Bartoška a Dyk kvůli Zemanovi vyhlásili Týdny občanského neklidu

Praha - Desítky umělců vyzvaly českou veřejnost ke shromážděním na podporu demokracie. Kritizovali kroky vlády a prezidenta, hlavně ve vztahu k Číně.

Při příležitosti státního svátku to dnes sdělila skupina umělců sdružená v Petičním výboru na obranu demokracie. V rámci akce Týdny občanského neklidu by podle nich lidé, kteří se k výzvě připojí, měli zasílat stanoviska představitelům státu, otevřít školy, divadla či galerie diskusím, případně i stávkovat.

"Naše svobody jsou už delší dobu ohrožovány politickou mocí. Nejvyšší ústavní činitelé v dopise čtyř slibují oddanost čínské republice. Čínská vláda povýšeně reaguje, že po slovech musí následovat činy. Tato hanba nás vrací do minulosti. K obratu republiky na Východ nemá vedení státu mandát," píše se v prohlášení, jehož text přednesli herec a zpěvák Vojtěch Dyk a prezident karlovarského filmového festivalu Jiří Bartoška na videu.

Autory prohlášení kromě nich jsou ředitel kulturního centra La Fabrika Richard Balous, divadelní režisér Jan Burian, ředitel činohry Národního divadla Michal Dočekal, dramatik a novinář Karel Steigerwald a herečka Eva Salzmannová. K prohlášení se připojily další desítky umělců, například herci Miroslav Donutil, Bolek Polívka či Anna Geislerová, režiséři Jan Hřebejk a Šimon Caban, zpěváci a hudebníci Dan Bárta, Eva Pilarová nebo Soňa Červená či spisovatelka Radka Denemarková.

Čína minulý týden hrozila Česku zhoršením vztahů kvůli setkání tuzemských politiků s tibetským duchovním dalajlamou. V reakci na to pak prezident Miloš Zeman, premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a předsedové obou parlamentních komor vydali prohlášení o respektu k územní celistvosti Číny, jejíž armáda Tibet v roce 1950 obsadila. Umělci chtějí, aby Parlament k prohlášení ústavních činitelů zaujal stanovisko a vláda deklarovala příslušnost k mezinárodnímu demokratickému společenství.

V prohlášení se obracejí také na prezidenta Zemana. "Žádáme prezidenta, aby ustal v šíření hrubostí a lží a omluvil se za ně," sdělili. Zeman údajně odmítl udělit dnes státní vyznamenání přeživšímu holokaustu Jiřímu Bradymu, protože se Bradyho příbuzný, ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL), setkal s dalajlamou. Hrad to popírá. Hrad se také odmítá navzdory pravomocnému rozsudku omluvit vnučce novináře Ferdinanda Peroutky za to, že Zeman označil jejího děda za autora článku "Hitler je gentleman".

Lidé by podle umělců měli pořádat občanská shromáždění na podporu demokracie, diskuse nebo posílat podepsané výzvy a stanoviska petičnímu výboru a představitelům státu. "Text prohlášení nikoho k ničemu nezavazuje. Chce být chápán jen jako inspirace pro toho, kdo nechce zůstat pasivní," píší. "Sedmnáctého listopadu se opět sejděme na náměstích a zvažme další kroky, nutné na ochranu demokracie," doplnili.

Související

Více souvisejících

Vojtěch Dyk Jiří Bartoška

Aktuálně se děje

před 35 minutami

Satelit, ilustrační foto

Estonsko obvinilo Rusko z rušení GPS signálů

Estonsko obvinilo Rusko z porušování mezinárodních pravidel ohledně vzdušného prostoru tím, že ruší signály navigačního systému GPS. Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna plánuje tuto záležitost projednat se svými partnery v NATO a Evropské unii. Informuje o tom agentura Reuters.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Pálení čarodějnic

Pálení čarodějnic dříve a dnes. Jak se změnil tento zvyk napříč historií?

Poslední dubnovou noc nazývali naši předci nocí Filipojakubskou a spojovali ji s mnohými pověrami a zvyky, které převážně souvisely s lidovou vírou v existenci čarodějnic. Proto se také později začalo v souvislosti s 30. dubnem hovořit o pálení čarodějnic. Jak se podoba lidového svátku během historie proměnila? 

před 2 hodinami

Evropská Unie

Další odchod z EU? Šance jsou malé, neodejde Polsko ani Maďarsko

Odborníci z Polska vyjádřili názor, že pravděpodobnost tzv. polexitu, tedy vystoupení Polska z Evropské unie, je velmi nízká. Tento postoj zazněl v úterý, krátce před oslavami 20. výročí vstupu země do EU, informuje agentura PAP. Podobně nízká je i šance na vystoupení Maďarska.

před 3 hodinami

Donald Trump

Trump dostal u soudu tučnou pokutu za veřejné vyjadřování

Exprezident Spojených států Donald Trump dostal pokutu ve výši 9 000 dolarů (přibližně 211 000 Kč) za opakované porušování nařízení, které mu zakazovalo veřejně komentovat svědky, porotce a další osoby spojené s jeho soudním procesem týkajícím se údajných plateb pornoherečce za mlčenlivost.

před 4 hodinami

Charles Michel, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Před 20 lety se EU masivně rozšířila. Michel naznačil, kdy dojde k dalšímu přijímání států

Přijetí deseti států do EU v roce 2004 symbolizovalo odstranění železné opony a překonání historického dělení Evropy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil v úterý na konferenci "20 let Česka v EU" na Pražském hradě, že to byl zásadní průlom. Připomněl, že i tehdy existovaly obavy, zda EU bude schopna zvládnout výzvy spojené s takto rozsáhlým rozšířením.  

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ilustrační fotografie

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

včera

včera

Týdenní výhled filmů: Návrat sloního muže, brutálního Medvídka Pú a portrét frontmana Olympicu

Pravidelný výhled začínajícího filmového týdne představí šest premiérových titulů v kinech a zároveň upozorní na některé z nových přírůstků do katalogů rozmanitých VOD platforem. Kina opanují horory a komedie.

Zdroj: Martin Pleštil

Další zprávy