Praha - Sedmá schůze Poslanecké sněmovny pokračuje od úterních 14 hodin. Poslanci mají na programu například schválení vojenských misí do zahraničí na další dva roky, ve stavu legislativní nouze projednají úsporné zákony související s rozpočtem na příští rok.
Novela zákona o stavebním spoření, takzvaný sociální balíček ministerstva práce a sociálních věcí související s úsporným rozpočtem na rok 2011, návrh zavádějící postupné snížení státního příspěvku politickým stranám a hnutím či novela zákona o daních z příjmu. To jsou body, které by tento týden měla Poslanecká sněmovna projednat zrychleně ve stavu legislativní schůze. Ten na žádost vlády vyhlásila předsedkyně dolní parlamentní komory Miroslava Němcová (ODS) od 1. do 15. listopadu. Ačkoliv zmíněné body nejsou ještě pevně zařazeny na program schůze, vládní koalice je bude chtít projednat co nejdříve.
"Stav legislativní nouze k projednání těchto zákonů byl vyhlášen s přihlédnutím k odůvodnění předsedy vlády, že odklad navrhovaných změn stávajících právních úprav by hrozil značnými hospodářskými škodami," vysvětlil šéf tiskového oddělení sněmovny Roman Žamboch.
Největší problém má opozice zřejmě s novelou o stavebním spoření, která má zavést 50% zdanění příspěvku na stavební spoření poskytovaného státem. Například sociální demokraté již avizovali, že pokud bude tato norma přijata, podají stížnost k Ústavnímu soudu. "Stav legislativní nouze nemá odůvodnění, pravice jím obchází legislativní proces," okomentoval postup vlády úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Pravice se podle něj snaží obejít Senát a schválit reformní zákony dříve, než horní komora zasedne v novém složení, ve kterém po říjnových volbách převládne levice.
Na středu mají poslanci na pevno zařazený návrh vlády na působení českých vojáků v zahraničních misích na příští dva roky. Ten počítá mimo jiné s navýšením vojáků v Afghánistánu na 720. Již v minulém týdnu rozhodl o navýšení Senát, obě komory parlamentu totiž o této otázce rozhodují nezávisle na sobě. Sněmovní opozice s navyšováním české mise v Afghánistánu nesouhlasí.
Na čtvrtek mají zákonodárci naplánovány pevně zařazené body z bloku smluv, dostat by se však mohlo i na další body programu.
V prvním čtení má sněmovna projednat zákon o konání celostátních referend navržený ČSSD. Všelidová hlasování by se měla podle předkladatelů vyhlašovat ve výjimečných případech jako prvek přímé demokracie a měla by se konat při rozhodování o zásadních otázkách politiky státu.
Dalším socialistickým bodem je návrh na přímou volbu prezidenta a změnu jeho současných pravomocí. Podle předlohy by prezidenta mohla navrhovat skupina 40 poslanců, 17 senátorů, nebo občan ČR starší 18 let, jehož návrh podpoří petice s nejméně 50 000 podpisy. Nečasova vláda však s novelou nesouhlasí.
ČSSD chce ve sněmovně prosadit i zrušení listinných akcií na majitele. Ty jsou podle ní jedním z nejrizikovějších nástrojů umožňujících korupci. Návrh zákona počítá s tím, že by se současné listinné akcie na majitele převedly buď na zaknihované akcie na majitele, nebo na akcie na jméno.
Na své říjnové schůzi poslanci mají projednat také vládní novelu o loteriích, která by obcím umožnila regulovat hazard na svém území. Vedení obcí by navíc mohlo provozování her na svém území přímo zakázat. Sněmovna rozhodne i o vzniku centrálního Úřadu práce. Instituce má řídit 77 lokálních úřadů práce, které doposud fungovaly samostatně. "Umožní to efektivní restrukturalizaci personální, funkční i majetkovou," řekl Nečas. Premiér poukázal zároveň na to, že návrh, který by měl ušetřit 175 milionů korun ročně, podporují poslanci ODS, TOP 09 i Věcí veřejných.
Na programu má dolní komora parlamentu mimo jiné i návrh zákona o hlavním městě Praze, který řeší problematiku voleb do pražského zastupitelstva nebo vládní novelu zákona o DPH, která zavádí možnost opravy výše daně u pohledávek za dlužníky v insolvenci.
Související
Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé
Hnutí ANO televizní poplatky zcela zruší, prohlásil Babiš
Poslanecká sněmovna , legislativni nouze
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Kreml zveřejnil detaily schůzky Putina s Ficem
před 1 hodinou
Politico: Vítězem voleb v Rumunsku je Putin
před 2 hodinami
Z jádra EU do pozice vyvrhela. Orbán i Fico začali hledat nepřátele společně
před 3 hodinami
12 tisíc nestačí. Kim pošle Putinovi další vojáky
před 3 hodinami
Čelí zneužívání i týrání. Na školách v USA umírají tisíce dětí původních obyvatel Ameriky
před 4 hodinami
Ivanka Trumpová definitivně končí s politikou
před 5 hodinami
Asadova manželka odmítá žít v Rusku. Podala žádost o rozvod
před 6 hodinami
Ukrajina už vyřadila z boje 1100 severokorejských vojáků
před 8 hodinami
Počasí na Štědrý den: Bílé Vánoce budou jen někde, vyplývá z předpovědi
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
S prosincovými projevy politiků se v posledních letech roztrhl pytel. Letos s nimi už uplynulou středu začal předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Nejvíce se však čeká na řeči prezidenta Petra Pavla a premiéra Petra Fialy (ODS). V televizi se nicméně chystá promluvit i exprezident Miloš Zeman.
Zdroj: Jan Hrabě