůli slintavce a kulhavce. Omezí dopravu a povolá vojenské veterináře

Česká vláda dnes schválila mimořádná opatření zaměřená na prevenci zavlečení slintavky a kulhavky (SLAK) na území České republiky. Do kontrol na hranicích se zapojí až dvacet vojenských veterinářů s potřebnou technikou, kteří budou pomáhat Státní veterinární správě (SVS) při monitorování přepravovaných zvířat a zemědělských produktů. Opatření by mělo vstoupit v platnost již tento týden.

včera

včera

včera

Donald Trump oznámil reciproční cla. (2.4.2025)

Proč tolik lží? Trumpova tabulka nedává smysl z žádného úhlu pohledu

Středeční projev amerického prezidenta Donalda Trumpa byl opět směsicí nepřesností a zavádějících tvrzení – v některých případech dokonce přímo lží. Zaměřili jsme se na několik z nich, včetně tabulky s údajnými „recipročními celními opatřeními“, kterou během projevu prezentoval. Při pohledu na uvedená čísla to působí, jako by při jejím sestavování využil generátor náhodných čísel.

včera

včera

včera

včera

Bílý dům (The White House), Wahsington D.C., USA

Na Trumpově seznamu cel chybí Rusko a Bělorusko. Bílý dům vysvětlil proč

Ruská média si všímají, že jejich země se neobjevila na Trumpově seznamu nových cel, ale nevidí v tom žádnou výhodu. Podle státní televize Rossija 24 nejde o „zvláštní zacházení“, ale o fakt, že Rusko je už nyní pod tvrdými sankcemi kvůli invazi na Ukrajinu. Stanice Rossija 1 dokonce tvrdí, že to v Západě vzbudilo „zklamání“.

včera

Dopady cel na český průmysl mohou být masivní, varuje Rafaj. Očekává se drastický pokles HDP Ameriky i Unie

Administrativa Donalda Trumpa oznámila zavedení nových cel, která mohou zásadně ovlivnit globální obchodní toky. Opatření vstoupí v platnost během dubna a zamíří na široké spektrum zboží dováženého do Spojených států. Podle odborníků a zástupců českého průmyslu jde o bezprecedentní krok, jehož důsledky mohou být pro českou exportní ekonomiku mimořádně tvrdé.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy