Unie se hroutí, ztrácí vliv. Není schopna se dohodnout, doplatí na to všichni, varuje europoslanec

Praha - Obchodní dohoda mezi Evropskou unií a Kanadou známá pod zkratkou CETA se vyjednávala 7 let. Přesto s největší pravděpodobností zkrachuje na nesouhlasu jednoho jediného regionu, belgického Valonska. Vypovídá to o neschopnosti Evropské unie?

"Ta dohoda se vyjednává řadu let. To, co padá, je její slavnostní podepsání. Představitelé Evropské unie se ale budou bezesporu dále snažit, aby se ta smlouva podepsala. Teď je to hlavně na belgické vládě, aby jednala se svou provincií a aby dosáhla toho, že ten mandát neskončí a nic z toho nebude," varuje europoslanec za TOP 09 Luděk Niedermayer.

"I v Evropském parlamentu trvají ty věci déle než bych si představoval. Smířit bychom se s tím neměli. To vyjednávání je ovšem složité. Největší problém, který občané vnímají, byla migrační krize. V okamžiku, kdy některé země do toho jednání vstupovaly s tím, že je to národní problém a jich se to netýká, tak bylo jasné, že to jednání neproběhne rychle," uvedl pro Český rozhlas.

CETA může mít význam i pro Českou republiku. "Očekává se, že by mohlo dojít k oživení obchodu a to významně. Bavíme se tady o desítkách miliard zvýšeného HDP. Zároveň je to otázka politická. S kým jiným bychom měli být schopni uzavírat dohody než se zeměmi jako je Kanada?" ptá se.

Domnívá se, že CETA není mrtvá a že k jejímu podpisu nakonec dojde. Přesto prý existují síly, které si úspěch dohody nepřály. Je to zejména levice a protievropské strany. "Proti posilování transatlantických vztahů a uzavírání dohod jsou státy jako Rusko. Evropa ztrácí vliv, vůbec se mi to nelíbí," uzavřel.

Související

Emmanuel Macron se sešel s Milošem Zemanem

Macron je skeptický ohledně obchodní dohody s Británií

Francouzský prezident Emmanuel Macron nepovažuje uzavření obchodní dohody mezi Evropskou unií a Spojeným královstvím do konce letošního roku za reálné. Do konce roku 2020 běží tzv. přechodné období, které nechce Macronův britský protějšek Johnson za žádnou cenu protahovat. Británie oficiálně opustila EU na konci ledna, nyní mají započít vyjednávání o podobě budoucích vztahů, tedy i těch obchodních.

Více souvisejících

CETA (Dohoda o volném obchodu mezi EU a Kanadou) Luděk Niedermayer

Aktuálně se děje

před 53 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy