Bitva o voliče: Strany postupně startují horkou část kampaně

Praha - Politické strany postupně zahajují hlavní část kampaně před říjnovými krajskými a senátními volbami. Sociální demokracie v těchto dnech odstartovala cílenou internetovou reklamu, ODS a hnutí Starostové a nezávislí se už několik týdnů snaží přesvědčit voliče z billboardů. Kontaktní kampaň, do které se zapojí i šéfové stran a někteří členové vlády, pak strany zpravidla zahájí na přelomu srpna a září, tedy zhruba šest týdnů před volbami. Vyplývá to z informací od jednotlivých stran.

ČSSD, která chce za kampaň utratit do 80 milionů korun, už nyní míří na lidi na internetu cílenou reklamou. Funguje tak, že například obyvatelům Středočeského kraje by se měla zobrazovat jen propagace středočeských kandidátů. Na 30. srpna pak vládní strana chystá velký mítink v Plzni, kterého se zúčastní i vedení strany. Zhruba ve stejné době ČSSD nasadí billboardy, na kterých se bude s kandidáty objevovat i premiér a předseda strany Bohuslav Sobotka a které připomínají selfie.

Na účast svého předsedy Andreje Babiše bude sázet i vládní hnutí ANO, které chce z centrální kasy uvolnit rovněž kolem 80 milionů korun. "Předseda Babiš se do kampaně zapojí jako vždy v maximální možné míře přesně tak, jak mu to dovolí ministerský úřad a práce ve Sněmovně," napsal ČTK Vladimír Vořechovský z komunikačního oddělení ANO. Šéf hnutí bude jak na billboardech s jednotlivými kandidáty, tak na velkoplošných reklamách. Bude se účastnit setkání s voliči i různých víkendových akcí v regionech.

Hnutí zahájilo kampaň s mottem Chceme lepší Česko už v květnu, kdy spustilo webovou stránku. Na ní mohou lidé upozorňovat na problémy, které je v regionech trápí. Podle Vořechovského má aplikace v současnosti 21.000 aktivních uživatelů. Na 2. září plánuje ANO tiskovou konferenci v Ostravě, na které znovu představí své kandidáty a témata kampaně.

Speciální aplikaci, kam lidé budou moci psát své návrhy na to, co by chtěli zlepšit, bude mít i hnutí Starostové a nezávislí (STAN). Hnutí, které ve většině krajů kandiduje bez TOP 09, chce dát na krajskou kampaň asi 15 milionů korun. Do tří milionů by pak měl činit příspěvek rozdělený mezi senátní kandidáty. Horkou část kampaně odstartuje hnutí 31. srpna před krajským úřadem Středočeského kraje.

Psali jsme:
Výdaje na volební kampaně se nezdají Senátu, zákon asi vrátí poslancům  

Lidovci, kteří plánují na krajské a senátní volby dát z centrální kasy 15 milionů korun, zatím informace o podzimní kampani nezveřejnili. Jejich mluvčí Petra Hrušová ČTK sdělila, že zahájení se chystá na konec léta, kdy budou představeny i detaily kampaně. Dá se předpokládat, že nejmenší vládní strana využije stejně jako v minulosti svoji zhruba šestadvacetitisícovou členskou základnu a své příznivce k tomu, aby na svých domech, plotech či balkonech vyvěsili stranické plakáty.

Tento model využije i opoziční TOP 09, kterou v minulosti založili především bývalí členové KDU-ČSL. "Stovky podporovatelů vyvěsí na svých domech, plotech, garážích, prostě na viditelných místech dohromady téměř 800 podporovatelských plachet," řekla ČTK Martina Baťová z tiskového oddělení strany. Navíc středočeští kandidáti spustili o prázdninách call centrum a voličům a podporovatelům budou až do voleb telefonovat.

Na krajskou kampaň dá tato opoziční strana 25 milionů korun, na propagaci senátních kandidátů pak zhruba 8,5 milionu. Zahájení podzimní části boje o voliče chystá v Praze 23. srpna.

Oficiální start horké fáze zatím neplánuje opoziční ODS, která se snaží voliče oslovit už od května. Kromě billboardové kampaně s mottem Zjednodušme to! sází na neformální setkání lídrů s lidmi. Předseda strany Petr Fiala například diskutuje s lidmi v regionech u grilování, kandidát na hejtmana ve Středočeském kraji Martin Kupka zase jezdí s letním kinem. Občanští demokraté pošlou na volby z centrální kasy do 20 milionů korun.

Stejnou částku plánuje utratit i KSČM, která chystá tradiční kontaktní kampaň nebo třeba vydávání předvolebních krajských novin.

Vedení Úsvitu - Národní koalice, které centrální zahajovací mítink neplánuje, zatím na kampaň schválilo 6,5 milionu korun.

Související

Volby do Poslanecké sněmovny

Svět se vysmál Česku: Ruské vměšování uspělo jen u vás, jinde propadlo

Moskva - Ruské vměšování do voleb jiných států bylo jedním z nejžhavějších témat roku 2017 a dá se očekávat, že zvláště z americké strany mu bude věnována velká pozornost i v roce 2018. List The Washington Post se podíval na dřívější i současné příklady ruských snah ovlivnit volby jiných států ve svůj prospěch a došel k názoru, že ve většině případů se jednalo o vcelku zbytečnou snahu.

Více souvisejících

Volby 2016 politické strany koalice ANO, ČSSD a KDU-ČSL

Aktuálně se děje

před 47 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy